Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr Magdalena Rachubińska

Małżeństwo może chronić twoje serce

Avatar placeholder
Marta Pawlak 04.12.2018 10:28
Naukowcy wyjaśniają dobroczynny wpływ małżeństwa na zdrowie serca
Naukowcy wyjaśniają dobroczynny wpływ małżeństwa na zdrowie serca (Shutterstock)

Według ekspertów małżeństwo może mieć dobry wpływ na zdrowie i zmniejszać ryzyko śmierci z powodu chorób serca.

Zastanawiasz się co stanowi największe zagrożenie dla zdrowia mężczyzn? Obejrzyj nasz film:

Wyniki badań zostały zaprezentowane podczas konferencji Brytyjskiego Towarzystwa Chorób Sercowo-Naczyniowych. Naukowcy przyjrzeli się zdrowiu prawie 1 mln dorosłych Brytyjczyków.

Wszyscy uczestnicy badania mieli wysokie ciśnienie krwi, wysoki cholesterol lub cukrzycę. Okazało się jednak, że osoby w związkach małżeńskich były w znacznie lepszej kondycji niż single.

Zobacz film: "Jakie jest największe zdrowtne zagrożenie dla mężczyzn?"

Dr Paul Carter i współpracownicy ze Szkoły Medycznej Aston, którzy przeprowadzili to badanie, już wcześniej wykazali, że małżeństwo jest związane z większym prawdopodobieństwem przeżycia ataku serca.

Małżeństwo ma ochronny wpływ na serce
Małżeństwo ma ochronny wpływ na serce (Shutterstock)

Naukowcy podejrzewają, że małżeństwo pomaga zapobiegać poważnym czynnikom ryzyka chorób serca, takim jak np. wysoki cholesterol i wysokie ciśnienie krwi. Badanie dotyczyło zgonów ze wszystkich przyczyn, w tym również chorób serca.

Okazało się, że kobiety i mężczyźni w wieku powyżej 50 lat, nawet jeśli mają wysoki cholesterol, mają większe szanse na długie życie. Ale tylko wtedy, gdy żyją w związku małżeńskim. Pozytywny wpływ małżeństwa na szanse dłuższego życia dotyczył również cukrzycy i wysokiego ciśnienia krwi.

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem
6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem [7 zdjęć]

Około miliona osób w Polsce choruje na niewydolność serca. 60 tysięcy co roku umiera. Dolegliwości sercowe

zobacz galerię

Wnioski były mniej jednoznaczne dla osób żyjących w konkubinacie, separacji, rozwiedzionych lub owdowiałych.

Naukowcy podejrzewają jednak, że dobroczynny wpływ małżeństwa wynika raczej z posiadania kogoś wyjątkowego w swoim życiu, a nie z samego faktu bycia w takim związku.

Dr Carter powiedział, że należy jeszcze doprecyzować przyczyny, ale da się zauważyć, że w małżeństwie jest coś, co ma działanie ochronne, nie tylko u pacjentów z chorobami serca, ale także u osób z czynnikami ryzyka schorzeń kardiologicznych.

Jednocześnie naukowcy dodają, że nie chodzi o to, aby wszyscy ruszyli do ołtarza. Jeśli uda się im odkryć, z czego wynika pozytywny wpływ małżeństwa, to według nich będzie możliwe wykorzystanie w ten sam sposób innych bliskich relacji, np. przyjaźni. Prawdopobnie chodzi tutaj o poczucie bezpieczeństwa i wsparcie społeczne, które mamy dzięki obecności drugiej osoby.

ZOBACZ TAKŻE:

Dr Mike Knapton z brytyjskiej Fundacji Serca powiedział, że wyniki badania oznaczają, że nasze interakcje społeczne są powiązane z czynnikami warunkującymi dobre zdrowie.

Dlatego niezależnie od tego, czy jesteśmy w związku małżeńskim, zadzwońmy do naszych najbliższych, ponieważ kontakty z nimi mogą pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze