Trwa ładowanie...

Miał najdłuższe rzęsy na świecie. Tak wygląda jego siostra

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 05.11.2022 17:21
Dzieci mają niezwykle długie rzęsy
Dzieci mają niezwykle długie rzęsy (Facebook)

Muin Bachonaev urodził się z tak długimi rzęsami, że dotykały jego ust. Z biegiem czasu zarówno rzęsy, jak i brwi chłopca rosły tak szybko, że ich posiadacz stał się sławny na całym świecie. Okazuje się, że chłopiec ma równie niezwykłą siostrę.

Dziewczynka również ma bardzo długie rzęsy
Dziewczynka również ma bardzo długie rzęsy (Instagram)

1. Chłopiec z długimi rzęsami

Już 15 lat temu jego wygląd budził zaskoczenie. Gdy przyszedł na świat, jego rzęsy mierzyły 4,3 cm, co lekarze osobiście sprawdzili. Medycy nie mogli się nadziwić temu, jak wygląda noworodek.

Poza tą osobliwością chłopiec był całkowicie zdrów, a za niezwykłymi rzęsami stała wadliwa mutacja genu odpowiedzialnego m.in. za wzrost rzęs oraz brwi. Prawdopodobnie doszło do niej wskutek stosowania pewnych leków przez mamę chłopca w czasie ciąży.

- Kiedy się urodził, jego rzęsy sięgnęły ust. Moja żona i ja byliśmy zdumieni – powiedział Zaidullo Bachonaev, pochodzący z Tadżykistanu ojciec chłopca.

Mieszkający w Rosji 15-latek został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, bo z biegiem lat rzęsy, a także brwi Muina stawały się coraz dłuższe. Dla nastolatka nie są jednak niczym niezwykłym.

- Żyję jak każdy. Nie muszę specjalnie dbać o rzęsy. Czuję się z nimi komfortowo i nie mam żadnych trudności – powiedział Muin. Jego marzeniem jest zrobienie kariery piłkarskiej.

2. Uroczy wygląd czy groźna wada?

Okazuje się, że chłopiec ma "konkurencję". Choć od lat o Muinie rozpisują się media z całego świata, to nikt nie zwrócił uwagi na resztę rodziny. Okazuje się, że wadliwy gen może posiadać także jego siostra.

Niektórzy z komentujących wideo sugerują, że tak długie rzęsy trzeba przyciąć, bo mogą negatywnie wpływać na narząd wzroku. Nieliczni nie dowierzają, sugerując, że ktoś dla żartu dokleił dzieciom sztuczne rzęsy. Jednak zdecydowana większość internautów nic sobie nie robi z ewentualnych problemów zdrowotnych maluchów – rozpływają się nad tym, jakie są urocze.

W rzeczywistości jednak Muin Bachonaev i jego siostra mają sporo szczęścia. Długie rzęsy mogą pojawiać się wskutek co najmniej kilku schorzeń, w tym dwóch o podłożu genetycznym.

Wady wrodzone związane z trichomegalią (czyli nadmierną długością rzęs) noszą nazwy: zespół Olivera-McFarlane'a i zespół Cornelii de Lange. W obu u dzieci występuje również niepełnosprawność intelektualna. W zespole Cornelii de Lange dziecko ma także dysmorfię twarzy, nieprawidłowy wygląd dłoni oraz stóp, niski wzrost czy wreszcie wady serca, nerek i dróg moczowych.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze