Trwa ładowanie...

Maść cynkowa i inne preparaty, które pomogą w leczeniu trądziku

Pojedyncze krostki, które pojawiają się czasem po ciąży, nie wymagają często intensywnych zabiegów. Czasem wystarczy prosta pielęgnacja i zabiegi domowe, aby rozwiązać ten problem. Jedną z popularnych metod stosowanych w domu jest maść cynkowa. Maść cynkowa jest polecana na różne stany zapalne skóry, podrażnienia oraz trądzik. Ważną cechą maści cynkowej jest skuteczna ochrona przed odparzeniami i szybkie działanie.

Zobacz film: "Domowe sposoby na pozbycie się trądziku"

spis treści

1. Maść cynkowa - charaktetystyka

Maść cynkowa jest popularnym lekiem zalecanym do stosowania zewnętrznego w stanach zapalnych skóry. Maść cynkowa ma działanie ściągające, osłaniające i wysuszające. Po aplikacji na zmienione miejsce na skórze można szybko zauważyć pozytywny wpływ maści cynkowej. Tak duża skuteczność maści cynkowej, wynika z jej składu. Maść cynkowa zawiera bowiem tlenek cynku, który jest substancją czynną szybko wpływającą na wygląd skóry.

2. Maść cynkowa - stosowanie

Maść cynkową należy stosować bezpośrednio na miejsce zmienione chorobowo. Wystarczy osmarować je niewielką ilością maści cynkowej. Innym sposobem wykorzystania maści cynkowej jest nałożenie grubej warstwy na opatrunek stosowany na skórę.

Na pojedyncze krostki pomoże maść cynkowa
Na pojedyncze krostki pomoże maść cynkowa (123rf)

Jeśli dokucza nam trądzik, maść cynkową powinno się stosować punktowo. Bardzo ważne jest, aby nie stosować maści cynkowej bezpośrednio na otwarte, niewygojone rany. Maści cynkowej nie należy również stosować na miejsca, z których nadal sączą się płyny.

Zaleca się, aby maść cynkową stosować na noc, ponieważ niestety maść się nie wchłania. Maść cynkowa jest bezzapachowa i biała. Po otwarciu opakowania maść cynkową należy przechowywać przez kolejnych sześć miesięcy w szczelnie zamkniętym opakowaniu w temperaturze do 25 st. Celsjusza. Maść cynkową należy przechowywać w ciemnym miejscu, z dala od światła słonecznego.

Skuteczne zioła na trądzik
Skuteczne zioła na trądzik [6 zdjęć]

Wypryski, krosty, zaskórniki pojawiające się na twarzy dostarczają wielu kompleksów. Pacjenci odwiedzają...

zobacz galerię

Inną postacią maści cynkowej jest pasta cynkowa. Pasta ma właściwie takie samo działanie jak maść cynkowa. Ma ona działanie wysuszające i delikatnie antybakteryjne. Podobnie jak w przypadku maści cynkowej substancją czynną jest tu tlenek cynku. Pastę cynkową można stosować na delikatne otarcia, w stanach zapalnych skóry i przy trądziku.

3. Maść cynkowa - kwas salicylowy

Kwas salicylowy jest częstym dodatkiem do maści cynkowej. Dzięki temu składnikowi maść cynkowa ma jeszcze silniejsze działanie wysuszające i ściągające. Ponadto kwas salicylowy w maści cynkowej sprawia, że maść zyskuje nowe zastosowanie i można ją wykorzystać do odkażania ran, niwelowania pieczenia i swędzenia, które towarzyszy gojeniu się zmienionej chorobowo skóry.

4. Maść cynkowa - przeciwwskazania

Niestety, choć stosowanie zarówno maści, jak i pasty cynkowej jest bezpieczne, to nie każdy może z nich skorzystać. Maść cynkowa nie jest wskazana dla osób, które są uczulone na cynk lub któryś z innych składników maści.

ZOBACZ TAKŻE:

Otwarte i sączące się rany na skórze również uniemożliwiają stosowanie maści cynkowej. Maści cynkowej nie można też nakładać na uszkodzoną skórę i skórę z ostrym stanem zapalnym.

Pamiętajmy również, aby obserwować reakcję skóry na maść cynkową. Może się zdarzyć, że maść cynkowa wejdzie w reakcję z lekami, które stosujemy, choć nie ma badań na ten temat. Jeśli zauważymy jakiekolwiek działania niepożądane po zastosowaniu maści cynkowej, należy się skonsultować z lekarzem.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.