Trwa ładowanie...

Naukowcy znaleźli sposób na zastopowanie rozwoju zarodka o miesiąc

Avatar placeholder
25.11.2016 22:08
Naukowcy znaleźli sposób na zastopowanie rozwoju zarodka o miesiąc
Naukowcy znaleźli sposób na zastopowanie rozwoju zarodka o miesiąc

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornia w San Francisco wymyślili sposób, aby wstrzymać rozwój wczesnych zarodków myszy przez okres do jednego miesiąca, a później przywrócić ich normalny wzrost. To odkrycie może mieć potencjalny wpływ na wspomaganie rozmnażania, starzenie, a nawet raka.

Badaniami objęto eksperymenty z zarodkami myszy, zwanymi blastocystami, w okresie przed ich implementacją w macicy.

Naukowcy odkryli, że leki, które hamują aktywność głównego regulatora wzrostu komórek o nazwie mTOR mogą wprowadzić te wczesne zarodki w stabilny i odwracalny stan letargu.

Aydan Bulut-Karslioglu, doktor habilitowany i naukowiec na Uniwersytecie Kalifornia w San Francisco, powiedziała, że normalnie, blastocysty są w stanie przetrwać tylko maksymalnie jeden lub dwa dni w laboratorium. Jednak blastocysty leczone inhibitorami mTOR mogą przetrwać nawet do czterech tygodni.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Naukowcy wskazują, że zarodki, których rozwój został wstrzymany, mogą szybko powrócić do normalnego wzrostu, gdy inhibitory mTOR zostaną usunięte i rozwiną się we wzorcowe zdrowe myszy po wszczepieniu z powrotem do macicy matki.

Naukowcom udało się wstrzymać rozwój blastocysty myszy na 4 tygodnie
Naukowcom udało się wstrzymać rozwój blastocysty myszy na 4 tygodnie (Shutterstock)

Odkrycie było zaskoczeniem dla naukowców, którzy przeprowadzali badania nad tym, jak lek mTOR powoli hamuje wzrost komórek blastocystów. Nie spodziewali się oni, że odkryją sposób, aby wprowadzić embriony w stan hibernacji.

"W dalszej perspektywie, ciąża myszy trwa tylko około 20 dni, a więc 30-dniowe zamrożone embriony, które odkryliśmy, byłyby już karmione przez swoje matki, gdyby pozwolono im rozwijać się normalnie" - powiedział główny autor Miguel Ramalho-Santos z UCSF.

Dalsze eksperymenty wykazały, że hodowanie komórek macierzystych mysich zarodków, które pochodzą ze stadium embrionu – blastocysty, można również wprowadzić w stan letargu przez inhibitory mTOR.

Leki, wydają się działać poprzez obniżenie aktywności genu w wielu regionach genomu, który odkrył zespół, z wyjątkiem kilku tak zwanych genów represorowych, które mogą zachowywać się tak, aby hamować aktywność genu.

ZOBACZ TAKŻE:

Naukowcy przebadali wiele różnych inhibitorów mTOR i okazało się, że najskuteczniejszym był nowy lek syntetyczny zwany Rapa-Link, który niedawno został opracowany na UCSF przez laboratorium Kevana Shokata.

Badacze uważają, że jest możliwe przedłużenie letargu znacznie dłużej niż 30 dni, co zostało zaobserwowane w aktualnych badaniach.

"Nasze uśpione blastocysty w końcu umierają, gdy zabraknie w nich jakiegoś istotnego metabolitu. Jeśli moglibyśmy dostarczyć te brakujące składniki odżywcze w podłożu hodowlanym, powinniśmy być w stanie utrzymać je przy życiu nawet dłużej" - powiedział Bulut-Karslioglu.

Naukowcy wykazali, że stan uśpienia, jaki wywołali w blastocystach poprzez blokowanie lekiem mTOR był prawie identyczny z naturalną zdolnością myszy, aby wstrzymać ciążę we wczesnym stadium jej rozwoju.

Ten tymczasowy zastój zwany diapauzą występuje u gatunków w całym królestwie zwierząt, również u ssaków, od myszy po kangury. Zazwyczaj pozwala na opóźnienie ciąży, gdy żywność jest mało dostępna lub zwierzę jest poddane stresowi z innych źródeł.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze