Trwa ładowanie...

Nauczanie zdalne w wielu szkołach. Czy rodzice mogą liczyć na zasiłek?

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 12.11.2021 16:00
Nauczanie zdalne w wielu szkołach. Czy rodzice mogą liczyć na zasiłek?
Nauczanie zdalne w wielu szkołach. Czy rodzice mogą liczyć na zasiłek? (East News)

Ponad 10 proc. szkół w Polsce pracuje w systemie zdalnym z powodu pandemii, ale szkoły mogą być zamykane nie tylko z powodu wirusa. Szkoły znajdujące się w powiatach sąsiadujących z Białorusią także mogą przejść na tryb zdalny. A co z rodzicami, którzy będą musieli zostać z dzieckiem w domu, skoro dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadzony na czas pandemii już nie funkcjonuje?

spis treści

1. Kolejne szkoły przechodzą na tryb zdalny

Czwarta fala w natarciu, a w kolejnych szkołach wykrywane są ogniska zakażeń. Tydzień temu minister Adam Niedzielski przyznał, że blisko połowa ognisk SARS-CoV-2 w Polsce odkrywana jest w szkołach.

W środę, Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że ponad 87 proc. szkół ponadpodstawowych i niemal 86 proc. szkół podstawowych oraz niespełna 98 proc. przedszkoli pracuje stacjonarnie.

Zobacz film: "COVID-19 groźny w szkole? Prof. Simon tłumaczy"

Z dnia na dzień liczba takich placówek maleje - kolejne przechodzą na nauczanie zdalne lub hybrydowe.

Wraz z biegiem czwartej fali liczba otwartych szkół może się zmniejszać
Wraz z biegiem czwartej fali liczba otwartych szkół może się zmniejszać (Getty Images)

Dla rodziców często oznacza to, że nie tylko dzieci będą przymusowo tkwić w domach. Problem w tym, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy, jaki obowiązywał od marca 2020 roku do czerwca 2021 roku, nie został przywrócony.

"Z przyjętego rozporządzenia wynika, że z dodatkowego zasiłku skorzystamy w sytuacji, gdy żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówka pobytu dziennego oraz inna placówka lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów nie może zapewnić opieki z powodu zamknięcia, lub czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z pandemią koronawirusa" – czytamy na rządowej stronie.

W tamtym okresie wpłynęło aż 1,5 mln wniosków od rodziców, którym wypłacono łącznie 100 mld złotych.

2. Zasiłek opiekuńczy dla rodziców

Pod koniec roku wielu rodziców boryka się z kolejnym problemem – brakiem urlopu płatnego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy szkoła, do której uczęszcza ich dziecko, przechodzi na tryb zdalny?

Mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego na zasadach ogólnych.

Jakie warunki trzeba spełnić?

  • uprawnieni do niego są rodzice objęci ubezpieczeniem chorobowym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych,
  • dziecko, którego dotyczy wniosek o zasiłek, nie może mieć więcej niż 8 lat,
  • zamknięcie szkoły (przedszkola, żłobka) nastąpiło nagle – to jest, rodzic dowiedział się o tym w terminie krótszym niż 7 dni,
  • o zasiłek opiekuńczy można się ubiegać nie tylko w sytuacji zamknięcia szkoły, ale także wtedy, gdy dziecko jest chore lub podlega kwarantannie,
  • zasiłek opiekuńczy należy się także w sytuacji choroby opiekunki dziecka – jeśli dzieckiem opiekuje się niania, a także, gdy to rodzic zachoruje, podczas gdy dziecko nie uczęszcza do żadnej placówki edukacyjnej.

3. Zasady wypłaty świadczeń

Ale uwaga! Okres wypłaty zasiłku opiekuńczego na zasadach ogólnych z ZUS-u nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Jest to pula, którą rodzic musi rozdysponować pomiędzy wszystkie dzieci, jeśli posiada więcej niż jedno.

Co istotne jednak, do tego limitu nie wlicza się czas dodatkowego zasiłku opiekuńczego (z powodu koronawirusa).

Ile wynosi zasiłek, o jaki możemy się ubiegać? To 80 proc. podstawy otrzymywanego przez rodzica wynagrodzenia w miejscu pracy.

Zasiłek wypłacany jest za każdy dzień sprawowanej opieki – także w dniach ustawowo wolnych od racy. Kwota zasiłku może jednak zostać zmniejszona aż o 25 proc. w przypadku gdy rodzic spóźni się z dostarczeniem zwolnienia lekarskiego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

By tego uniknąć, dokument należy złożyć w ciągu 7 dni od momentu wystawienia go przez lekarza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze