Trwa ładowanie...

Lapisowanie – zalety, wskazania, przebieg

Avatar placeholder
31.03.2021 17:16
Lapisowanie zębów sprawia, że nie ma konieczności wyrywania zębów mlecznych
Lapisowanie zębów sprawia, że nie ma konieczności wyrywania zębów mlecznych (123rf)

Lapisowanie jest zabiegiem stosowanym u dzieci w celu zaimpregnowania zębów mlecznych, które zostały zaatakowane przez próchnicę przy użyciu azotanu srebra. Dzięki niemu po lapisowaniu zmiany wywołane przez próchnicę znikają, a tkanka zęba jest na powrót twarda. Niestety po lapisowaniu zęby mleczne stają się czarne, co jest główną wadą lapisowania.

spis treści

1. Lapisowanie - zalety

Lapisowanie jest często koniecznością. Niestety w Polsce krąży powszechne przekonanie, że zębów mlecznych u dzieci nie trzeba leczyć, bo i tak wypadają i zostają zastąpione stałymi.

Jednak nie jest to prawdą. O zęby mleczne również należy dbać, ponieważ od ich zdrowia zależy stan zdrowia kości żuchwy i całej szczęki, a w efekcie również zębów stałych. Lapisowanie jest więc bardzo istotne.

Lapisowanie zębów mlecznych jest ważne, ponieważ zęby mleczne są słabsze. Próchnica szybciej je atakuje, a nieleczona może doprowadzić do ropnych zakażeń, które trzeba leczyć antybiotykami. Lapisowanie jest również bardzo istotne dla zapobiegania wadom zgryzu. Jeżeli dziecko straci jeden ząb z powodu próchnicy, może to wpłynąć na pojawienie się wad zgryzu, które wymagają wizyt u ortodonty. Eliminacja próchnicy zabiegiem lapisowania uchroni również przyszłe zęby stałe przed próchnicą.

Zobacz film: "Jak dbać o zęby, aby były zdrowe?"
Co tkwi w dziecięcych pastach do zębów?
Co tkwi w dziecięcych pastach do zębów? [5 zdjęć]

Pasty do zębów zajmują kluczowe miejsce w każdej łazienkowej szafce. Dorośli korzystają z miętowych

zobacz galerię

2. Lapisowanie - wskazania

Lapisowanie jest jedną z dostępnych metod leczenia próchnicy zębów mlecznych u dzieci. Najczęściej lapisowanie jest wykorzystywane, gdy próchnica zębów mlecznych jest tak zaawansowana, że istnieje ryzyko, że normalnie stosowane plomby mogą się nie utrzymać w zębie.

3. Lapisowanie - przebieg

Lapisowanie to inaczej zabieg zaimpregnowania zęba azotanem srebra. Ta substancja jest wykorzystywana w czasie lapisowania zębów, ponieważ zabija bakterie, co zostało udowodnione badaniami. Dlatego lapisowanie zębów mlecznych powstrzymuje postęp próchnicy i sprawia, że nie ma konieczności wyrwania zęba.

Lapisowanie przebiega kilku etapowo. Pierwszym etapem lapisowania jest dokładne oczyszczenie zęba z wszelkich osadów wodą utlenioną. Przed lapisowaniem należy następnie ząb wypłukać, osuszyć i zabezpieczyć przed śliną. Lapisowanie rozpoczyna się od dezynfekcji zęba specjalnym płynem, a następnie nasączenia go roztworem azotanu srebra przed ok. 2-3 minuty. Aby lapisowanie dało efekty, należy na koniec zabiegu posmarować zęba np. kwasem porogalusowym. Dzięki temu po lapisowaniu azotan srebra tworzy na zębie odporny na próchnicę białczan srebra.

ZOBACZ TAKŻE:

Lapisowanie daje najlepsze efekty, gdy jest powtarzane co kolejne 3 tygodnie. Jednak dentyści raczej powtarzają lapisowanie 3 razy w ciągu jednej wizyty. W ten sposób lapisowanie jest mniej stresujące dla dziecka.

Lapisowanie jest krótkim i bezpiecznym zabiegiem. Warto również zauważyć, że lapisowanie jest bezbolesne. Niestety efektem ubocznym lapisowania jest zabarwienie zęba na czarny kolor przez wytrącanie się srebra. Do takiej reakcji po lapisowaniu dochodzi w miejscu rozwoju próchnicy, dlatego czernieją tylko zęby z próchnicą, a nie zdrowe.

Należy pamiętać, że próchnica zębów mlecznych wpływa na zdrowie całego organizmu dziecka. Więc profilaktyka jej rozwoju jest bardzo ważna i trzeba uczyć dzieci dbania o zęby od najmłodszych lat.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze