Trwa ładowanie...

Mleko matki zawiera składnik, który może pomóc leczyć raka

Avatar placeholder
15.05.2017 14:35
Mleko matki zawiera składnik nazwany przez naukowców Hamlet, który pomaga w leczeniu raka
Mleko matki zawiera składnik nazwany przez naukowców Hamlet, który pomaga w leczeniu raka (Shutterstock)

Zdrowotne właściwości mleka matki są bardzo dobrze znane. Odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju niemowląt, ponieważ zawiera wszystkie potrzebne składniki odżywcze i przeciwciała.

Jednak ostatnie odkrycia wykazują, że jeden ze składników mleka matki, który nazwano Hamlet, może pomóc likwidować komórki nowotworowe.

Szwedzcy badacze z Uniwersytetu w Lund uzyskali obiecujące wyniki badań nad wpływem substancji Hamlet na pacjentów z rakiem pęcherza moczowego.

Osoby, którym wstrzyknięto ten związek, zaczęły usuwać martwe komórki nowotworowe wraz z moczem w ciągu kilku następnych dni.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Decyzja o zostaniu dawczynią mleka kobiecego"
Mleko matki może pomóc w leczeniu raka
Mleko matki może pomóc w leczeniu raka (Shutterstock)

Ten składnik mleka kobiecego oddziałuje wyłącznie na komórki nowotworowe i może on stać się alternatywą dla chemioterapii i zabiegów radioterapii, które mają szkodliwy wpływ zarówno na zdrowe, jak i nowotworowe komórki w organizmie.

Profesor immunologii Catharina Svanborg odkryła tę substancję przypadkowo podczas badań nad antybiotykami. W ich czasie okazało się, że po dodaniu tego składnika mleka do komórek guza, zaczynały one umierać. Było to zupełnie nieoczekiwane odkrycie.

Profesor Svanborg wyjaśnia, że prowadzi badania nad nowymi środkami przeciwbakteryjnymi, a powszechnie wiadomo, że mleko matki jest ich bogatym źródłem. Do jednego z eksperymentów zespołu potrzebne były ludzkie komórki i bakterie. To sprawiło, że ze względów praktycznych wybrano do komórki nowotworowe.

Profesor Svanborg dodała również, że mleko zawiera białko alfa-laktoalbuminowe, które staje się czynnikiem zwalczającym raka wewnątrz żołądka, nie uszkadzając przy tym zdrowych komórek. Związek ten uniemożliwia zewnętrzną obronę komórek nowotworowych, a następnie działa na mitochondria i jądro komórkowe. Pozbawiając komórkę energii z tego źródła, proces apoptozy (śmierci komórki) polega na przeprogramowaniu komórki tak, że ta staje się coraz słabsza, aż w końcu umiera.

Profesor Svanborg powiedziała, że uzyskany efekt jest wręcz magiczny. Okazuje się bowiem, że składnik mleka matki ma zdolność do kierowania i zabijania komórek nowotworowych.

Naukowcy sugerują, że ten związek z mleka matki może również pomóc pacjentom z rakiem jelita grubego i rakiem szyjki macicy. Obecnie planuje się zbadanie działania substancji Hamlet w zestawieniu z placebo.

ZOBACZ TAKŻE:

Mleko matki jest niewątpliwie bezcenne. Nie da się go niczym zastąpić. Choć w 70 proc. składa się z wody, pozostałe 30 proc. to prawdziwa skarbnica składników odżywczych. Zawiera ono odpowiednią ilość węglowodanów, tłuszczów, białek i witamin.

Co ciekawe, jego skład zawsze jest odpowiednio dopasowany do potrzeb dziecka. Zmienia się w zależności od pory dnia, roku i czasu karmienia. Wieczorem i w nocy jest np. bardziej tłuste, dzięki czemu dziecko łatwiej się najada i dłużej śpi. Młode mamy powinny również pamiętać, aby dziecko opróżniało pierś do samego końca. Dzięki temu maluch otrzyma wszystkie składniki potrzebne do odpowiedniego rozwoju.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze