Mama i córka – wspólny weekend
W weekend wiele mam chce nadrobić zaległości z całego tygodnia. Od sobotniego poranka sprzątają i gotują. Warto jednak nieco inaczej zorganizować swój czas, poświęcając go swoim dzieciom.
Może się nam wydawać, że nasze pociechy uważają godziny spędzone z rodzicami za nudne. W naszym przekonaniu wolą spotykać się z przyjaciółmi albo grać na komputerze, czy oglądać telewizję. Tak naprawdę wielu młodych ludzi z utęsknieniem czeka na chwile, które będzie mogło poświęcić na rozmowę z rodzicem lub wspólną aktywność. To niezwykle ważne, zwłaszcza dla młodszych dzieci, dla których mama i tata to osoby najistotniejsze.
Psychologowie podpowiadają, że w życiu każdej rodziny codziennie powinno znaleźć się miejsce na wspólną zabawę i rozmowę. Wystarczy pół godziny, które jednak w pełni poświęcimy naszemu dziecku. Jest to więc czas bez zaglądania do telefonu czy oglądania telewizji. Chodzi o pełne skupienie uwagi na córce czy synu tak, by wiedziało, że może zwierzyć się rodzicowi z każdego problemu.
1. Weekend – czas wspólnej zabawy
Wielu z nas z utęsknieniem czeka na weekend. W sobotę udajemy się często na zakupy, w niedzielę zaś staramy się wypocząć i nabrać sił przed nadchodzącym tygodniem. W te dni warto jednak poświęcić czas rodzinie. W ciągu miesiąca można wyznaczyć weekend, który spędzicie poza domem. Datę tę ustalcie wspólnie i zaznaczcie ją w kalendarzu. Uzgodnijcie, co będziecie wówczas robić. Możliwości jest całe mnóstwo. I wcale nie wymagają one dużych nakładów finansowych.
Wiosną i latem mama z córką mogą oddać się intensywnemu treningowi, np. udając się na nieco dłuższą wycieczkę rowerową. W zamieszkałym przez was regionie zapewne jest całe mnóstwo miejsc, które warto odwiedzić. Mogą to być muzea lub interesujące wystawy, parki krajobrazowe czy piękne jeziora. Obierzcie taki kierunek, który zainteresuje was obie. Nie zapomnijcie również o zabraniu ze sobą prowiantu i koca, byście mogły odpocząć na łonie natury.
Jeśli możecie sobie na to pozwolić, raz na jakiś czas wybierzcie się na dłuższą wycieczkę. Możecie jechać w podróż samochodem lub pociągiem. Wspólny wypad nad morze lub w góry będzie doskonałą okazją do długich rozmów i świetnej zabawy. Spakujcie do plecaka ulubioną książkę, grę planszową lub inne ulubione rzeczy.
2. Po kulinarnej mapie regionu
Jeśli lubicie gotować, możecie raz w miesiącu wspólnie wybierać się do restauracji mieszczącej się w okolicy. W tym wypadku lokal wybierzcie razem. Kiedy już spróbujecie nowych smaków lub szczególnie upodobacie sobie zaserwowane danie, w kolejny weekend spróbujcie ugotować je wspólnie. Zastanówcie się, jak mogło zostać przygotowane i użycia jakich składników wymaga. Wybierzcie się wspólnie na zakupy i spróbujcie odtworzyć nowo poznany smak.
Jeśli jednak nie chcecie wychodzić z domu, ale uwielbiacie spędzać czas w kuchni, zajrzyjcie do książek kucharskich lub poszukajcie inspiracji w internecie. Znajdziecie tam z całą pewnością mnóstwo przepisów, które będziecie miały ochotę wypróbować. Ustalcie, jakie dania przygotujecie i zróbcie to w weekend, serwując je następnie całej swojej rodzinie.
3. Gdy pogoda nie sprzyja
Zdarza się, że fantastyczne plany na weekend może zepsuć nam pogoda. Wycieczka rowerowa w deszczu nie jest już tak przyjemna, jak przy pięknym słońcu. Co wtedy zrobić? W domu też można się świetnie bawić.
Układanie klocków lub puzzli, kolorowanie obrazków lub zabawa w teatr to tylko niektóre pomysły na wspólne spędzenie deszczowego, mroźnego lub wietrznego weekendu. Dzieci uwielbiają takie zabawy – szczególnie, jeśli towarzyszą im rodzice. Wspólne wymyślanie historii w czasie układania klocków daje nieograniczone możliwości, pobudza wyobraźnię, rozwija kreatywność i sprawia, że możecie się lepiej poznać ze swoim dzieckiem.
Czas z pociechą jest niezwykle ważny i bardzo potrzebny, jeśli chce się mieć z nim dobrą relację. W ten sposób stworzymy mu poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu odważniej będzie poznawać świat. Dzieci tak szybko rosną… Zanim się obejrzymy, będą samodzielne i założą własne rodziny. Docenimy wtedy każdą wspólnie spędzoną chwilę. Wtedy też, po latach, nie będziemy żałować, że za mało czasu im poświęciliśmy.