4 z 7Rozwody w Polsce i Europie
Z danych zawartych w raporcie możemy dowiedzieć się również, że co roku w Polsce rozpada się ponad 200 tys. małżeństw – 30 proc. w wyniku rozwodu, a 70 proc. w wyniku śmierci współmałżonka.
W 2013 r. na każde 10 tys. istniejących małżeństw 73 zostały rozwiązane orzeczeniem sądu, podczas gdy na początku lat 90. było ich niespełna 50 – czytamy w raporcie GUS.
To, co się nie zmienia od lat, to płeć, która najczęściej wnosi o rozwód – w ponad dwóch trzecich przypadków są to kobiety. Najczęściej jako przyczynę rozwodu małżonkowie deklarują niezgodność charakterów, kolejne na liście są zdrada lub trwały związek uczuciowy z inną osobą, a także alkoholizm. Jak wygląda sytuacja rozwodowa w innych krajach Unii Europejskiej? Najwyższe współczynniki rozwodów odnotowano na Łotwie oraz kolejno: w Danii, na Litwie, w Szwecji. Najniższe – w Irlandii, na Malcie i we Włoszech. Polska mieści się wśród dziewięciu krajów o najniższym współczynniku rozwodów – są wśród nich również Bułgaria, Rumunia, Grecja, Chorwacja i Słowenia.