Trwa ładowanie...

Matka zgłosiła zaginięcie syna. Okazało się, że pięciolatek sam poszedł do przedszkola

 Karolina Rozmus
24.09.2021 15:31
Matka zgłosiła zaginięcie syna. Okazało się, że pięciolatek sam poszedł do przedszkola
Matka zgłosiła zaginięcie syna. Okazało się, że pięciolatek sam poszedł do przedszkola (East News)

W Ostrołęce zaginęło dziecko. O zgłoszeniu poinformowała zdenerwowana matka chłopca. Okazało się, że samodzielny pięciolatek ruszył do przedszkola, nie czekając na mamę.

spis treści

1. Matka zgłosiła zaginięcie

W piątek 24 września około 7 rano na komisariat w Ostrołęce wpłynęło zgłoszenie. Kobieta zawiadomiła o zaginięciu jej pięcioletniego syna.

Pięciolatek postanowił pójść do przedszkola, nie czekając na mamę
Pięciolatek postanowił pójść do przedszkola, nie czekając na mamę (Getty Images)
Zobacz film: "#dziejesiewpolsce: porwania dzieci"

Wyjaśniła policjantom, że miała właśnie zaprowadzić dziecko do przedszkola. Ubrała syna i pozwoliła mu wyjść na klatkę schodową w bloku. Chłopiec miał poczekać, aż jego mama ubierze się i dołączy do niego.

Kiedy jednak kobieta opuściła mieszkanie, zorientowała się, że jej dziecka nie ma – ani na klatce, ani przed blokiem.

Poszukiwaniami dziecka niezwłocznie zajęli się wszyscy policjanci pełniący w tamtym czasie służbę na terenie Ostrołęki. Wydział patrolowy wraz z matką chłopca, poruszając się radiowozem, sprawdził ulice prowadzące do przedszkola.

Gdy matka z policjantami weszła w końcu do placówki, okazało się, że maluch jest już w środku – powiedział oficer prasowy ostrołęckiej policji Tomasz Żerański.

Chłopczyk postanowił nie czekać na mamę i sam ruszył do przedszkola. Pokonał aż 2 km i bezpiecznie dotarł na miejsce.

2. Zaginięcia dzieci w Polsce

Dane wskazują, że w Polsce może dochodzić do zaginięcia dziecka poniżej 7. roku życia średnio co 2-3 dni. Zgłoszenia dzieci w wieku 7-13 lat odnotowywane są nawet kilka razy dziennie.

Co uznaje się za najczęstszą przyczynę zaginięć? Brak właściwej opieki rodzica, zaniedbanie w postaci niedostatecznej uwagi.

Zdarzają się także porwania – nierzadko to tzw. porwania rodzicielskie. Ich źródłem jest konflikt pomiędzy rodzicami, bądź spór o prawa do opieki nad dzieckiem. W przypadku dzieci powyżej 13. roku życia osobną kategorią są ucieczki z domu rodzinnego.

Niezależnie od przyczyny zaginięcia dziecka policja apeluje, by ze zgłoszeniem zdarzenia nie czekać. Mitem jest konieczność odczekania 24 czy – co gorsza – 48 godzin. Dlaczego?

Nierzadko liczy się każda minuta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.