Maść cynkowa idealna na choroby skóry
Pojedyncze krostki nie wymagają często intensywnych zabiegów. Czasem wystarczy prosta pielęgnacja i zabiegi domowe, aby rozwiązać ten problem. Jedną z popularnych metod stosowanych w domu jest maść cynkowa. Polecana na różnego rodzaju stany zapalne skóry, podrażnienia oraz trądzik. Ważną jej cechą jest skuteczna ochrona przed odparzeniami i szybkie działanie. Czy można stosować maść cynkową w ciąży?
1. Maść cynkowa - charakterystyka
Maść cynkowa jest popularnym lekiem zalecanym do stosowania zewnętrznego w stanach zapalnych skóry. Wykazuje działanie ściągające, osłaniające i wysuszające.
Po aplikacji na zmienione miejsce na skórze można szybko zauważyć pozytywny wpływ maści cynkowej. Tak duża jej skuteczność wynika z jej składu, zawiera bowiem tlenek cynku, który jest substancją czynną, szybko poprawiającą wygląd skóry.
2. Maść cynkowa na trądzik
Preparat należy stosować bezpośrednio na miejsce zmienione chorobowo. Wystarczy osmarować je niewielką jego ilością. Innym sposobem wykorzystania maści cynkowej jest nałożenie grubej warstwy na opatrunek stosowany na skórę.
Jak stosować maść cynkową na pryszcze? Jeśli dokucza nam trądzik, powinniśmy nakładać ją punktowo. Bardzo ważne jest, aby nie stosować maści cynkowej bezpośrednio na otwarte, niewygojone rany. Nie należy również smarować nią miejsc, z których nadal sączą się płyny.
Zaleca się, aby maść cynkową stosować na noc, ponieważ się nie wchłania. Jest bezzapachowa i biała. Po otwarciu opakowania należy przechowywać ją przez kolejnych sześć miesięcy w szczelnie zamkniętym opakowaniu w temperaturze do 25 st. Celsjusza.
Maść tę przechowujemy w ciemnym miejscu, z dala od światła słonecznego.
Inną postacią maści cynkowej jest pasta cynkowa, która ma niemal identyczne działanie, jak maść cynkowa.
Podobnie jak w przypadku maści cynkowej substancją czynną jest tu tlenek cynku. Czy pasta cynkowa na trądzik również jest skuteczna? Okazuje się, że tak. Można stosować ją na pryszcze, delikatne otarcia, oraz w stanach zapalnych skóry.
3. Maść cynkowa - kwas salicylowy
Kwas salicylowy jest częstym dodatkiem do maści cynkowej. Dzięki temu składnikowi preparat ma jeszcze silniejsze działanie wysuszające i ściągające.
Ponadto kwas salicylowy w maści cynkowej sprawia, że zyskuje ona nowe zastosowanie i można ją wykorzystać do odkażania ran, niwelowania pieczenia i swędzenia, które towarzyszy gojeniu się zmienionej chorobowo skóry.
4. Maść cynkowa - przeciwwskazania
Niestety, choć stosowanie zarówno maści, jak i pasty cynkowej jest bezpieczne, to nie każdy może z nich skorzystać. Nie jest wskazana dla osób, które są uczulone na cynk lub któryś z innych składników maści.
W przypadku kobiet w ciąży nie ma większych przeciwwskazań do jej stosowania, jednak przed użyciem każda ciężarna powinna skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
ZOBACZ TAKŻE:
Otwarte i sączące się rany na skórze również uniemożliwiają stosowanie maści cynkowej. Maści cynkowej nie można też nakładać na uszkodzoną skórę lub z ostrym stanem zapalnym.
Pamiętajmy również, aby obserwować reakcję skóry na maść cynkową. Może się zdarzyć, że wejdzie ona w reakcję z lekami, które stosujemy, choć nie ma badań na ten temat. Jeśli zauważymy jakiekolwiek działania niepożądane po zastosowaniu maści cynkowej, należy się skonsultować z lekarzem.