Trwa ładowanie...

Matki coraz częściej szukają pomocy u homeopaty

 Ewa Rycerz
12.01.2017 14:40
- Gdyby nie lekarz homeopata, prawdopodobnie dalej bym podawała dziecku antybiotyki i sterydy - mówi Paulina, mama trzyletniego Maćka.
- Gdyby nie lekarz homeopata, prawdopodobnie dalej bym podawała dziecku antybiotyki i sterydy - mówi Paulina, mama trzyletniego Maćka. (123RF)

Nie ufają lekarzom, są na nich wściekłe. Gdy już brakuje im siły na walkę o zdrowie dziecka - udają się do lekarza homeopaty. I są zadowolone. - Leczenie tradycyjne było bez sensu, nie widziałam żadnej poprawy. Do momentu, aż poszłam do lekarza medycyny chińskiej - mówi Katarzyna Matej, mama dwójki dzieci. A Paulina dodaje: - Gdyby nie homeopata, prawdopodobnie do dzisiaj faszerowałabym dziecko sterydami i antybiotykami.

1. Homeopatia na alergię?

Maciek ma trzy lata, z alergią na jajka boryka się od urodzenia. - Na początku nie wiedzieliśmy, czy to faktycznie uczulenie. Maciuś miał stale katar, pokasływał, ale osłuchowo zawsze był czysty i lekarka nie zdecydowała się na podanie jakiegokolwiek leku. Dała skierowanie do alergologa – relacjonuje Paulina, mama trzylatka.

Stan chłopca pogarszał się z miesiąca na miesiąc. Katar stawał się coraz bardziej uporczywy, a dziecko – coraz bardziej marudne. Lekarz dermatolog, do którego udała się Paulina, zmian alergicznych nie widział. Zalecił za to maść ze sterydami. - Smarowałam mu buzię dwa razy dziennie, ale efektów nie było – przyznaje Paulina.

9 sposobów na nakłonienie dziecka do przyjęcia lekarstwa
9 sposobów na nakłonienie dziecka do przyjęcia lekarstwa [10 zdjęć]

Bardzo często zdarza się, że rodzice mają duży problem z podaniem dziecku lekarstwa. Wiele razy stanowi

zobacz galerię
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

A potem Maciek zaczął chorować. Infekcja goniła infekcję, pediatra średnio raz na miesiąc przepisywała antybiotyk. W końcu dwulatek wylądował na szpitalnym oddziale pediatrycznym z zapaleniem oskrzeli.

- Dopiero tam lekarze uświadomili mi, że choroba jest wynikiem alergii. I właśnie to dało mi silny impuls do szukania leczenia zupełnie gdzie indziej – opowiada Paulina. Kilka dni po wyjściu ze szpitala zapisała syna na wizytę do lekarza homeopaty.

- Na pierwszą wizytę pojechaliśmy jeszcze z ostrym kaszlem i lejącym się z nosa katarem. Następnego dnia ani po jednym, ani po drugim nie było śladu. Jak ręką odjął przeszła też biegunka. Od czerwca mój syn miał katar tylko raz, przez 3 dni.

2. Alternatywna metoda leczenia

Historia Pauliny nie jest odosobnionym przypadkiem. Jak wynika z sondażu TNS OBOP "Polacy o homeopatii i leczeniu homeopatycznym", 81 proc. Polaków słyszało o tej metodzie leczenia, a 30 proc. ją stosuje. Co więcej, 56 proc. z ankietowanych uważa, że homeopatia jest skuteczna.

Przeczytaj koniecznie

Polacy homeopatię najczęściej stosują w leczeniu grypy i przeziębienia. Metodą tą zwalczają także bóle głowy, stawów i gardła. Według danych z raportu, leki homeopatyczne przyjmowane są także jako rozwiązanie na stres czy kłopoty ze snem.

Coraz większe zainteresowanie homeopatią zauważa się także wśród lekarzy. Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej podaje, że w naszym kraju tego typu leki stosuje ok. 15 tys. specjalistów. Takie medykamenty posiadają status produktu leczniczego, a to oznacza, że muszą być dopuszczone do obrotu przez Mnisterstwo Zdrowia.

Skuteczność leczenia potwierdzają także badania. Prof. Michael Frass z Oddziału Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu zastosował leczenie homeopatyczne u pacjentów z sepsą. Efekt był taki, że pacjenci, którzy przyjmowali środki medcyny alternatywnej zdrowieli szybciej, a ich pobyt w szpitalu był krótszy.

3. Efekt placebo?

Mimo że 30 proc. Polaków deklaruje przyjmowanie leków homeopatycznych, spora część takie leczenie uważa za co najmniej ryzykowne, ich stosowanie na własną rękę odradza też wielu lekarzy różnych specjalizacji.

- W życiu nie podałabym dziecku leków, których składu nie znam. Byłam raz na wizycie u takiego lekarza i gdy zapytałam o skład preparatu, jaki miał zamiar mi podać, odmówił informacji – opowiada Ewelina, mama 5-letniej Marysi. - Wtedy zapaliła mi się lampka ostrzegawcza. Nie kupiłam tego leku – dodaje.

Paulina przyznaje, że ona już przestała pytać o skład leków. - Po co mam to robić? Znajomość substancji nic mi nie da. Poza tym, my leki dostajemy od lekarza, na wizycie. Dlatego mam pewność, że nie są kombinowane – zapewnia. - Nie wiem, może i jest to cukier z dodatkiem aromatów czy wyciagów z ziół, ale ważne, że jest skuteczny.

Do homeopatii krytycznie podchodzi dr Paweł Grzesiowski, pediatra. - Ona nie działa. Nie ma żadnych dowodów naukowych, które potwierdzają, że leczenie homeopatyczne przynosi skutki. Co więcej, w badaniach porównawczych medycyny konwencjonalnej i niekonwencjonalnej wykazano, że ta druga nie daje efektów ze względu na takie rozcieńczenie substancji czynnej w preparatach, które jest poniżej progu wykrywalności. Stwierdzenie, że dziecko zostało wyleczone, jest więc bardzo względne - ono może po prostu nie mieć objawów choroby - mówi pediatra.

I dodaje: - Leki homeopatyczne były dostępne na polskim i europejskim rynku, zanim weszły restrykcyjne zasady rejestracj. Gdyby miały wejść na rynek teraz nie uzyskałyby pozwolenia na dopuszczenie do obrotu - podsumowuje Grzesiowski.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze