Trwa ładowanie...

Loteria genetyczna – w USA urodziły się jednojajowe trojaczki!

Loteria genetyczna – w USA urodziły się jednojajowe trojaczki!
Loteria genetyczna – w USA urodziły się jednojajowe trojaczki! (Zdjęcie dzieci / Facebook)

W Stanach Zjednoczonych urodziły się trojaczki, które wyglądają identycznie. Owen, Noe i Miles Fenley mają zaledwie 2,5 miesiąca, a nadal pozostają trudni do rozróżnienia. – Taki przypadek zdarza się raz na milion porodów! – mówią amerykańscy lekarze.

1. Potrójne szczęście

Kiedy Jason i Kelli Fenley zdecydowali się na powiększenie rodziny, zapewne nie spodziewali się, że spotka ich potrójne szczęście. Według lekarzy z USA przypadki jednojajowych trojaczków zdarzają się raz na milion! Para z Nowego Jorku przedstawiła swoje maleństwa na konferencji prasowej, która odbyła się w Winthrop University Hospital w Mineoli. Maluchy urodziły się 1 lipca, ale ze względu na to, że poród odbył się 7 tygodni przed terminem, dotąd pozostawały w szpitalu.

Jason Fenley, tata identycznych trojaczków, powiedział podczas konferencji prasowej:

– Wygraliśmy los na loterii genetycznej! To jest bardzo fajne! To będzie przygoda, to będzie zabawa!

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

Choć rodzice nadal są w szoku, już opracowali system rozpoznawania chłopców: każdy z synów ma przypisany kolor, zgodnie z którym są ubierani.

– Owen jest niebieski, Noe szary, a Miles zielony. Ubieramy ich w tym kolorze i malujemy im tak jeden paznokieć! – powiedziała Kelli Fenley, mama trojaczków, na konferencji prasowej.

2. Trojaczki zdarzają się średnio raz na 7225 porodów, jednojajowe trojaczki – raz na milion!

Ciąża mnoga zdarza się niezwykle rzadko. Aby przewidzieć częstość jej występowania, korzysta się ze wzoru zgodnego z regułą Hellina – 1:85(x) (gdzie x oznacza liczbę płodów). Wynika z tego, że bliźniaki przychodzą na świat raz na 85 porodów, trojaczki raz na 7225, a czworaczki – raz na 614 125 urodzeń.

Reguła Hellina nie dotyczy ciąż powstających na skutek farmakologicznego pobudzenia jajeczkowania. Dlatego obecnie ciąża wielopłodowa występuje częściej, niż wynikałoby z opracowanej metody jej wyliczenia.

Jednojajowe trojaczki to niezwykle rzadki przypadek. Państwo Fenley ze Stanów Zjednoczonych doświadczyli właśnie tego cudu. Urodzeni dwa i pół miesiąca temu chłopcy to nie pierwsze ich dzieci – na  trzech braci czekał w domu starszy syn Fenleyów, 2-letni Aiden.

Jesteś mamą bliźniaków albo trojaczków? Poznaj na naszym forum inne kobiety, które doświadczyły mnogiej ciąży.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.