Trwa ładowanie...

Laserowe usuwanie rozstępów po ciąży

Avatar placeholder
19.12.2013 14:56
Laserowe usuwanie rozstępów po ciąży
Laserowe usuwanie rozstępów po ciąży

Każda kobieta chce wyglądać pięknie i atrakcyjnie, bez względu na swój wiek. Z biegiem lat ciało kobiety jednak się zmienia i pewnych procesów nie da się zatrzymać. Podobne zmiany zachodzą po porodzie, gdy na różnych miejscach ciała pojawiają się rozstępy. Choć ich usunięcie nie jest proste, są metody, aby się pozbyć tych nieestetycznie wyglądających skórnych zmian. Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest usuwanie rozstępów za pomocą lasera.

spis treści

1. Jak powstają rozstępy?

Powstawanie rozstępów wiąże się z nadmiernym rozciąganiem skóry, które jest wynikiem zerwania włókien kolagenowych bądź szybko postępującego wzrostu lub utraty masy ciała – tak najczęściej dzieje się w przypadku rozstępów pojawiających się po ciąży. Odpowiada za to hormon kortyzol, który produkowany jest w organizmie kobiety w zbyt dużych ilościach, przez co komórki odpowiadające za wytwarzanie kolagenu i elastyny (fibroblasty) mają zaburzone funkcjonowanie. Choć występowanie tego typu zmian skórnych kojarzone jest głównie z kobietami będącymi świeżo po porodzie lub paniami w wieku średnim, to tak naprawdę rozstępy mogą się pojawić już w okresie dojrzewania lub jako wynik zmian hormonalnych. Zdarza się, że podczas powstawania rozstępów skóra piecze lub swędzi, ale zazwyczaj jest to nieodczuwalne. Miejscami, w których najczęściej pojawiają się zmiany są uda, piersi oraz biodra.

2. Metody usuwania rozstępów

Rozstępy, które pojawiają się po ciąży są zazwyczaj bardzo widoczne i nie zawsze da się je ukryć pod ubraniem, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy ciało często wystawiane jest na widok. Dlatego dla kobiety dbającej o swój wygląd bardzo ważne jest, aby te zmiany zlikwidować. Tutaj decydującym czynnikiem jest czas, kiedy się rozpocznie zabieg ich usuwania. W fazie zapalnej skuteczną metodą są specjalne kosmetyki, które regularnie i prawidłowo stosowane są w stanie niemalże całkowicie zlikwidować rozstępy. Są jednak sytuacje, kiedy na działanie kosmetyków jest za późno. Wtedy warto skorzystać z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Zabiegi chirurgiczne i laseroterapię stosuje się tak naprawdę w ostateczności, gdy rozstępy są na tyle nieestetyczne i szpecące, że nie pomagają nawet takie sposoby jak dermabrazja, polegająca na starciu skóry aż do poziomu naczynek włosowatych. W metodzie laserowej najczęściej stosowany jest laser frakcyjny, który usuwa rozstępy, wykorzystując energię, którą sam wytwarza, a poprzez działanie na skórę pobudza ją do produkcji nowego kolagenu. Jest to skuteczna metoda, ponieważ światło lasera skupia się tylko na tych partiach skóry, które są zmienione chorobowo, nie podrażniając innych miejsc.

3. Wady i zalety metody laserowej

Skóra, która była poddana działaniu lasera pozostaje zamknięta, dzięki czemu odporna jest na wdanie się zakażenia lub infekcji. Choć po samym zabiegu na ciele mogą pojawić się pęcherze, obrzęki lub zaczerwienienia, tego rodzaju zmiany szybko znikają. Bardzo ważna jest wtedy odpowiednia pielęgnacja skóry, nawilżanie jej oraz ochrona przed promieniami słonecznymi. Pacjentki, które są mniej odporne na ból mogą wtedy zastosować maści lub preparaty znieczulające. Zagrożeniem związanym ze stosowaniem metody laserowej jest ryzyko pojawienia się blizn, które w efekcie mogą się okazać bardziej szpecące niż same rozstępy. Warto również pamiętać, że nie każdy może korzystać z laserowego usuwania rozstępów – powinny z niej zrezygnować panie, które są w kolejnej ciąży, stosują retinoidy (wykorzystywane w leczeniu trądziku), karmiące piersią oraz mające różnego rodzaju infekcje skórne.

Polecane dla Ciebie