Trwa ładowanie...

Loteria genetyczna – w USA urodziły się jednojajowe trojaczki!

W Stanach Zjednoczonych urodziły się trojaczki, które wyglądają identycznie. Owen, Noe i Miles Fenley mają zaledwie 2,5 miesiąca, a nadal pozostają trudni do rozróżnienia. – Taki przypadek zdarza się raz na milion porodów! – mówią amerykańscy lekarze.

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

1. Potrójne szczęście

Kiedy Jason i Kelli Fenley zdecydowali się na powiększenie rodziny, zapewne nie spodziewali się, że spotka ich potrójne szczęście. Według lekarzy z USA przypadki jednojajowych trojaczków zdarzają się raz na milion! Para z Nowego Jorku przedstawiła swoje maleństwa na konferencji prasowej, która odbyła się w Winthrop University Hospital w Mineoli. Maluchy urodziły się 1 lipca, ale ze względu na to, że poród odbył się 7 tygodni przed terminem, dotąd pozostawały w szpitalu.

Jason Fenley, tata identycznych trojaczków, powiedział podczas konferencji prasowej:

– Wygraliśmy los na loterii genetycznej! To jest bardzo fajne! To będzie przygoda, to będzie zabawa!

Choć rodzice nadal są w szoku, już opracowali system rozpoznawania chłopców: każdy z synów ma przypisany kolor, zgodnie z którym są ubierani.

– Owen jest niebieski, Noe szary, a Miles zielony. Ubieramy ich w tym kolorze i malujemy im tak jeden paznokieć! – powiedziała Kelli Fenley, mama trojaczków, na konferencji prasowej.

2. Trojaczki zdarzają się średnio raz na 7225 porodów, jednojajowe trojaczki – raz na milion!

Ciąża mnoga zdarza się niezwykle rzadko. Aby przewidzieć częstość jej występowania, korzysta się ze wzoru zgodnego z regułą Hellina – 1:85(x) (gdzie x oznacza liczbę płodów). Wynika z tego, że bliźniaki przychodzą na świat raz na 85 porodów, trojaczki raz na 7225, a czworaczki – raz na 614 125 urodzeń.

Reguła Hellina nie dotyczy ciąż powstających na skutek farmakologicznego pobudzenia jajeczkowania. Dlatego obecnie ciąża wielopłodowa występuje częściej, niż wynikałoby z opracowanej metody jej wyliczenia.

Jednojajowe trojaczki to niezwykle rzadki przypadek. Państwo Fenley ze Stanów Zjednoczonych doświadczyli właśnie tego cudu. Urodzeni dwa i pół miesiąca temu chłopcy to nie pierwsze ich dzieci – na  trzech braci czekał w domu starszy syn Fenleyów, 2-letni Aiden.

Jesteś mamą bliźniaków albo trojaczków? Poznaj na naszym forum inne kobiety, które doświadczyły mnogiej ciąży.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.