Trwa ładowanie...

Objawy schizofrenii

Avatar placeholder
08.06.2017 07:44
Objawy schizofrenii
Objawy schizofrenii

Schizofrenia może objawiać się na różne sposoby. Na dodatek może pojawić się w każdym momencie naszego życia. Najczęściej chorują na nią osoby znajdujące się w pierwszej fazie dorosłego życia. Schizofrenia pojawia się też pod koniec dojrzewania. Warto wiedzieć, jakie są jej objawy, aby skutecznie ją rozpoznać i leczyć. Schizofrenia bardzo często przypomina depresję, ale jest to choroba znacznie bardziej złożona. Trzeba wiedzieć, jak można pomóc w depresji i jak w schizofrenii.

spis treści

1. Kiedy pojawia się schizofrenia?

Aby pomoc była skuteczna, należy wiedzieć, że pierwsze objawy schizofrenii u mężczyzn mogą się pojawić między osiemnastym a dwudziestym rokiem życia. Natomiast kobiety mogą zachorować nawet do trzydziestego roku życia. Problem z dokładnym określeniem, kiedy pojawia się schizofrenia bierze się stąd, że pierwsze objawy mogą wystąpić w okresie dojrzewania. Jak wiadomo, ten okres jest niezwykle burzliwy i bardzo łatwo przegapić objawy schizofrenii, gdyż niektóre procesy zachodzące wtedy w zachowaniu są podobne do schizofrenii, ale o niej nie świadczą.

Schizofrenia objawia się na różne sposoby
Schizofrenia objawia się na różne sposoby

2. Na co wpływają objawy schizofrenii?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Nie każdy wie, że schizofrenia może mieć typowe symptomy, które mogą posłużyć do jej zdiagnozowania. Wpływają one na to, jak osoba chora myśli, działa i co czuje. Można podzielić je na trzy różne kategorie: objawy wytwórcze. Nazywane też pozytywnymi objawami schizofrenii. Można o nich mówić, kiedy chory widzi, słyszy lub odbiera w inny sposób rzeczy, które nie istnieją. Do tej kategorii zaliczane są wszelkie urojenia, które mogą występować pod różnymi postaciami. Mogą to być urojenia prześladowcze, wielkościowe, religijne, a także na punkcie zjawisk paranormalnych, kosmitów czy telepatii; objawy deficytowe. Zwane też negatywnymi objawami schizofrenii. Ich podstawowym przykładem jest brak zdolności do przeżywania emocji, utrata motywacji, wycofywanie się z kontaktów międzyludzkich. Mogą tutaj występować zaburzenia snu oraz zachowania typowo aspołeczne; * zaburzenia funkcji poznawczych. Tutaj chory ma zakłócone procesy myślowe. Nie jest w stanie dokończyć rozpoczętego zdania. Nie pamięta tego, co zrobił, zobaczył lub przeczytał niedawno.

To musisz wiedzieć:

Należy pamiętać o tym, że objawy te mogą występować w różnych kombinacjach i połączeniach. Chory może mieć wszystkie z nich, ale może mieć też tylko jeden lub dwa. Jeśli pacjent uda się do lekarza, ten prawdopodobnie będzie pytał o to, czy pojawiają się któreś z symptomów. Pomoże mu to w dobraniu odpowiedniej diagnozy i określeniu, czy chory cierpi na schizofrenię.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze