Trwa ładowanie...

Matka trójki dzieci w wyniku powikłań po COVID-19 straciła kończyny

 Maria Krasicka
14.10.2021 14:09
Matka trójki dzieci w wyniku powikłań po COVID-19 straciła kończyny
Matka trójki dzieci w wyniku powikłań po COVID-19 straciła kończyny (Facebook)

Młoda mama długo zwlekała ze szczepieniem przeciw COVID-19. Niestety, kiedy doszło do zakażenia, choroba bardzo szybko się rozwinęła, doprowadzając do poważnych powikłań, w tym zakrzepicy. Lekarze byli zmuszeni amputować jej wszystkie kończyny. Kobieta apeluje, by się szczepić, ponieważ tylko w ten sposób można uniknąć podobnego losu.

spis treści

1. Powikłania po COVID-19

Młoda mama trójki dzieci Autumn Nugent zachorowała na COVID-19. Niestety w wyniku powikłań w jej organizmie rozwinęła się zakrzepica, która spowodowała niedokrwienie kończyn. Wkrótce jej stan tak się pogorszył, że lekarze podjęli decyzję o amputacji rąk i nóg kobiety.

"COVID-19 może doprowadzić do rozwinięcia się zakrzepicy. Jeśli skrzep dojdzie do płuc, serca, mózgu lub zatka żyłę, może dojść do nieodwracalnych zmian, w tym śmierci pacjenta – mówi dr Wesley Ely ze szpitala w Nashville. – Autumn chciała żyć za wszelką cenę, co bardzo nas cieszyło. Mimo to myśl o tym, że ta młoda mama straci kończyny, była dobijająca" – dodaje.

Zobacz film: "Obiektem ataku SARS-CoV-2 będą głównie dzieci"
Autumn z pielęgniarką
Autumn z pielęgniarką (Facebook)

Dr Ely zamieścił zdjęcie Autumn z pielęgniarką na dziedzińcu szpitala tydzień po tym, jak przeszła amputację. Kobieta musiała wiele pokonać, by szybko wrócić do zdrowia. Przeszła wyczerpującą fizjoterapię, terapię z psychologiem i musi brać bardzo dużo silnych leków. Mimo to się nie poddaje, ponieważ chce jak najszybciej wrócić do dzieci.

"Jej pragnienie życia stało się ogromną inspiracją dla nas wszystkich" – mówi dr Ely.

2. Szczepienie mogło temu zapobiec

Lekarz zajmujący się Autumn zamieścił nagranie, na którym widać jak dzielnie stawia pierwsze kroki z nowymi protezami. Kobieta prosiła go, by podzielił się jej historią i w jej imieniu zachęcał innych do poddania się szczepieniom przeciw COVID-19.

"Płakałem, kiedy wysłała mi ten filmik. COVID-19 odebrał jej ręce i nogi, a teraz dzięki swojemu hartowi ducha i uporowi zaczyna samodzielnie chodzić – zauważa dr Ely. – Autumn chce, byście wiedzieli, że zakrzepicy spowodowanej COVID-19 można zapobiec. Wystarczy się zaszczepić" – apeluje.

Lekarz dodaje, że życie młodej i zdrowej mamy trójki dzieci zmieniło się na zawsze. To przykład tego, jak niebezpieczny jest koronawirus. Dr Ely zachęca, by się szczepić, ponieważ korzyści płynące z przyjęcia szczepionki przewyższają ryzyko.

"Niewiele leków ma tak doskonały profil bezpieczeństwa. Pacjenci z COVID-19 chcą się zaszczepić zazwyczaj, jak jest już za późno. Nie popełniaj ich błędu. Zaszczep się!" – apeluje lekarz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze