3 z 9Kłótnie rodziców
Mamy niezbyt duże mieszkanie i wszystkie nasze kłótnie odbywają się przy dzieciach. Padają ostre słowa, czasem wręcz na siebie krzyczymy i potem dzieci nas pytają, czy jeszcze się kochamy, skoro tak głośno kłóciliśmy się. Nie bardzo wiemy, jak wtedy tłumaczyć się dzieciom i najczęściej kończymy szybko te rozmowy.
Już całkiem malutkie dziecko, mimo że nie rozumie słów podczas kłótni rodziców, doskonale wyczuwa emocje sprzeczkom towarzyszące. Kilkulatki mają zwykle coś na sumieniu i kiedy rodzice się kłócą, zaczynają się zastanawiać, czy to nie z ich powodu? Bywa, że nastolatki naśladują dorosłych i gdy dochodzi do konfliktów między kolegami, nie próbują go załagodzić czy rozwiązać, ale walczą wyłącznie o to, by wygrać w sporze. Z jednej więc strony podczas rodzicielskich kłótni dzieci przeżywają lęk, złość, niepokój, czują się winne, czasem bezradne, z drugiej, uczą się takiego sposobu reagowania na problemy.
Co możesz zrobić?
Zadbaj o to, by jak najrzadziej dochodziło do sytuacji, kiedy dziecko jest świadkiem waszej kłótni. Jeśli jednak już tak się zdarzy, postaraj się po rodzinnym zamieszaniu porozmawiać z dzieckiem o tym, co się wydarzyło. Przeproś, a potem zapewnij, że nie jest winne tego, co się wydarzyło. Pokaż, że umiesz wybaczać i obiecaj, że postaracie się więcej tak nie zachowywać. Za obietnicą niech pójdą czyny.
Na kolejnym sklajdzie zobaczysz WIDEO Zobacz też: Olivia Wilde skrytykowana za pocałowanie syna w usta. “To nie jest dobre dla niego”