Trwa ładowanie...

Marchwianka - najlepsza zupa na kłopoty z brzuszkiem

 Ewa Rosiecka
25.01.2022 01:21
Marchwianka jest pomocna w leczeniu biegunki i bólu brzucha u dzieci
Marchwianka jest pomocna w leczeniu biegunki i bólu brzucha u dzieci (Adobe Stock)

Marchwianka, czyli zupka z marchewki to sprawdzony sposób na kłopoty z brzuszkiem i biegunkę, a dodatkowo to prawdziwa bomba witaminowa. Przepis na marchwiankę jest banalnie prosty. Jak ją zrobić i kto może ją jeść?

spis treści

1. Jakie są właściwości marchwianki?

Marchwianka jest lekkostrawną zupką, którą gotujemy z marchwi. Z powodzeniem od lat stosowana jest na bóle brzucha i biegunkę, nawet u najmłodszych dzieci.

Czemu zawdzięcza swoje zdrowotne działanie? Zupa ta zawiera pektyny, które znajdują się w gotowanej marchwi, a ich obecność działa łagodząco na błonę śluzową jelit. Marchwianka ponadto przyczynia się do usuwania toksyn z przewodu pokarmowego, co niweluje problemy z jelitami.

Zobacz film: "Naukowcy: najzdrowsza dieta to dieta wiktoriańska"

Zawiera duże ilości składników mineralnych, takich jak wapń, żelazo, fosfor, miedź, cynk i sód, które tracimy w czasie biegunki, oraz witaminy z grupy B, C, PP, marchwianka jest więc idealnym remedium na tę dolegliwość i pojawiające się często razem z nią odwodnienie.

Podanie zupy z marchwii jest zupełnie bezpieczne dla dorosłych, jak i dzieci w każdym wieku, dlatego można podawać ją nawet niemowlętom od 4. miesiąca życia.

Znowu biegunka? Zwalcz ją jak najszybciej!
Znowu biegunka? Zwalcz ją jak najszybciej!

Nie ma dziecka, które nie cierpiałoby z powodu biegunek. U niektórych maluchów to sporadyczne kłopoty,

przeczytaj artykuł

2. Marchwianka - przepis

Aby ugotować marchwiankę:

  1. Umyj 0,5 kg marchwi.
  2. Odetnij zielone końcówki.
  3. Obierz i pokrój marchew na plasterki.
  4. Zalej marchew litrem wody.
  5. Gotuj pod przykrywką, aż marchewka stanie się miękka (około 0,5 godziny).
  6. Jak przestygnie, zmiksuj gładko na krem, uzupełnij wodą do litra.
  7. Dodaj odrobinę soli i zagotuj jeszcze raz.

Gotowe!

Pamiętaj, że marchwianka utrzymuje swoje właściwości jedynie przez 24 godziny.

3. Jak podawać dziecku marchwiankę?

Zupa z marchwi jest odpowiednia dla dzieci, które poznały wcześniej smak tego warzywa, nie powinniśmy wprowadzać jej do diety dziecka w czasie biegunki.

Jak podawać tę zupkę w czasie rozwolnienia? Minimum 3 razy dziennie (podgrzewamy tylko wydzieloną porcję zupki, nigdy całość). Zupę przechowujemy w lodówce.

Młodszym dzieciom możemy podawać zupkę łyżeczką lub przez butelkę ze smoczkiem, starszym w kubeczku lub na talerzu. Efekty działania marchwianki powinny być widoczne w ciągu około 2-3 dni.

Jeśli dolegliwości mimo to nie ustąpią lub wręcz się nasilą, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z pediatrą, aby ustalił przyczynę dolegliwości i plan leczenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze