Trwa ładowanie...

Ministerstwo Sprawiedliwości: Zostanie wprowadzone zaostrzenie prawa w sprawie alimentów

 Anna Krzpiet
30.12.2016 16:51
Zmiany w prawie dotyczącym alimentów
Zmiany w prawie dotyczącym alimentów (123rf)

Problem niepłacenia alimentów w Polsce dotyczy ok. 1 mln dzieci. W ostatnim czasie Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło przygotować projekt, który zaostrzy kary wobec dłużników.

1. Zmiany w kodeksie

W wielu miejscach na świecie niepłacenie alimentów jest przestępstwem kodeksowym. W Polsce przez wiele lat udawało się dłużnikom wykorzystywać różne kruczki prawne, aby uniknąć płacenia na dzieci. Przyszłe zmiany mają pozwolić na łatwiejsze sciąganie alimentów i trudniejsze uchylanie się od ich niepłacenia. A już za 3 miesiące niepłacenia alimentów będzie groziło więzienie.

Jak wyegzekwować alimenty – praktyczne porady
Jak wyegzekwować alimenty – praktyczne porady [6 zdjęć]

Według danych przygotowanych przez BIG InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej – zaległe alimenty

zobacz galerię

Już nie wystarczy wpłacanie 20 zł miesięcznie na dziecko, aby uniknąć konsekwencji. Jeśli jednak w ciągu 30 dni taka osoba ureguluje braki w alimentach, uniknie odpowiedzialności karnej. Zamiast więzienia dłużnik będzie mógł dostać specjalną opaskę na nogę, która stanowi element elektronicznego dozoru.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
Zmiany w prawie dotyczącym alimentów/ 123rf
Zmiany w prawie dotyczącym alimentów/ 123rf

2. Jakich rozwiązań w sprawie płacenia alimentów wciąż brakuje w Polsce?

Tabeli wysokości alimentów – taka tabela funkcjonuje np. w Niemczech. Określa minimalną wysokość alimentów wyliczaną na podstawie dochodów i wieku dziecka. Tabela jest uaktualniana każdego roku, aby na bieżąco monitorować koszty utrzymania dziecka.

Wprowadzenie świadczeń alimentacyjnych – to forma publicznej pomocy dla dzieci, których rodzice nie płacą alimentów. W Polsce jest dostępna jedynie dla  dzieci, które żyją w rodzinie, gdzie na jedną osobę przypada mniej niż 725 zł. Istnieją jednak kraje, w których takie świadczenia dostają wszystkie dzieci, które nie otrzymują regularnie alimentów.

Nowelizacja kodeksu prawnego – ten element na szczęście niebawem zostanie wprowadzony do Polski. Zmiana ma ujednoznacznić prawne aspekty dotyczące płatników i uprecyzyjnić wiele niedociągnięć.  Dzięki nim dłużnicy nie będą mogli już tak łatwo ukrywać swoich majątków czy zmieniać miejsca zamieszkania.

Źródło: tvn24bis.pl

To musisz wiedzieć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze