Trwa ładowanie...

Najczęstsze problemy urodowe dzieci w wieku szkolnym

 Magdalena Pietras
16.02.2016 13:55
Najczęstsze problemy urodowe dzieci w wieku szkolnym
Najczęstsze problemy urodowe dzieci w wieku szkolnym (Zdjęcie dziewczyny / Shutterstock)

Dzieci w wielu szkolnym najczęściej są na etapie przemian – wchodzą w okres dojrzewania. Jest to z pewnością jeden z najtrudniejszych okresów w życiu człowieka. Szok związany ze stopniowym wchodzeniem w dorosłość wywołuje podenerwowanie oraz stres. Powoli zmienia się postrzeganie świata. Do tego dochodzą zmiany, które nastolatek zauważa w swoim ciele. Niektóre z nich są powodem zakłopotania i niezadowolenia. Młody człowiek staje się bardzo wrażliwy na punkcie swojego wyglądu, a czasem wręcz przewrażliwiony.

spis treści
Zmiany w okresie dojrzewania
Zmiany w okresie dojrzewania

Okres wchodzenia w dorosłość wiąże się z wieloma zmianami. Najbardziej widoczne są te, które zachodzą

zobacz galerię

1. Łojotok

Jednym z najpowszechniejszych problemów, które pojawiają się w okresie dojrzewania jest nadmierne wydzielanie łoju. Włosy zaczynają się przetłuszczać. Nie są już tak miękkie i błyszczące. Jest to przede wszystkim poważne zmartwienie dziewcząt. Aby temu zaradzić, należy myć częściej włosy, najlepiej ziołowymi szamponami. W tym okresie należy unikać kosmetyków, które mogłyby zbytnio obciążyć włosy. To jednak nie wszystko. Przez łojotok cera błyszczy się i pojawia się największy i najbardziej niezmordowany wróg młodego człowieka – trądzik. Jedni mogą mieć kilka krostek na twarzy, inni ze względu na trądzik wstydzą się wyjść z domu. Najprostszym sposobem walki z tą przypadłością jest zachowanie higieny, a więc częste mycie twarzy sprawdzonym żelem. Nie można później dotykać jej nieumytymi rękami, ponieważ na naszych palcach znajduje się mnóstwo bakterii, które mogą dodatkowo zanieczyścić cerę. Dziewczyny powinny pamiętać o tym, aby nie nakładać sobie na twarz zbyt dużej ilości makijażu. Fluid nie pozwala skórze oddychać, co w efekcie może sprawić, że na skórze pojawi się jeszcze więcej niedoskonałości. Zdarza się jednak, że nawet dokładna pielęgnacja domowa nie jest w stanie zaradzić nic na problem trądziku. Wtedy należy jak najszybciej udać się do dermatologa. Podczas wizyty lekarz wskaże przyczyny problemu, zaproponuje leczenie i przepisze specjalistyczne preparaty.

2. Potliwość

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

Kolejnym problemem niemal każdego nastolatka jest nadmierna potliwość. O ile przed rozpoczęciem dojrzewania dziecko poci się jedynie nieznacznie i niezauważalnie, to później stanowi to powód zawstydzenia. Młode osoby pocą się przede wszystkim w okolicy pach, dłoni, stóp, a także pleców. Często wiąże się to z nieprzyjemnym zapachem, który jest spowodowany kontaktem wydzieliny gruczołów potowych z bakteriami znajdującymi się na skórze. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o higienę całego ciała, nie tylko twarzy. Nie należy również zapominać o odpowiednim antyperspirancie. Jeśli jednak to nie pomaga, warto pić preparaty ziołowe, np. z szałwii, melisy, skrzypu, mięty pieprzowej, krwawnika (wewnętrznie) bądź kory dębu, wierzby, liści bukwicy (zewnętrznie). Wystarczy znaleźć odpowiedni przepis i zastosować się do podanych wskazań.

3. Łupież

Około 15 roku życia u młodego człowieka może pojawić się łupież. Objawy tego schorzenia są doskonale znane – na skórze głowy pojawiają się białe płatki, które często opadają na ramiona. Ostrzejsza postać łupieżu objawia się zapaleniem skóry, swędzeniem, a także żółtymi, tłustymi płatkami. Aby pozbyć się tego problemu, należy zastosować odpowiedni szampon leczniczy lub preparat przeciwgrzybiczny.

Problemy urodowe dziecka w wieku szkolnym są nieuniknione. Jednak dzięki mądremu podejściu, możemy pomóc mu przejść ten trudny czas bez nadmiernego stresu i zdenerwowania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze