Trwa ładowanie...

Nerwica natręctw – mycie rąk

Avatar placeholder
06.06.2017 10:31
Nerwica natręctw – mycie rąk
Nerwica natręctw – mycie rąk

Charakterystycznym zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym jest ciągła potrzeba mycia rąk. Powtarzanie tej samej czynności jest bezzasadne i irracjonalne.

1. Cechy czynności kompulsywnych

Czynności kompulsywne są odpowiedzią na obsesje. Ich mechanizm polega na ciągłym powtarzaniu czegoś. Odbywa się to wbrew rozsądkowi. Postępowanie według tego irracjonalnego schematu przynosi chwilową ulgę. Niestety, po jakimś czasie obsesje powracają i znowu odczuwamy chęć wykonania określonej czynności. Podłożem są fobie, wątpliwości lub przekonanie, że wykonanie czynności jest uzasadnione.

2. Rytuały

Kompulsjom towarzyszy rytuał. Jego złamanie przynosi napięcie, niepokój oraz lęk. Patologiczne uczucia są na tyle silne, że chory woli kompromitację od rezygnacji z wykonania czynności. Ścieżką do wyleczenia jest świadomość, że kompulsja stanowi efekt działania umysłu.

Znaną wszystkim nerwicą natręctw jest częste mycie rąk
Znaną wszystkim nerwicą natręctw jest częste mycie rąk

3. Magiczny wydźwięk czynności przymusowej

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Bardzo często zdarza się, że rytuał przybiera magiczną formę. Na przykład – wykonywanie przymusowej czynności to stała liczba. W ten sposób uzewnętrznia się swoista pedantyczność. Czasami rytuał musi być wykonany w określonej konfiguracji. Daje to tylko chwilową satysfakcję. Potrzeba może wrócić już po chwili.

4. Co oznacza poczucie przymusu?

Przymus jest wynikiem zaburzenia związanego z nerwicą natręctw. Bywa niezwykle uciążliwy dla osoby chorej. Po pierwsze, jest on niechciany, zaczyna wreszcie przeszkadzać i budzić dyskomfort.

8 trików, aby nauczyć dziecko prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej
8 trików, aby nauczyć dziecko prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej [9 zdjęć]

Wizyty z dzieckiem u stomatologa - nawet u najlepszego - to zazwyczaj stres i spory wydatek. Chociażby

zobacz galerię

5. Przymus mycia rąk

Pojawia się on w momencie, gdy myślimy, że dotknęliśmy czegoś brudnego. Natychmiast występuje potrzeba oczyszczenia dłoni. Osoby chore na nerwicę natręctw tego typu cały czas trzymają ręce tak, by niczego nie dotknąć. Nadmierne mycie rąk prowadzi do egzemy skóry.

6. Jak często myjemy dłonie?

Tego typu nerwica przejawia się indywidualnie. Rytuał może polegać na długotrwałym myciu rąk lub ciągłej potrzebie wykonywania tej czynności. Liczba jest niekiedy magiczna. Chory myśli, że jeśli nie umyje rąk określoną ilość razy, to rytuał będzie nieważny.

To musisz wiedzieć:

7. Symbolika mycia rąk

Niekiedy osoba chora nadaje czynności symboliczne znaczenie. Na przykład może to być oczyszczenie z win, a także zmycie moralnego brudu. W takich przypadkach strach przed brudem oznacza strach przed czynnościami seksualnymi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze