Marchwianka - najlepsza zupa na kłopoty z brzuszkiem
Marchwianka, czyli zupka z marchewki to sprawdzony sposób na kłopoty z brzuszkiem i biegunkę, a dodatkowo to prawdziwa bomba witaminowa. Przepis na marchwiankę jest banalnie prosty. Jak ją zrobić i kto może ją jeść?
1. Jakie są właściwości marchwianki?
Marchwianka jest lekkostrawną zupką, którą gotujemy z marchwi. Z powodzeniem od lat stosowana jest na bóle brzucha i biegunkę, nawet u najmłodszych dzieci.
Czemu zawdzięcza swoje zdrowotne działanie? Zupa ta zawiera pektyny, które znajdują się w gotowanej marchwi, a ich obecność działa łagodząco na błonę śluzową jelit. Marchwianka ponadto przyczynia się do usuwania toksyn z przewodu pokarmowego, co niweluje problemy z jelitami.
Zawiera duże ilości składników mineralnych, takich jak wapń, żelazo, fosfor, miedź, cynk i sód, które tracimy w czasie biegunki, oraz witaminy z grupy B, C, PP, marchwianka jest więc idealnym remedium na tę dolegliwość i pojawiające się często razem z nią odwodnienie.
Podanie zupy z marchwii jest zupełnie bezpieczne dla dorosłych, jak i dzieci w każdym wieku, dlatego można podawać ją nawet niemowlętom od 4. miesiąca życia.
2. Marchwianka - przepis
Aby ugotować marchwiankę:
- Umyj 0,5 kg marchwi.
- Odetnij zielone końcówki.
- Obierz i pokrój marchew na plasterki.
- Zalej marchew litrem wody.
- Gotuj pod przykrywką, aż marchewka stanie się miękka (około 0,5 godziny).
- Jak przestygnie, zmiksuj gładko na krem, uzupełnij wodą do litra.
- Dodaj odrobinę soli i zagotuj jeszcze raz.
Gotowe!
Pamiętaj, że marchwianka utrzymuje swoje właściwości jedynie przez 24 godziny.
3. Jak podawać dziecku marchwiankę?
Zupa z marchwi jest odpowiednia dla dzieci, które poznały wcześniej smak tego warzywa, nie powinniśmy wprowadzać jej do diety dziecka w czasie biegunki.
Jak podawać tę zupkę w czasie rozwolnienia? Minimum 3 razy dziennie (podgrzewamy tylko wydzieloną porcję zupki, nigdy całość). Zupę przechowujemy w lodówce.
Młodszym dzieciom możemy podawać zupkę łyżeczką lub przez butelkę ze smoczkiem, starszym w kubeczku lub na talerzu. Efekty działania marchwianki powinny być widoczne w ciągu około 2-3 dni.
Jeśli dolegliwości mimo to nie ustąpią lub wręcz się nasilą, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z pediatrą, aby ustalił przyczynę dolegliwości i plan leczenia.