Trwa ładowanie...

Najstarsze matki na świecie. Rekordzistka urodziła, mając 74 lata

 Maria Krasicka
19.04.2022 16:54
Adriana Iliescu jest jedną z najstarszych matek na świecie
Adriana Iliescu jest jedną z najstarszych matek na świecie (GettyImages)

Niektóre kobiety latami starają się o dziecko, inne zaś odkładają decyzję o macierzyństwie na później. Dlatego też widok ciężarnej 40-latki już nikogo nie dziwi. Jednak w przypadku tych kobiet, ciąża była ekstremalnie późna. Rekordzistka urodziła bliźnięta w wieku 74 lat!

1. Ciąża w późnym wieku

Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ponad połowa 30-latek jest bezdzietna. Dlatego też już nikogo nie dziwi pierwsza ciąża po 35. roku życia, czy staranie się o dziecko po czterdziestce.

Jednak zdarzają się też przypadki, gdzie medyczne określenie "ciąża geriatryczna" pasuje jak ulał, a kwalifikowane są bardziej do kategorii cudów, niż rekomendacji. Ciąża w późnym wieku wiąże się bowiem z ryzykiem wystąpienia poważnych powikłań takich jak: przedwczesny poród, poronienie, czy stan przedrzucawkowy oraz licznych wad wrodzonych u dziecka.

Ponadto pojawia się również problem opieki nad dzieckiem, która dla osób w podeszłym wieku może być bardzo trudna. Jednak dla tych kobiet najważniejsze było posiadanie dziecka.

2. Najstarsze matki świata

Jedną z najbardziej znanych matek, które doczekały się dzieci w późnym wieku, jest Erramatti Mangamma. Hinduska wraz z mężem starała się o dziecko przez 57 lat i tylko dzięki in vitro to się udało. Swoje bliźniaczki powitała na świecie, mając 74 lata.

Córki 74-letniej Erramatti Mangammy
Córki 74-letniej Erramatti Mangammy (Facebook)

Z kolei Bhateri Devi starała się o dziecko przez 44 lata i dopiero po trzecim zabiegu in vitro udało jej się zajść w ciążę. To właśnie ona została najstarszą mamą trojaczków na świecie. W chwili porodu miała 66 lat.

Najstarszą matką w Polsce stała się aktorka Barbara Sienkiewicz, która swoje bliźniaki urodziła w wieku 60 lat.

Barbara Sienkiewicz z dziećmi
Barbara Sienkiewicz z dziećmi (EastNews)

Adriana Iliescu z Rumunii urodziła córkę w wieku 66 lat. Powodem, dla którego odkładała decyzję o macierzyństwie, był brak czasu. Kobieta poświęciła się bowiem pracy literackiej i naukowej. Nie żałowała jednak tak późnego macierzyństwa.

3. Konsekwencje późnego macierzyństwa

Maria del Carmen Bousada de Lara z Hiszpanii była tak zdeterminowana, żeby zostać matką, że zdecydowała się oszukać lekarzy, jeśli chodzi o wiek. Byli przekonani, że mają do czynienia z 55-latką, tymczasem w chwili porodu miała 67 lat. Niestety choroba nowotworowa sprawiła, że kobieta osierociła dwuletnich bliźniaków.

Maria del Carmen Bousada de Lara osierociła dwuletnich bliźniaków
Maria del Carmen Bousada de Lara osierociła dwuletnich bliźniaków (Facebook)

Podobny los o mały włos nie spotkał Brytyjki, Sue Tollefsen, która została mamą, mając 57 lat. Niestety tuż po porodzie zapadła na poważną chorobę wirusową, a jej stan nie był dobry. Wtedy zrozumiała, że jej czas z dzieckiem jest bardzo ograniczony właśnie przez wiek.

- Myślę, że powinna istnieć górna granica wieku, do którego pozwala się kobietom mieć dzieci, takim wiekiem powinna być "50". Całkiem możliwe, że wtedy masz przed sobą jeszcze 20-30 lat na wychowywanie swojego dziecka – podsumowała w rozmowie z Daily Mail.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze