Co uszy mówią o zdrowiu twoim i twojego dziecka?

Okazuje się, że uszy nie są tylko narządem słuchu. Dzięki nim możemy dowiedzieć się wielu ważnych informacji na temat zdrowia. Sprawdź, co oznaczają zmiany w ich kształcie, woskowinie i kolorze.

Kształt uszu

Kształt ucha jest źródłem wiedzy dotyczącej stanu serca. Skośne ułożenie płatka ucha to potencjalny wskaźnik choroby wieńcowej.

W „British Heart Journal” opublikowano badania, z których wynika że takie ułożenie płatka u ponad 300 osób związane było z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Związek pomiędzy kształtem ucha a chorobami serca nie jest do końca wyjaśniony. Badacze sugerują jednak, że jeśli zmiany w naczyniach krwionośnych widoczne są w uszach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że naczynia sercowe są tak samo zmienione.

Zagniecenia płatka ucha mogą również być charakterystyczne dla zespołu Beckwitha-Wiedemanna. Choroba ta objawia się nadmiernym wzrostem w okresie noworodkowym, który skutkuje przerostem oraz modyfikacją niektórych części ciała.

Woskowina

Woskowina jest jedną z wydzielin ciała ludzkiego, którą powinniśmy oczyszczać, by zapobiec zatykaniu uszu. Okazuje się, że substancja ta może nas informować o nowotworach!

Przykładowo - wariant genu ABCC11, pojawiający się najczęściej u osób żyjących na Bliskim Wschodzie, wpływa na ich silny zapach potu oraz sprawia, że woskowina jest wilgotna.

Jest to związane ze zwiększonym ryzykiem zachorowalności na nowotwory piersi. Aromat woskowiny może więc być wskazówką do wczesnej diagnozy raka.  

3. Zaczerwienienie uszu

Uszy mogą czerwienieć z powodu zawstydzenia lub upału. Ten objaw może być jednak związany także z niewydolnością nadnerczy. Właśnie dlatego nie należy go bagatelizować.

Nadnercza to narządy umieszczone, jak sama nazwa wskazuje, nad nerkami. Są odpowiedzialne za produkcję adrenaliny – hormonu, który wydziela się pod wpływem sytuacji stresowych.

Niewydolność nadnerczy może być przyczyną niedociśnienia tętniczego, utraty masy ciała oraz niewydolności nerek.

Zaczerwienione uszy mogą być również objawem zespołu czerwonego ucha. Charakteryzuje się on mocną barwą oraz silnym rozgrzaniem narządu. Schorzenie to występuje bardzo rzadko – w literaturze medycznej mowa o stu przypadkach w całej populacji.

4. Dzwonienie w uszach

Nieustanne dzwonienie i szumy uszne mogą zirytować każdego. Tym tematem zajęli się eksperci. Naukowcy z Harvard Medical School udowodnili, że drażniący dźwięk może pochodzić z uszu lub z wnętrza głowy.

Tymczasowe szumy mogą być także skutkiem nadmiernej ekspozycji na hałas, np. podczas koncertu czy imprezy sportowej. W przypadku odczuwania szumów przez dłuższy czas, warto wybrać się do laryngologa, by sprawdzić przyczyny ich pojawiania się.

5. Małe uszy

Małe uszy, chociaż wyglądają atrakcyjnie, mogą mieć związek z chorobami nerek. Innym symptomem jest ich niskie osadzenie (najczęściej poniżej poziomu oczu). Badacze uważają, że w okresie prenatalnym słaby rozwój uszu łączy się z powolnym rozwojem nerek.

Zmniejszone kanały słuchowe są częśto również przyczyną egzemy ucha. Dzieje się tak z powodu pokrycia skórą, którą trudno doczyścić i nawilżyć.

Magdalena Bury, 9 miesięcy temu

Zdrowie przedszkolaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zdrowie przedszkolaka
Zdrowie przedszkolaka

Kompleksowy mechanizm działania pelargonii afrykańskiej w infekcjach

Jesień to czas, kiedy wzrasta ryzyko przeziębienia, grypy czy infekcji dróg oddechowych. Szacuje się, że prawie 25% osób, które w tym okresie udają się do lekarza, ma problem właśnie z tymi dolegliwościami. Najczęściej infekcje mają podłoże wirusowe,...

Zdrowie przedszkolaka

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Według danych pozyskanych z programu European Surveillance of Antibiotic Consumption, rokrocznie wzrasta liczba spożywanych przez nas antybiotyków. W tym niechlubnym rankingu Polska zajmuje pierwsze miejsce spośród 10 krajów europejskich. Czy rzeczywiście...

Zdrowie przedszkolaka

Jak czytać etykiety, aby uniknąć alergenów?

Jak czytać etykiety, aby uniknąć alergenów?

Naucz się rozpoznawać słowa oznaczające alergeny Rozszyfrowanie składu produktu wypisanego na etykiecie to nie lada wyzwanie. Jednakże dowiadywanie się, co oznaczają dane zwroty jest kluczowe w przypadku alergii pokarmowej. Składniki pozyskiwane z alergenu...

Zdrowie przedszkolaka

Piękna sesja zdjęciowa dzieci ze stomią

Piękna sesja zdjęciowa dzieci ze stomią

Czym jest i kogo dotyczy stomia? Przetoka to chirurgicznie wytworzone połączenia pomiędzy częścią jelita, a powierzchnią ciała. W wyniku jej wyłonienia człowiek wypróżnia się właśnie przez stomię. Zazwyczaj jej utworzenie przez lekarzy jest skutkiem nowotworów...

Zdrowie przedszkolaka

Kiedy leczenie domowymi sposobami jest niebezpieczne?

Kiedy leczenie domowymi sposobami jest niebezpieczne?

Tego w domu nie róbcie! Katar, kaszel i złe samopoczucie. To pierwsze objawy choroby atakującej organizm dziecka. Większość z rodziców sięga wtedy po stare, sprawdzone domowe sposoby na pokonanie wirusów. O ile dajemy dziecku do picia herbatę z lipy i...

Zdrowie przedszkolaka

Produkty łagodzące objawy ADHD u dzieci

Produkty łagodzące objawy ADHD u dzieci

, ma korzystny wpływ na zdrowie. Spożywanie produktów wysokobiałkowych pozwoli uniknąć wzrostu poziomu cukru we krwi, który zwiększa nadpobudliwość