Lapisowanie – zalety, wskazania, przebieg

Lapisowanie jest zabiegiem stosowanym u dzieci w celu zaimpregnowania zębów mlecznych, które zostały zaatakowane przez próchnicę przy użyciu azotanu srebra. Dzięki niemu po lapisowaniu zmiany wywołane przez próchnicę znikają, a tkanka zęba jest na powrót twarda. Niestety po lapisowaniu zęby mleczne stają się czarne, co jest główną wadą lapisowania.

Zobacz film: "Jak dbać o zęby, aby były zdrowe?"

spis treści

1. Lapisowanie - zalety

Lapisowanie jest często koniecznością. Niestety w Polsce krąży powszechne przekonanie, że zębów mlecznych u dzieci nie trzeba leczyć, bo i tak wypadają i zostają zastąpione stałymi.

Jednak nie jest to prawdą. O zęby mleczne również należy dbać, ponieważ od ich zdrowia zależy stan zdrowia kości żuchwy i całej szczęki, a w efekcie również zębów stałych. Lapisowanie jest więc bardzo istotne.

Lapisowanie zębów mlecznych jest ważne, ponieważ zęby mleczne są słabsze. Próchnica szybciej je atakuje, a nieleczona może doprowadzić do ropnych zakażeń, które trzeba leczyć antybiotykami. Lapisowanie jest również bardzo istotne dla zapobiegania wadom zgryzu. Jeżeli dziecko straci jeden ząb z powodu próchnicy, może to wpłynąć na pojawienie się wad zgryzu, które wymagają wizyt u ortodonty. Eliminacja próchnicy zabiegiem lapisowania uchroni również przyszłe zęby stałe przed próchnicą.

Co tkwi w dziecięcych pastach do zębów?
Co tkwi w dziecięcych pastach do zębów? [5 zdjęć]

Pasty do zębów zajmują kluczowe miejsce w każdej łazienkowej szafce. Dorośli korzystają z miętowych i...

zobacz galerię

2. Lapisowanie - wskazania

Lapisowanie jest jedną z dostępnych metod leczenia próchnicy zębów mlecznych u dzieci. Najczęściej lapisowanie jest wykorzystywane, gdy próchnica zębów mlecznych jest tak zaawansowana, że istnieje ryzyko, że normalnie stosowane plomby mogą się nie utrzymać w zębie.

3. Lapisowanie - przebieg

Lapisowanie to inaczej zabieg zaimpregnowania zęba azotanem srebra. Ta substancja jest wykorzystywana w czasie lapisowania zębów, ponieważ zabija bakterie, co zostało udowodnione badaniami. Dlatego lapisowanie zębów mlecznych powstrzymuje postęp próchnicy i sprawia, że nie ma konieczności wyrwania zęba.

Lapisowanie przebiega kilku etapowo. Pierwszym etapem lapisowania jest dokładne oczyszczenie zęba z wszelkich osadów wodą utlenioną. Przed lapisowaniem należy następnie ząb wypłukać, osuszyć i zabezpieczyć przed śliną. Lapisowanie rozpoczyna się od dezynfekcji zęba specjalnym płynem, a następnie nasączenia go roztworem azotanu srebra przed ok. 2-3 minuty. Aby lapisowanie dało efekty, należy na koniec zabiegu posmarować zęba np. kwasem porogalusowym. Dzięki temu po lapisowaniu azotan srebra tworzy na zębie odporny na próchnicę białczan srebra.

Lapisowanie zębów sprawia, że nie ma konieczności wyrywania zębów mlecznych
Lapisowanie zębów sprawia, że nie ma konieczności wyrywania zębów mlecznych (123rf)

ZOBACZ TAKŻE:

Lapisowanie daje najlepsze efekty, gdy jest powtarzane co kolejne 3 tygodnie. Jednak dentyści raczej powtarzają lapisowanie 3 razy w ciągu jednej wizyty. W ten sposób lapisowanie jest mniej stresujące dla dziecka.

Lapisowanie jest krótkim i bezpiecznym zabiegiem. Warto również zauważyć, że lapisowanie jest bezbolesne. Niestety efektem ubocznym lapisowania jest zabarwienie zęba na czarny kolor przez wytrącanie się srebra. Do takiej reakcji po lapisowaniu dochodzi w miejscu rozwoju próchnicy, dlatego czernieją tylko zęby z próchnicą, a nie zdrowe.

Należy pamiętać, że próchnica zębów mlecznych wpływa na zdrowie całego organizmu dziecka. Więc profilaktyka jej rozwoju jest bardzo ważna i trzeba uczyć dzieci dbania o zęby od najmłodszych lat.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.