Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Od lat związana z mediami, m.in. jako członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Swoją karierę rozpoczynała w 2001 r. w Tygodniku Lubelskim. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2016 r. Absolwentka filologii polskiej oraz filologii słowiańskiej na UMCS w Lublinie.

Jak rodzice przyczyniają się do próchnicy u dzieci?

Nie myją zębów, a jak myją, to rzadko. Pierwsza wizyta u dentysty? Gdy dziecko skończy kilka lat. Dane są zatrważające.

Statystyki dotyczące próchnicy u dzieci przerażają. Co drugi trzylatek ma próchnicę. 85 proc. 6 latków, a do 18 roku aż 95 proc. dzieci ma dziurawe zęby. Dentyści mają kilkuletnich pacjentów, u których wykonują kanałowe leczenie.

Zadbany tata, zadbana mama, a dziecko ma zespute zęby - twierdzi dr Urszula Jarosz, stomatolog. Dentyści obwiniają rodziców, że nie przekazują dzieciom odpowiednich wzorców.

Długa lista zastrzeżeń

Listę otwiera brak należytej higieny u maluchów. Dzieci myją zęby szybko i niestarannie. Rodzice rzadko im przy tej czynności asystują. Tymczasem powinni przyglądać się, dawać wskazówki i sprawdzić stan zębów po umyciu.

Środowisko dentystyczne poruszyło jeszcze jedną kwestię. W niektórych wsiach na rodzinę przypada jedna szczoteczka do zębów. W tej sytuacji o należytą higienę trudno.

Niektóre maluchy nie mają w ogóle nawyku czyszczenia zębów albo zaczynają szczotkować je zbyt późno, gdy zęby bolą i są już zniszczone.

Rodzice powinni myć zęby już kilkumiesięcznym dzieciom, na początek należy przemywać jamę ustną bawełnianymi szmatkami.

Gdy dziecko skończy osiem miesięcy należy mu kupić pierwszą szczoteczkę do zębów. A pastę wprowadzamy gdy maluch kończy półtora roku. Lekarze są ostrożni, co do stosowania płynów do płukania. Wystarczy woda.

Rodzice nie śpieszą się też z pierwszą wizytą stomatologiczną. Powinna wypaść między szóstym a dwunastym miesiącem życia. Wtedy lekarz powie jak dbać o higienę jamy ustnej. Tymczasem rodzice przychodzą za późno, gdy dziecko ma skończone kilka lat i już zaawansowaną próchnicę.

6-letnie dzieci mają już kanałowe leczenie. Jeżeli u młodych pacjentów kanałowe leczenie jest w stałych zębach, to dentyści czasami decydują się na wyrwanie. Ząb obok ma szansę przesunąć się na miejsce wyrwanego - tłumaczy dr Urszula Jarosz.

Do dwóch lat żadnego cukru

Złe nawyki żywieniowe - prowadzą do próchnicy, apelują lekarze stomatolodzy i eksperci od żywienia.

  • Według zaleceń dietetycznych WHO do drugiego roku życia nie powinno podawać się dziecku sacharozy. Tymczasem wynika, że 84 proc. rodziców słodzi dzieciom herbatki, podaje cukier w różnej postaci. Maluchy bardzo często piją słodkie soki – tłumaczy profesor Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultantka krajowa ds. stomatologii dziecięcej.

Dieta dzieci jest uboga w wapń i białko. Za to bogata w cukier i skrobię. Maluchy powinny jeść jak najwięcej serów białych, żółtych, ryb. A zdecydowanie ograniczyć  cukier czy produkty w których występuje syrop fruktozowo-glukozowy.

Na noc soczek, w dzień batonik

Eksperci uważają, że szybka droga do próchnicy to żywienie dziecka podczas snu słodkim mlekiem, kaszami czy sokami. Wpływ na stan zębów mają także nieregularne i niezdrowe przekąski.

 - Na placach zabaw często obserwuję, jak mamusie biegają za dziećmi ze słodką przekąską. Jestem za przekąską, ale niech to będzie jabłko, a nie baton i niech dziecko zje je siedząc, a nie biegając - wyjaśnia Ewa Ingalewicz, ekspert ds. żywienia.

Zmiana diety, zmiana nawyków.

Nie prawdą jest, że dziecko potrzebuje słodyczy. Każdy jest w stanie nauczyć dzieci jeść zdrowo, wystarczy chcieć i być konsekwentnym - twierdzi dr Urszula Jarosz.

Wystarczy kilka prostych zmian. Cukier zamienić na ksylitol. Słodzić miodem. Ograniczyć spożywanie soków, wprowadzić dni, w które można jeść słodycze.

  • Nauczyć dziecko regularnych posiłków, przy stole, wprowadzić owoce i warzywa do diety - dodaje Ingalewicz. A przede wszystkim nauczyć higieny jamy ustnej.

Chodź, nie będzie bolało

Na bakier jest też z regularnością wizyt kontrolnych. Powód? Dzieci boją się dentystów i gabinetu. __

- Jesteśmy przedstawiani w złym świetle. Powiedzenie maluchowi, że idzie do dentysty i nie będzie bolało albo, że pani mu nic złego nie zrobi nie nastraja go pozytywnie do nas i leczenia zębów - twierdzi Jarosz.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 19 godzin temu

4
Artykuły Maluch
Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna...

Maluch

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skuteczne, ale niebezpieczne Antybiotyki są dla wielu osób ostatnią deską ratunku. Najczęściej sięgamy po nie, gdy skutków w leczeniu nie przynoszą ani domowe sposoby, ani popularne leki dostępne bez recepty. Leczenie antybiotykami, choć zazwyczaj skuteczne...

Maluch

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Szodliwe dla zdrowia, ale wszechobecne Oleje utwardzone, nazywane także tłuszczami trans, uznawane są za szkodliwe dla zdrowia. Eksperci zaznaczają, że sprzyjają one występowaniu cukrzycy typu 2) oraz chorobom serca. Mają też negatywny wpływ na płodność....

Maluch

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

Czego unikać, by mieć energię? Śniadanie powinno dostarczać energii na cały dzień. Brzmi jak slogan, ale to prawda. Tymczasem wielu z nas jada na śniadanie produkty, które działają wręcz przeciwnie Zabierają energię, siłę do działania, powodują zmęczenie....

Maluch

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

energię na kolejny dzień. Właśnie dlatego należy dbać o odpowiednią jego ilość zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Stwórz maluchom wieczorny

Maluch

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

Powszechne schorzenie Około miliona osób w Polsce choruje na niewydolność serca. 60 tysięcy co roku umiera. Dolegliwości sercowe są w Polsce powszechne - diagnozuje się je często. Niestety, większość pacjentów je lekceważy. A to błąd, ponieważ niewydolność...

Maluch

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

. Jest to wpisane w naturalny rozwój dziecka. To, że maluch chce wszystkiego dotknąć i posmakować, to nic innego jak metoda poznawcza świata. Brudzenie (...) się dziecko. To stan, o którym całymi dniami marzy większość rodziców. Najczęściej...

Maluch

Tort z pampersów - na jakie okazje, zrób go sam, kształty, cena

Tort z pampersów - na jakie okazje, zrób go sam, kształty, cena

Tort z pampersów Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszą się torty z pampersów. Świetnie sprawdzają się na takich imprezach jak: baby shower, chrzest czy pierwsze urodziny. Tort z pampersów możemy wykonać sami, ale także dostępne są w sklepach z...