Trwa ładowanie...

Białe lub siwe włosy u malucha. Niezwykłe dzieci mogą mieć poważny problem

Pojawienie się dziecka na świecie to duża radość dla rodziców. Poród wygląda różnie, bywa też, że wzbudza niemałą sensację na porodówce. Tak dzieje się, gdy rodzi się niezwykły maluch - ma dużą wagę urodzeniową lub piękną, gęstą czuprynę. Bywa też, że dziecko rodzi się ze srebrno-białymi włoskami. Dlaczego tak się dzieje?

Zobacz film: "Depresja u dzieci"
spis treści

1. Długie rzęsy u dziecka

Każda mama uważa swoje dziecko za wyjątkowe. Bywa jednak, że dziecko ma tak niezwykłą urodę, że wzbudza sensację już na porodówce, a gdy dorasta, ludzie oglądają się za nim na ulicy.

Tak było z Muinem Bachonaev, który urodził się z bardzo długimi rzęsami. Nastolatek z Moskwy od lat wzbudza sensację, a wszystko zaczęło się tuż po narodzinach - jego rzęsy już wtedy miały 4,3 cm! Dziś są jeszcze dłuższe i chociaż nie przeszkadzają mu w codziennym funkcjonowaniu (Muin gra w klubie piłkarskim), to jednak chłopiec przyznaje, że nie raz pozował do wspólnych zdjęć z ludźmi, którzy aż nie mogli uwierzyć, że jego rzęsy są naturalne. Bachonaev trafił do rosyjskiej Księgi Rekordów, a lekarze zastanawiali się, skąd tak długie rzęsy u dziecka.

Muin Bachonaev urodził się z bardzo długimi rzęsami
Muin Bachonaev urodził się z bardzo długimi rzęsami (Facebook)

Wysnuli hipotezę, że przyczyną mogły być leki, które jego mama przyjmowała w ciąży. Ale tak naprawdę na próżno szukać uzasadnienia medycznego.

Zupełnie inna sytuacja jest w przypadku noworodka, który rodzi się z białymi, wręcz srebrnymi włoskami.

2. Białe włosy u dziecka

W szpitalu w Székesfehérvár na Węgrzech na świat przyszedł chłopiec, który ważył ponad 5 kilogramów i mierzył 54 cm. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że miał bielusieńkie włosy. Lekarze na porodówce zgodnie przyznali, że widzą coś takiego po raz pierwszy i należy szybko wykonać dodatkowe badania.

Chłopiec ze śnieżnobiałymi włosami
Chłopiec ze śnieżnobiałymi włosami (Facebook)

U chłopca nie wykazano cech albinizmu. Eksperci wysnuli tezę, że najpewniej przyczyną białych włosów u malucha był duży stres matki podczas ciąży. Zbadali poziom melaniny we krwi dziecka - ten okazał się bardzo niski. Nazwa melanina pochodzi od greckiego “meles”, co znaczy “ciemny”. To pigment znajdujący się w ciele, który odpowiada za barwę nie tylko włosów, ale naszej skóry czy kolor tęczówki.

Dr Zoltan Kummer, który nadzorował badania Bence’a, podkreślił, że stres prenatalny ma duży wpływ nie tylko na zdrowie, ale też i jak widać na wygląd dziecka.

3. Siwe włosy u dziecka

Białe włosy u dziecka budzą sensację, nie dziwi nas jednak, gdy białe lub siwe włosy pojawiają się u kogoś wraz z upływem lat. Gorzej jednak, gdy zauważymy siwe włosy u dziecka. Wówczas koniecznie jak najszybciej powinniśmy wykonać odpowiednie badania.

Siwe włosy u dziecka są objawem choroby
Siwe włosy u dziecka są objawem choroby (Getty images)

- Siwe włosy u dziecka to nie norma! To bardzo niepokojący znak. Przyczyną siwienia w takim przypadku zawsze jest choroba. Najczęściej wskazuje się za przyczynę siwienia nadczynność tarczycy, czyli tak naprawdę chodzi o zbyt wysoki poziom jodu. W tym przypadku siwienie to tylko jeden z objawów, natomiast choroba dotyczy całego organizmu. U dzieci, przy szybkim rozpoczęciu leczenia, jest możliwe zatrzymanie procesu siwienia, a nawet odwrócenie go, aby dziecku znów wyrastały włosy w jego własnym kolorze (...). Przyczyną siwienia może być również anemia, jednak takie przypadki są bardzo rzadkie i wynikają najczęściej z niedożywienia. Włosy siwieją, ponieważ tracą barwnik. Może tak się dziać z różnych chorobowych przyczyn, dlatego nie można zwlekać i jak najszybciej należy wybrać się do lekarza - ostrzega w abcZdrowie dr Paweł Baljion.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.