Trwa ładowanie...

Lekarz pokazał zdjęcie "małpiej bruzdy". Jest kojarzona z wadą genetyczną

Avatar placeholder
Milena Górecka 31.12.2023 09:16
Może wskazywać na zespół Downa. Wiele chorych osób ma ją na dłoni
Może wskazywać na zespół Downa. Wiele chorych osób ma ją na dłoni (Instagram)

Czy wiesz, czym jest "małpia bruzda", którą można zaobserwować na dłoni? O tym, o czym może ona świadczyć, opowiedział dr Cristhian Páez znany na Instagramie jako @doctor.paez.

spis treści

1. Małpia bruzda, czyli poprzeczny fałd dłoniowy

Poprzeczny fałd dłoniowy to jedna, pozioma linia na dłoni, zwykle rozciągająca się od jednej strony dłoni do drugiej. U większości ludzi dłonie zawierają trzy oddzielne linie, ale w przypadku posiadaczy małpiej bruzdy obserwuje się tylko jedną dominującą linię.

W wielu przypadkach obecność poprzecznego fałdu dłoniowego jest normalnym wariantem anatomicznym, niepowiązanym z jakimikolwiek zaburzeniami genetycznymi. Może występować w populacji ogólnej i nie musi być powodem do niepokoju.

2. Związek z chorobami genetycznymi

Zobacz film: "Zaszła w ciążę dzięki in vitro, urodziła dziecko z zespołem Downa"

Jak mówi dr Cristhian Páez, poprzeczny fałd dłoniowy jest jednak częściej obserwowany u osób z zespołem Downa, czyli trisomią 21. Choć obecność poprzecznego fałdu dłoniowego może być jednym z wielu wskaźników zespołu Downa, sama w sobie nie jest decydująca w diagnozie. W celu potwierdzenia diagnozy trisomii 21 konieczne są bardziej kompleksowe badania genetyczne, takie jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki.

Choć najczęściej kojarzony jest z zespołem Downa, poprzeczny fałd dłoniowy może również występować w przypadku innych zaburzeń genetycznych, takich jak zespół Turnera, zespół Klinefeltera czy zespół Edwardsa.

3. Trisomia 21 – inne objawy fizyczne

Trisomia 21 wynika z posiadania dodatkowej kopii chromosomu 21, co prowadzi do specyficznych zmian m.in. w rozwoju fizycznym. Do typowych cech fizycznych osób z trisomią 21 należą:

  • hipotonia mięśniowa (osłabienie mięśni, wiele noworodków z trisomią 21 wykazuje zmniejszony tonus mięśniowy, co może wpływać np. na ich zdolność do ssania),
  • płaski profil twarzy,
  • małe uszy,
  • skośne oczy z dodatkowym fałdem skórnym na krawędzi wewnętrznej oka,
  • krótka szyja z nadmiarem skóry na jej tylnej części,
  • krótsze kończyny, a także mniejsze, szeroko rozstawione palce,
  • szerokie dłonie i stopy,
  • opóźnienie wzrostu, niski wzrost finalny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze