Trwa ładowanie...

Lekarze znaleźli to w jelitach 5-latka. Do szpitala trafił w ostatniej chwili

Avatar placeholder
23.12.2022 09:02
Pięciolatek połknął 52 magnetyczne kulki
Pięciolatek połknął 52 magnetyczne kulki (Facebook)

Pięcioletni chłopiec z Południowej Walii połknął 52 magnetyczne kulki. Lekarze alarmują, że w ostatnim okresie to prawdziwa zmora, która stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo. Stan małego pacjenta był poważny, bo kulki uszkodziły jego jelita. Konieczna była operacja.

Połknął 52 magnetyczne kulki
Połknął 52 magnetyczne kulki (Facebook)

1. Niebezpieczne kulki magnetyczne

Pięcioletni Jude Foley z Południowej Walii przez kilka tygodni skarżył się na gorsze samopoczucie. W sierpniu chłopiec trafił do szpitala z powodu bólu brzucha, jednak przeprowadzone w placówce badania nie wykazały niczego niepokojącego. Dopiero wykonane później zdjęcie rentgenowskie pokazało, co jest przyczyną złego samopoczucia pięciolatka.

Okazało się, że Jude połknął 52 magnetyczne kulki.

- Lekarz początkowo myślał, że syn leży na naszyjniku, ale kiedy spojrzałam na zdjęcie, od razu wiedziałam, że to te magnetyczne koraliki. Kupiłam je dla mojej ośmioletniej córki - powiedziała mama chłopca w rozmowie z "Daily Mail".

Medyk, który badał pięciolatka, stwierdził, że maluch trafił do szpitala w ostatniej chwili. Magnetyczne kulki uszkodziły jelito chłopca, a w jego ciele rozprzestrzeniała się infekcja.

Jude przeszedł operację usunięcia wyrostka robaczkowego. Rozcięto mu również jelito w pięciu miejscach - by usunąć kulki. Pięciolatek spędził blisko siedem godzin na sali operacyjnej.

- Przez tydzień po operacji nie mógł nic jeść. Tak się o niego bałam. Jeśli macie te kulki, wyrzućcie je - są bardzo niebezpieczne. Nigdy też nie kupujcie ich dla swoich dzieci - alarmuje Lyndsey Foley.

Medycy przekonują, że ten przypadek to tylko kropla w morzu. Ostrzegają, że do szpitali trafia coraz więcej dzieci, które połykają niewielkie, magnetyczne kulki.

2. Jak groźne mogą być skutki połknięcia takich kulek?

Po pierwsze może dojść do zadławienia, po drugie do poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych. Kluczowe znaczenie ma w tym wypadku czas, im szybciej dziecko trafi do lekarza, tym większa szansa na uniknięcie inwazyjnych zabiegów. Na szczęście nie zawsze konieczna jest pełna operacja, niekiedy kulki udaje się usunąć podczas zabiegów endoskopowych.

Pod koniec 2021 roku Inspekcja Handlowa postanowiła skontrolować te niebezpieczne zabawki. Sprawdzono 16 modeli zabawek magnetycznych, z czego 14 stanowiły kulki.

- Podjęte przez Inspekcję Handlową i UOKiK działania przyczyniają się do usuwania zakwestionowanych zabawek z rynku. Do tej pory wycofaliśmy ze sprzedaży ponad pół tysiąca niebezpiecznych dla dzieci kulek magnetycznych - informował wtedy Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

- Kupując zabawkę, kierujmy się zdrowym rozsądkiem i odrobiną wyobraźni. Pamiętajmy o tym, aby wobec najmłodszych domowników zawsze stosować zasadę ograniczonego zaufania - podsumował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze