Miłość po latach

Z biegiem dni, z biegiem lat, romantyczna młodzieńcza miłość ma coraz więcej spraw na głowie. Przygniata ją szara codzienność. Zabiera jej czas, który do niedawna wykorzystywany był na samorealizację. Troski, obowiązki, rutyna wykradają minuta po minucie czas miłości. Zmęczona, zabiegana nie ma chęci ani sił na trzepot serca, na gwiazdy, motyle w brzuchu, nie ma czasu na zachwyt.

Miłość ponad czasem

Zagoniona szuka spokojnego miejsca gdzieś głęboko. Ze sobą zabiera, Jemu i Jej, ostrość widzenia. Nie ma już przystojnego młodzieńca, którego uśmiech zapierał dech w piersiach. Nie ma pięknej dziewczyny, w której oczach tonął świat. Jest za to kobieta pracująca, żona, mama, czasem jeszcze kucharka i sprzątaczka. Jest pan domu, mąż, partner, ojciec.

Polecane wideo:

Zszarzała miłość odbiera im również słowa. Już nie ma rozmów o gwiazdach, kolorze jej włosów, sile jego ramion. Zostaje zachwyt lub opieka nad dziećmi. Oboje zatracają się w prozaicznych kwestiach. Ich czas wypełniony jest troską o dom, o zdrowie, o pieniądze. Wspierają się, są obok, troszczą jedno o drugie, ale już bez tego wszechogarniającego ognia. Dojrzeli. Teraz wiedzą, że są rzeczy ważne i ważniejsze. Teraz czują na barkach ogromną odpowiedzialność za dzień i chleb powszedni. Czułe gesty i słowa odsuwają, zabiegani i zniecierpliwieni. Pamiętają, by kochać dzieci, by je przytulać i hołubić, o sobie zapominają. Poza tym, przecież wiedzą, że się kochają.

Pokonaj rutynę

Nuda w łóżku dotyczy wielu par, nie tylko tych z długim stażem małżeńskim. Spada stopniowo wzajemna fascynacja i nie podnieca już tak bardzo widok nagiego ciała partnera.

Zobacz, jak walczyć z nudą w łóżku, czyli sprawdzony sposób na podsycenie namiętności w wieloletnim związku.

Po co odkładać miłość na później?

Odkładają swą wielką miłość na później. Po pracy, po dzieciach, po zakupach i porządkach. Na spokojny i wolny czas. Tylko, kiedy ma on nadejść? Za dzień, za rok, za 10 lat? Kiedy? Czas w miejscu stać nie chce. Życie przecieka przez palce. Z każdym oddechem. Z każdym „później”, „za chwilę”, „jestem zmęczona”. Ani on, ani ona nie wiedzą, ile tych oddechów przed nimi. Powinni więc kochać tak, jakby jutra miało nie być, jakby świat miał się skończyć już dziś.

Nie powinni odkładać ani jednego pocałunku, ani jednego dotyku, ani jednego czułego, ciepłego słowa. Nie wolno im tracić dni ani nocy.

Niech odnajdą w zakamarkach swych serc miłość. Prawdziwą. Nie tą ładną lukrowaną, na wystawę. Nie tą pluszowo-kartonową z wyświechtanymi frazesami.

Niech znajdą Miłość swoją, a dla niej miejsce w codzienności. W „dzień dobry”, w porannej kawie, w „pomogę”, „czekam i tęsknię”. W ulubionym deserze, pięknie nakrytym stole, ciepłej kąpieli po pracy. Niech przywrócą miłości bystre spojrzenie, niech oddadzą jej zakurzone słowa, by mogła ich nimi rozpalić. Niech pamiętają o niej nawet, gdy On nie robi tego, o co Ona prosi. Nawet, gdy Ona znów mówi zbyt wiele. Niech nie zapominają o miłości, gdy jest im źle, smutno, gdy walczą ze sobą na słowa. Niech na koniec dnia On i Ona wtuleni w siebie, bezpieczni, bliscy zobaczą w sobie siebie sprzed lat, gdy pierwszy raz zrozumieli, jak bardzo kochają.

Aneta Stawiszyńska-Marciniak, 11 miesięcy temu

Kultura

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Kultura
Kultura

Projekt Bajkowa drużyna

Projekt Bajkowa drużyna

"Bajkowa drużyna" to multimedialny projekt dla dzieci. Do pięknie wydanej, kolorowej książki dołączona jest płyta.

Kultura

Dziadkowie

Dziadkowie

O tym, że Dzień Babci i Dziadka już za progiem przypominają kalendarze, media, szkoły i przedszkola. Na pewno nie zapomnimy o energicznych Dziadkach naszych pociech.

Kultura

Znak zodiaku Panna

Znak zodiaku Panna

Panny są bardzo bystre, mądre i racjonalne. Większość ich poczynań poprzedzona jest wieloma przemyśleniami i próbą racjonalnego podejścia do sprawy. Panna zawsze wszystko dokładnie analizuje, a gdy jest w centrum jakichś wydarzeń, mało co ucieka jej...