Lifting twarzy po ciąży
Po ciąży wewnątrz i na zewnątrz kobiecego ciała dochodzi do wielu zmian. Część z nich widać gołym okiem, o innych wie tylko świeżo upieczona mama. Czasem się zdarza, że to, czego nie dokona fizyczna natura kobiety, zmieni jej psychika. Zmartwienia, troski i obawy, które towarzyszą podczas ciąży, mogą się przyczynić do powstania wielu zmian na twarzy kobiety, które niestety nie znikają razem z porodem. Dobrym sposobem, aby się z nimi raz na zawsze pożegnać jest zastosowanie liftingu.
1. Rodzaje liftingu twarzy
Tradycyjny chirurgiczny lifting twarzy jest odmładzającym i dosyć bolesnym zabiegiem inwazyjnym, więc nie każdy ma predyspozycje do tego, aby mu się poddać. Stosowany jest głównie do likwidowania zmarszczek, podnoszenia opadających kącików ust oraz usuwania nadmiaru skóry. Efekty zabiegu sprawiają, że skóra twarzy wygląda nawet o pięć lub dziesięć lat młodsza. Przed jego rozpoczęciem przeprowadzana jest szczegółowa konsultacja oraz niektóre badania, takie jak EKG i morfologia. Lifting twarzy polega na wykonaniu cięć we włosach oraz w innych mało widocznych miejscach. Skóra nacinana jest powyżej małżowiny usznej, a linia cięcia biegnie do skroni, okrąża ucho, a potem kieruje się do potylicy. Tak zaznaczony fragment zostaje wycięty, a w to miejsce pod skórę wprowadzane są specjalne dreny, których zadaniem jest odciągnięcie nadmiaru płynów. Całość trwa od dwóch do sześciu godzin i przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym lub dożylnym. Po zabiegu pacjent musi przejść okres rekonwalescencji, który powinien potrwać około dwa tygodnie.
Inną, bardziej innowacyjną metodą są nici Silhouette. Jest to nowoczesna technika, która w przeciwieństwie do zabiegów chirurgicznych zmniejsza ryzyko uszkodzenia tkanek. Na twarzy, z każdej jej strony zakładane są po cztery nici. Na części owłosionej głowy wykonuje się niewielkie nacięcie, poprzez które za pomocą sztywnej kaniuli nici wprowadzane są pod skórę. Następnie tkanka jest podnoszona do odpowiedniej wysokości, żeby nici mogły być zamocowane do powięzi. W odróżnieniu od liftingu przeprowadzanego metodą chirurgiczną, ten sposób nie wymaga zastosowania narkozy, a pojawiające się w jej wyniku obrzęki i zaczerwienienia ustępują po 24 godzinach. Całość trwa około godzinę i pozostawia mało widoczne blizny, które ukryte są pod włosami.
2. Kto korzysta z liftingu twarzy?
Z zabiegu liftingu twarzy korzystają najczęściej panie po czterdziestym roku życia, u których zmarszczki lub opadające kąciki ust są procesem naturalnym, wynikającym ze starzenia się skóry. Jednakże może on być stosowany nie tylko jako sposób na walkę z oznakami mijających lat, ale również jako terapia odmładzająca. Twarz starzeje się nie tylko w wyniku bicia zegara biologicznego, ale również w efekcie innych czynników, takich jak na przykład stres, który w okresie ciąży wyjątkowo się nasila. Na lifting twarzy rzadko kiedy decydują się osoby młode – skłaniają się ku temu, gdy są już naprawdę zdesperowane lub z jakichś powodów niezadowolone ze swojego wyglądu. Kobiety po przebytej ciąży są znacznie bardziej krytyczne co do swojej aparycji, więc tym łatwiej podjąć im taką decyzję.