Trwa ładowanie...

Czym grozi połknięcie baterii? Zobacz film

 Katarzyna Gałązkiewicz
30.08.2021 13:56
Czym grozi połknięcie baterii? Zobacz film
Czym grozi połknięcie baterii? Zobacz film (Instagram)

Dzieci często wkładają do ust wszelkiego rodzaju zabawki, monety czy popularne ostatnio kulki magnetyczne. Znane są także przypadki połknięcia przez maluchy płaskich baterii zegarkowych. Czym może skutkować połknięcie baterii i jak rozpoznać niepokojące objawy?

spis treści

1. Czym może skończyć się połknięcie baterii?

Połknięcie baterii może skutkować zatruciem pokarmowym, lecz także poparzeniem gardła. Jeśli bateria jest stosunkowo duża, może także zatkać drogi oddechowe i sprawić, że dziecko się udusi. Lekarze podkreślają, że niezwykle istotny jest przełyk. Wszystko, co w nim tkwi, powinno być natychmiast wyjęte.

Połknięcie baterii objawami może przypominać infekcję wirusową lub bakteryjną. Szczególną uwagę rodzica powinny zwrócić objawy takie jak: krztuszenie się, ból za mostkiem, ślinotok, niemożność połykania czy podwyższona temperatura.

Opublikowane w mediach społecznościowych nagranie pokazuje, co się dzieje z przewodem pokarmowym dziecka, które połyka przypadkowo baterię. Już w przełyku wskutek kontaktu ze śliną dochodzi do spięcia i rozgrzania baterii, a w dalszej kolejności – powstania oparzeń. Jeśli bateria utknie w przełyku, może doprowadzić nawet do perforacji.

2. Co powinien zrobić rodzic, kiedy zorientuje się, że dziecko połknęło baterię?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Jeśli rodzic widział, że dziecko połknęło baterię, albo dziecko samo się do tego przyznało, należy jak najszybciej przyjechać na oddział ratunkowy. Specjaliści wykonają rentgen i gastroskopię, co pozwoli im na dalsze działania.

Dlaczego z wizytą nie należy odwlekać? Znany jest przykład 3-letniej dziewczynki, która połknęła baterię. Dziecko chodziło przez kilka dni z baterią w organizmie. Z dnia na dzień czuło się coraz gorzej. Aż pewnego dnia jej mama znalazła ją nieprzytomną w kałuży krwi. Natychmiast zawiozła dziecko do szpitala. Specjaliści natychmiast zabrali dziewczynkę na stół operacyjny i przez 9 godzin starali się wyjąć baterię z przełyku.

Niestety, zabieg nie przyniósł oczekiwanych efektów, skierowali dziecko do innego szpitala na kolejny. Uszkodzenia organizmu okazały się jednak duże i nieodwracalne. Dziecko zmarło 3 tyg. po połknięciu baterii i po 8 dniach pobytu w szpitalu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze