Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska

Masz w domu sześciolatka? Zobacz, o czym powinieneś pamiętać, zanim twoje dziecko pójdzie do szkoły

 Aleksandra Miłosz
14.09.2023 17:21
Masz w domu sześciolatka? Zobacz, o czym powinieneś pamiętać, zanim twoje dziecko pójdzie do szkoły
Masz w domu sześciolatka? Zobacz, o czym powinieneś pamiętać, zanim twoje dziecko pójdzie do szkoły (Zdjęcie dzieci / Shutterstock)

Jeśli masz w domu sześciolatka, zapewne już kompletujesz mu szkolną wyprawkę. W związku z decyzją rządu z 2013 roku za niespełna kilka dni wszyscy rówieśnicy twojego dziecka muszą stawić się w szkolnych murach. Kariera szkolna rozpocznie się dla wszystkich dzieci urodzonych w 2009 r. zarówno w pierwszej, jak i drugiej połowie, a także dla dzieci z rocznika 2008, które z pewnych względów nie mogły rozpocząć nauki w roku ubiegłym. Masz wątpliwości dotyczące gotowości twojego dziecka do rozpoczęcia nauki? Obecnie urzędujący prezydent podjął decyzję, że na październikowym referendum każdy głosujący będzie mógł wypowiedzieć się na temat obowiązku szkolnego dla sześciolatków i przywrócenia obowiązku od 7. roku życia. Każdy będzie mógł zagłosować za lub przeciw takiemu rozwiązaniu.

spis treści

Tymczasem Ministerstwo Edukacji Narodowej tłumaczy, o czym powinni wiedzieć rodzice sześciolatków, zanim ich dziecko przekroczy próg szkoły.

Dowiedz się, jakie produkty wspomagają koncentrację
Dowiedz się, jakie produkty wspomagają koncentrację [10 zdjęć]

Jeśli wierzyć szumowi wokół jedzenia i suplementów diety, okazuje się, że mogą one zdziałać wszystko

zobacz galerię

1. Odroczenie edukacji

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, że odroczenie edukacji ich dziecka nie zależy tylko od ich woli. Opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej informująca o nieprzygotowaniu dziecka do podjęcia nauki w wieku 6 lat, dołączona do wniosku rodzica, to jedyna szansa na to, by opóźnić ten proces. Jeśli rodzic złoży komplet dokumentów, dyrektor szkoły w żadnym razie nie może odmówić odroczenia nauki.

Warto też pamiętać, że nawet gdy sześciolatek rozpocznie naukę w I klasie, rodzice mają prawo do złożenia wniosku o odroczenie nauki, popartego opinią poradni. Jeśli więc dziecko przez pierwsze miesiące nie będzie dawało sobie rady w szkole, rodzice mają czas do grudnia, aby złożyć odpowiednie dokumenty i przenieść dziecko z powrotem do placówki przedszkolnej.

2. Rozpoczęcie nauki

Rodzina ucznia będącego w klasie od I do III ma prawo złożyć wniosek o powtarzanie przez jego dziecko roku szkolnego na tym samym poziomie edukacji. Gdy kilkulatek skończy klasę z poważnymi brakami w nauce, rodzic może złożyć odpowiednie pismo, które w dalszej kolejności będzie rozpatrzone przez radę pedagogiczną, która określi, czy dany uczeń osiągnął prawidłowy poziom rozwoju i osiągnięć właściwy dla jego poziomu edukacji. Wniosek rodzica musi być jednak zaopiniowany przez wychowawcę oddziału szkolnego, do którego uczęszcza dziecko.

Opiekunowie mogą też zadecydować o nieposyłaniu dziecka do szkoły i rozpoczęciu nauczania domowego. Wniosek o taką metodę edukacji rodzic ma prawo złożyć w dowolnym momencie roku szkolnego. Jeśli jednak zdecydujemy się na posłanie dziecka do szkoły, powinniśmy wiedzieć, że na początkowym etapie edukacji, a więc w klasach I-III, zajęcia lekcyjne nie muszą trwać 45 minut. Możliwa jest swobodna organizacja zajęć przez uczniów w zależności od ich potrzeb i rozwoju.

3. Pomoc ze szkoły

Jeśli nasze dziecko nie radzi sobie w szkole, ma prawo otrzymać pomoc pedagogiczną i psychologiczną bez konieczności składania wniosków wydawanych przez poradnię. Taką pomoc uczeń musi otrzymać w placówce, do której uczęszcza, jednak jej zasadność powinna być potwierdzona przez specjalistę szkolnego bądź nauczyciela.

Warto też wiedzieć, że rodzice dziecka niepełnosprawnego mają prawo złożyć wniosek o współpracę poradni psychologiczno-pedagogicznej z placówką szkolną. Ma ona opierać się na wspólnym określeniu warunków, środków dydaktycznych i sprzętu specjalistycznego, niezbędnych do prawidłowego rozwoju i osiągania postępów edukacyjnych ucznia.

Każdy rodzic ma też prawo do skorzystania z numeru telefonu 22 34 74 700, pod którym możliwe jest zgłoszenie nieprawidłowości zachodzących w danej szkole. Wykonanie takiego telefonu równoznaczne jest ze zgłoszeniem potrzeby interwencji w placówce. Ponadto na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej dostępna jest mapa szkół zawierająca informacje na temat naszej szkoły dotyczące liczby uczniów, nauczycieli, a co najważniejsze – oceny poziomu przygotowania szkoły na przyjęcie sześciolatków.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało dla rodziców sześciolatków portal www.6latki.men.gov.pl, na którym opiekunowie znajdą szereg informacji, pozwalających na rozwianie wszelkich wątpliwości.

Twoje dziecko idzie do szkoły? Podziel się swoimi doświadczeniami i wątpliwościami na naszym forum

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze