Młoda mama otrzyma ponad 50 tys. zł odszkodowania. Szef zwolnił ją przez ciążę
Joanna Kuśmierek została zwolniona pomimo tego, że przekazała przełożonemu trzy zwolnienia od lekarza, który uznał ją za niezdolną do pracy z powodu ciąży. Pracodawca wysłał ją na urlop, a następnie zwolnił.
1. Bezpodstawne zwolnienie
Kobieta, która została oskarżona o wykorzystywanie ciąży jako pretekstu do rezygnacji z pracy, otrzymała ponad 50 tys. zł odszkodowania.
Joanna Kuśmierek bardzo źle znosiła ciąże. Lekarz uznał 36-latkę za niezdolną do pracy. Chociaż kobieta pokazała szefom zwolnienie, ci nie chcieli jej uwierzyć.
- Myśleliśmy, że leży i bierze pieniądze, kiedy powinna być w pracy - mówili pracodawcy w sądzie.
Mężczyźni najpierw wysłali kobietę na urlop, aby potem ją zwolnić.
Pani Kuśmierek powiedziała w sądzie, że była zaskoczona, gdy odkryła, że została zwolniona przez sklep spożywczy, w którym pracowała. Po tych wydarzeniach przedwcześnie urodziła córkę Gabrielę.
Kobieta zdecydowała się pozwać swojego pracodawcę z powodu niesprawiedliwego zwolnienia i dyskryminacji. W sądzie mówiła, że zwolnienie odbiło się na jej psychice i cierpiała z powodu narastającego niepokoju.
Sąd tak podsumował sprawę młodej kobiety: "To nie było tylko automatyczne niesprawiedliwe zwolnienie, ponieważ głównym powodem była ciąża, ale także dyskryminacja w ciąży.
2. Ciąża a zwolnienie lekarskie
Zwolnienie lekarskie w ciąży należy się każdej pracującej kobiecie, która spodziewa się dziecka. Jest ono absolutnie wskazane, gdy przyszła mama jest chora, źle znosi ciąże lub też sama ciąża jest zagrożona. Co ważne za pobyt na zwolnieniu lekarskim w ciąży kobiecie należy się zasiłek chorobowy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl