Trwa ładowanie...

Ratujący życie test rolki. Pokazujemy, na czym polega

Avatar placeholder
Katarzyna Łukijaniuk 11.09.2023 12:29
Może uratować życie. Każdy rodzic powinien go znać
Może uratować życie. Każdy rodzic powinien go znać

Zadławienie jest jedną z przyczyn śmiertelności u najmłodszych. Nieświadome zagrożenia maluchy wkładają do ust różne przedmioty, co może skończyć się tragicznie. Ten prosty test pozwoli ci sprawdzić, które rzeczy nie powinny znaleźć się w zasięgu rączek dziecka do trzeciego roku życia.

spis treści

1. Test rolki

Aby wykonać ten test, potrzebujesz jedynie rolki po papierze toaletowym. Pediatra i mama trójki dzieci, która działa na TikToku pod nickiem @dr_norajiaka pokazuje, w jaki sposób wykorzystać ten przedmiot. Wystarczy przygotować rzeczy, którymi bawi się maleństwo i spróbować wrzucić je do pustej rolki.

"Zabawki, które są bezpieczne dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat, nie powinny przechodzić przez tę rolkę" - informuje pediatra, która jednocześnie demonstruje, jak wykonać test.

Zobacz film: "Co się stanie, gdy wrzucisz zużyte torebki po herbacie do toalety?"
Test rolki
Test rolki

"Zabawkę, która przejdzie przez rolkę, można łatwo połknąć, co może spowodować zadławienie" - dodaje.

@dr_norajiaka Use a toilet roll to safety of your kids toys from #choking Supervision is still advised. #infant #kidstoys #toysafe ♬ We want this We love this We need this - Riana

Jeśli więc dany przedmiot nie przejdzie przez rolkę papieru toaletowego, jest bezpieczny. Jeśli natomiast bez problemu przeleci przez rolkę, to może być zagrożeniem dla najmłodszych.

Dlaczego podczas tego testu wykorzystuje się właśnie rolkę po papierze toaletowym? Bo jej średnica jest podobna do średnicy przełyku. W momencie, gdy maluch weźmie zbyt małą zabawkę do ust, może dojść do groźnego w skutkach zadławienia.

2. Jak postępować w przypadku zadławienia?

Niestety wciąż zdarzają się sytuacje, gdzie maluchy znajdują małe guziki, baterie lub elementy zabawek i wkładają je do buzi. Rodzic zazwyczaj tego nie widzi, ale niepokojące objawy szybko dają o sobie znać. Dziecko zaczyna kaszleć i mieć problemy z oddychaniem. Skóra nagle może zrobić się czerwona, a nawet sina. W takich sytuacjach liczy się czas i opanowanie.

Konieczne jest bowiem udzielenie pierwszej pomocy, która polega na obróceniu dziecka tak, by znajdowało się głową do dołu. Następnie trzeba energicznie uderzyć dłonią między łopatkami, za każdym razem sprawdzając, czy ciało obce zostało już usunięte. Podczas tej czynności niemowlę powinno mieć ustabilizowaną główkę.

Jeśli takie postępowanie nie daje rezultatu, a maleństwo ślini się lub zaczyna tracić przytomność, to trzeba jak najszybciej zadzwonić po pogotowie ratunkowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze