Małe zwierzęta domowe. Kupuj z głową!
Małe zwierzęta domowe, takie jak króliki, chomiki czy świniki morskie, cieszą się dużą popularnością. Wielu rodziców kupuje je swoim dzieciom, by w ten sposób nauczyć ich odpowiedzialności za żywe stworzenie. Czy to jednak dobry pomysł? Jakie gatunki zwierząt wybrać i czym się kierować przy ich zakupie?
1. Małe zwierzęta domowe a odpowiedzialność
Małe zwierzęta domowe, zwłaszcza gryzonie, to w powszechnej opinii przyjazne stworzenia, idealnie nadające się do mieszkania w bloku. Potrzebują niewiele przestrzeni, nie wymagają wychodzenia na spacery, umilają czas swoim towarzystwem.
Trzeba jednak pamiętać, że to żywe stworzenia, których nie wolno traktować jak zabawki. Nie ulegajmy więc namowom dziecka. Kilkulatek, mimo początkowego entuzjamu, może nie być w stanie zapewnić wszystkiego małym zwierzętom.
Gryzonie potrzebują pielęgnacji i utrzymania w czystości swojego małego lokum. Z czasem może okazać się, że dziecko nie będzie czuło potrzeby sprzątania klatki, a ten obowiązek spadnie na nasze barki. Trzeba więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy na to gotowi (mamy na to czas i fundusze).
Przed zakupem zwierzaka trzeba też dowiedzieć się więcej o jego potrzebach, wymaganiach, zdrowiu i trybie życia. Im więcej będziemy wiedzieć, tym lepiej będziemy przygotowani na opiekę nad gryzoniem. A które z małych zwierząt domowych są najcześciej wybierane?
1.1. Chomiki
Te niezwykle sympatyczne zwierzęta są przyjazne, łagodne i tanie w utrzymaniu. Karmi się je specjalistyczną karmą, która jest dostępna w praktycznie każdym sklepie zoologicznym. Stosunkowo łatwo je oswoić, a one same szybko przyzywczajają się do nowego lokum.
Trzeba jednak pamiętać, że chomiki to zwierzęta nocne. A to oznacza, że w ciągu dnia będą spać, zaś kiedy wszyscy domownicy będą odpoczywać, mogą hałasować.
1.2. Króliki
Te przesymaptyczne zwierzęta szybko skradają serca dzieci i dorosłych. Ale uwaga! Zakup królika zawsze powinien być poprzedzony zdobyciem bardzo dokładnej wiedzy na temat tego gatunku. Ważne jest też zapewnienie zwierzęciu dobrej opieki weterynaryjnej. Dlaczego? Króliki cechują się niską odpornością. Są podatne na różne choroby, których leczenie bywa długie i kosztowne.
Bardzo ważne jest też zapewnienie królikowi przestrzeni do wybiegania się. Codziennie zwierzę powinno mieć możliwośc swobodnego kicania po mieszkaniu. Jego klatka również powinna być odpowiednio duża.
Króliki to bardzo delikatne zwierzęta. Trzeba uważać, by nie zrobić im krzywdy. One same mogą się też bronić przed zbyt nachalnymi pieszczotami: mogą ugryźć lub podrapać.
Przeczytaj również:
1.3. Świnka morska
To zwierzę nieco większe od chomika. Prowadzi dzienny tryb życia, więc nocą da pospać domownikom. Nie lubi jednak samotności. Zdecydowanie lepiej się jej żyje, kiedy ma obok siebie drugiego osobnika. Jeśli więc mamy taką możliwość, warto od razu kupić dwie świnki morskie.
Świnki morskie żyją ok. 6 lat (o ile mają zapewniony spokój i właściwe warunki). Nie trzeba ich kąpać, za to sierść wymaga regularnego czesania. Żywią się specjalistyczną karmą.
1.4. Myszy i szczury
Jedni nie wyobrażają sobie mieszkać z myszą lub szczurem, inni mają ich po kilka w swoim domowym zaciszu. Prawdą jest, że te gryzonie są bardzo towarzyskie i nie lubią samotności. Wbrew powszechnie panującej opinii są też bardzo czyste i inteligentne.
Zakup myszy i szczura powinien być jednak dobrze przemyślany. To zwierzęta ruchliwe, które potrzebują przestrzeni do zabawy.
1.5. Szynszyl
W ostatnim czasie szynszyl stał się niezwykle popularnym gryzoniem. Jest bardzo sympatyczny i przyjazny. Jest też drogi w utrzymaniu, dlatego decyzja o jego zakupie powinna być dobrze przemyślana.
Szynszyl potrzebuje odpowiedniej karmy i pielęgnacji sierci. Częściej niż inne małe zwierzęta domowe wymaga wizyt u weterynarza.
Dobrze jest od razu sprawić gryzoniowi towarzystwo. Szynszyl nie czuje się dobrze w samotności. Decyzja o zakupie dwóch zwierzątek będzie więc odpowiednia. Pamiętajmy też, że dobrze pielęgnowane szynszyle żyją nawet kilkanaście lat. To zatem odpowiedzialność na długi czas.