Trwa ładowanie...

45-minutowy test mózgu pomaga przewidzieć, które maluchy zostaną przestępcami

Mówi się, że przestępcą człowiek się staje, a nie rodzi, ale jedno badanie twierdzi, że jest w stanie przewidzieć przyszłą działalność przestępczą i to już u dzieci w wieku trzech lat.

Zobacz film: "Rozwój odporności u dzieci"

Takie prognozy są oparte na badaniu mózgu, które trwa 45 minut, a osoby biorące udział w badaniu mają nadzieję, że pewnego dnia może ono być stosowane do identyfikacji zagrożonych przestępczością dzieci, aby mogły otrzymywać wczesną pomoc, której potrzebują.

W badaniu trwającym 35 lat przeprowadzonym na blisko 1 000 osobach naukowcy stwierdzili, że ich badania mózgu mogą przewidzieć przyszłą działalność przestępczą uczestników z zadziwiającą dokładnością.

Na przykład, jak podaje Sky News, chociaż tylko jedna piąta uczestników została sklasyfikowana jako "zagrożona" po wykonaniu testu, dzieci z tej grupy, gdy dorosły otrzymały 81 proc. wyroków skazujących, 66 proc. świadczeń socjalnych, 75 proc. recept na leki, a ponad połowa z nich paliła papierosy. W tej grupie było również 40 proc. osób otyłych, a 77 proc. ich dzieci wychowywało się bez ojca.

Naukowcy opracowali krótki test, który pozwala ocenić ryzyko problemów z prawem już u 3-letnich dzieci
Naukowcy opracowali krótki test, który pozwala ocenić ryzyko problemów z prawem już u 3-letnich dzieci (123rf)

Ten krótki 45-minutowy test zaangażował ocenę inteligencji u dzieci, umiejętności językowe i ogólne umiejętności motoryczne.

Wszystkie dzieci były urodzone w Dunedin, w Nowej Zelandii i były obserwowane przez całe życie, dopóki nie ukończyły 38. roku życia. Zdaniem zaangażowanych naukowców, ważne jest, aby pamiętać, że test nie jest przeznaczony do wyłapania przyszłych przestępców. Przeciwnie, zespół ma nadzieję, że ten test pozwoli psychologom na zapewnienie wczesnej pomocy dla tych, którzy potrzebują jej najbardziej.

"Celem nie było wykorzystanie tych danych do dalszego komplikowania życia dzieci" – powiedział profesor Avshalom Caspi z King College dla Sky News. "To znaczy te dzieci - wszystkie dzieci - potrzebują dużo zasobów, a pomagając im, możemy otrzymać niezwykły zwrot z tej inwestycji, gdy dorosną".

ZOBACZ TAKŻE:

Chociaż nie jest to do końca jasne, co sprawia, że niektórzy ludzie, gdy dorosną wchodzą na drogę przestępstwa, niektóre badania sugerują, że nadużycia we wczesnym dzieciństwie mogą być czynnikiem prognostycznym dla złych decyzji podjętych w późniejszym życiu.

Na przykład badania przeprowadzone w Anglii wykazały, że nawet jeden przypadek molestowania dzieci zwiększa ryzyko gorszego zachowania dziecka podczas okresu nastoletniego, a jako dorośli od 20 do 50 proc. z nich może zostać przestępcami, w porównaniu z dziećmi, które nie były molestowane.

Toksyczne zachowania rodziców. Tego nie rób
Toksyczne zachowania rodziców. Tego nie rób [6 zdjęć]

Rodzicielstwo i wychowywanie dziecka to nie bułka z masłem. To raczej jazda bez trzymanki na karuzeli.

zobacz galerię

Problemy z dzieckiem zaczynają się zazwyczaj w okresie dorastania, gdy dziecko szuka zrozumienia i autorytetów w grupie rówieśników. Rodzice nastolatków bardzo często dopatrują się przyczyn złego zachowania swoich dzieci w otoczeniu jego znajomych.

Dla młodego człowieka akceptacja kolegów i koleżanek jest bardzo ważna, a przynależenie do grupy daje poczucie akceptacji i wsparcia. Jednak jeśli młody człowiek nie wybierze dobrze, tzw. złe towarzystwo może się również stać przyczyną problemów z prawem nastolatka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.