Mąż zgotował jej piekło. Taką radę dał jej ksiądz
Stanowisko Kościoła rzymskokatolickiego w kwestii rozwodów jest jasne. Co jednak zrobić, jeśli się tkwi w nieszczęśliwym małżeńskie, w którym dochodzi do przemocy? W tej sprawie zabrał głos znany ksiądz.
1. Rozwód a Kościół
Jedna z użytkowniczek TikToka zwróciła się do ks. Piotra Jarosiewicza, katolickiego influencera, z ważnym pytaniem. Wyznała, że jej mąż pije, zdarza się też, że doświadcza z ujego rąk przemocy. Kobieta jednak boi się odejść, gdyż twierdzi, że ślubowała przed Bogiem i nie chce mieć grzechu.
- Jest coś, co się nazywa separacja, czasowa bądź trwała. Z separacją wiąże się to, że przede wszystkim jest czas dla tego człowieka, żeby się zastanowił, żeby spróbował powalczyć o sobie, żeby się zmienił - podpowiada duchowny.
Z jednej strony tymczasowa separacja rzeczywiście może otworzyć oczy drugiej osobie i skłonić ją do zmiany swojego zachowania. Niestety rozwiązanie nie zawsze się sprawdza i zdarza się, że małżeństwa nie da się już uratować.
- Będąc w separacji, cały czas można korzystać z sakramentu pokuty i pojednania, można skorzystać oczywiście z Eucharystii. Nie jest to grzech, jest to potrzebne i przydatne w kontekście tej sytuacji - dodaje ks. Jaroszewicz.
@ks.piotrjarosiewicz #tegodnia ♬ dźwięk oryginalny - Ks. Piotr Jarosiewicz
2. I co dalej?
Co jeśli zachowanie męża krzywdzonej kobiety się nie zmieni? W prawie kanonicznym nie istnieje pojęcie rozwodu. To termin odnoszący się do małżeństwa cywilnego lub małżeństw wyznaniowych wspólnot religijnych, w których rozwód jest możliwy.
Zgodnie z wiarą katolicką, małżonkowie mogą pozostać w separacji, jednak wejście w kolejny związek uważane jest za ciężki grzech. Zgodnie z naukami Kościoła jest to publiczne i trwałe cudzołóstwo.
Odpowiedź księdza wywołała oburzenie w sieci. Oto wybrane komentarze:
"Jeśli on nigdy się nie zmieni, to kobieta ma trwać w stałej separacji ?! Dlaczego ona ma znowu cierpieć i nie móc kiedyś być szczęśliwą z kimś innym? Rozwód zawsze oznacza wykluczenie z sakramentów?";
"Ksiądz mi powiedział, że w świetle kościoła nie ma słowa rozwód. Można przejść w separację, ale nie można związać się z nikim innym dopóki śmierć nie rozłączy";
"Jaka separacja? I co kobieta ma do końca życia być sama przez jakiegoś zwyrola, serio?".
3. Pomoc dla ofiar przemocy
Jeśli doświadczasz przemocy, zgłoś się po pomoc. Każdy powinien być świadomy faktu, że najmłodsi będący świadkami przemocy fizycznej lub psychicznej w domu, sami stają się jej ofiarami. Takie doświadczenia mają ogromny wpływ na rozwijającą się psychikę dzieci.
Osoby doświadczające przemocy mogą poszukiwać pomocy przez "Niebieską Linię" pod numerem 800 120 002 lub w Ośrodku Pomocy Społecznej. W sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu należy powiadomić policję.
Jeśli zagrożone jest zdrowie bądź życie dziecka, zawiadomić należy także sąd rodzinny.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl