Trwa ładowanie...

Objawy schizofrenii

Schizofrenia może objawiać się na różne sposoby. Na dodatek może pojawić się w każdym momencie naszego życia. Najczęściej chorują na nią osoby znajdujące się w pierwszej fazie dorosłego życia. Schizofrenia pojawia się też pod koniec dojrzewania. Warto wiedzieć, jakie są jej objawy, aby skutecznie ją rozpoznać i leczyć. Schizofrenia bardzo często przypomina depresję, ale jest to choroba znacznie bardziej złożona. Trzeba wiedzieć, jak można pomóc w depresji i jak w schizofrenii.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Kiedy pojawia się schizofrenia?

Aby pomoc była skuteczna, należy wiedzieć, że pierwsze objawy schizofrenii u mężczyzn mogą się pojawić między osiemnastym a dwudziestym rokiem życia. Natomiast kobiety mogą zachorować nawet do trzydziestego roku życia. Problem z dokładnym określeniem, kiedy pojawia się schizofrenia bierze się stąd, że pierwsze objawy mogą wystąpić w okresie dojrzewania. Jak wiadomo, ten okres jest niezwykle burzliwy i bardzo łatwo przegapić objawy schizofrenii, gdyż niektóre procesy zachodzące wtedy w zachowaniu są podobne do schizofrenii, ale o niej nie świadczą.

Schizofrenia objawia się na różne sposoby
Schizofrenia objawia się na różne sposoby

2. Na co wpływają objawy schizofrenii?

5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka
5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka [6 zdjęć]

U dzieci zaburzenia psychiczne przebiegają inaczej niż u dorosłych, dlatego trudno je od razu wychwycić....

zobacz galerię

Nie każdy wie, że schizofrenia może mieć typowe symptomy, które mogą posłużyć do jej zdiagnozowania. Wpływają one na to, jak osoba chora myśli, działa i co czuje. Można podzielić je na trzy różne kategorie: objawy wytwórcze. Nazywane też pozytywnymi objawami schizofrenii. Można o nich mówić, kiedy chory widzi, słyszy lub odbiera w inny sposób rzeczy, które nie istnieją. Do tej kategorii zaliczane są wszelkie urojenia, które mogą występować pod różnymi postaciami. Mogą to być urojenia prześladowcze, wielkościowe, religijne, a także na punkcie zjawisk paranormalnych, kosmitów czy telepatii; objawy deficytowe. Zwane też negatywnymi objawami schizofrenii. Ich podstawowym przykładem jest brak zdolności do przeżywania emocji, utrata motywacji, wycofywanie się z kontaktów międzyludzkich. Mogą tutaj występować zaburzenia snu oraz zachowania typowo aspołeczne; * zaburzenia funkcji poznawczych. Tutaj chory ma zakłócone procesy myślowe. Nie jest w stanie dokończyć rozpoczętego zdania. Nie pamięta tego, co zrobił, zobaczył lub przeczytał niedawno.

To musisz wiedzieć:

Należy pamiętać o tym, że objawy te mogą występować w różnych kombinacjach i połączeniach. Chory może mieć wszystkie z nich, ale może mieć też tylko jeden lub dwa. Jeśli pacjent uda się do lekarza, ten prawdopodobnie będzie pytał o to, czy pojawiają się któreś z symptomów. Pomoże mu to w dobraniu odpowiedniej diagnozy i określeniu, czy chory cierpi na schizofrenię.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.