Małżeństwo może chronić twoje serce

Według ekspertów małżeństwo może mieć dobry wpływ na zdrowie i zmniejszać ryzyko śmierci z powodu chorób serca.

Zastanawiasz się co stanowi największe zagrożenie dla zdrowia mężczyzn? Obejrzyj nasz film:

Wyniki badań zostały zaprezentowane podczas konferencji Brytyjskiego Towarzystwa Chorób Sercowo-Naczyniowych. Naukowcy przyjrzeli się zdrowiu prawie 1 mln dorosłych Brytyjczyków.

Wszyscy uczestnicy badania mieli wysokie ciśnienie krwi, wysoki cholesterol lub cukrzycę. Okazało się jednak, że osoby w związkach małżeńskich były w znacznie lepszej kondycji niż single.

Dr Paul Carter i współpracownicy ze Szkoły Medycznej Aston, którzy przeprowadzili to badanie, już wcześniej wykazali, że małżeństwo jest związane z większym prawdopodobieństwem przeżycia ataku serca.

Naukowcy podejrzewają, że małżeństwo pomaga zapobiegać poważnym czynnikom ryzyka chorób serca, takim jak np. wysoki cholesterol i wysokie ciśnienie krwi. Badanie dotyczyło zgonów ze wszystkich przyczyn, w tym również chorób serca.

Okazało się, że kobiety i mężczyźni w wieku powyżej 50 lat, nawet jeśli mają wysoki cholesterol, mają większe szanse na długie życie. Ale tylko wtedy, gdy żyją w związku małżeńskim. Pozytywny wpływ małżeństwa na szanse dłuższego życia dotyczył również cukrzycy i wysokiego ciśnienia krwi.

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

Około miliona osób w Polsce choruje na niewydolność serca. 60 tysięcy co roku umiera. Dolegliwości sercowe są w Polsce powszechne – diagnozuje się je często....

Wnioski były mniej jednoznaczne dla osób żyjących w konkubinacie, separacji, rozwiedzionych lub owdowiałych.

Naukowcy podejrzewają jednak, że dobroczynny wpływ małżeństwa wynika raczej z posiadania kogoś wyjątkowego w swoim życiu, a nie z samego faktu bycia w takim związku.

Dr Carter powiedział, że należy jeszcze doprecyzować przyczyny, ale da się zauważyć, że w małżeństwie jest coś, co ma działanie ochronne, nie tylko u pacjentów z chorobami serca, ale także u osób z czynnikami ryzyka schorzeń kardiologicznych.

Jednocześnie naukowcy dodają, że nie chodzi o to, aby wszyscy ruszyli do ołtarza. Jeśli uda się im odkryć, z czego wynika pozytywny wpływ małżeństwa, to według nich będzie możliwe wykorzystanie w ten sam sposób innych bliskich relacji, np. przyjaźni. Prawdopobnie chodzi tutaj o poczucie bezpieczeństwa i wsparcie społeczne, które mamy dzięki obecności drugiej osoby.

Dr Mike Knapton z brytyjskiej Fundacji Serca powiedział, że wyniki badania oznaczają, że nasze interakcje społeczne są powiązane z czynnikami warunkującymi dobre zdrowie.

Dlatego niezależnie od tego, czy jesteśmy w związku małżeńskim, zadzwońmy do naszych najbliższych, ponieważ kontakty z nimi mogą pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Marta Pawlak, około miesiąca temu

Źródła zewnętrzne

  • bbc.com

Newsy - planowanie ciąży

Komentarze