Trwa ładowanie...

Laktator elektryczny, jak wybrać najlepszy?

 Ewa Rosiecka
21.05.2021 00:42
Laktator elektryczny, jak wybrać najlepszy?
Laktator elektryczny, jak wybrać najlepszy? (GettyImages)

Laktator elektryczny to przyjaciel każdej początkującej mamy, która chce karmić swoje dziecko piersią. W przeciwieństwie do laktatora ręcznego nie wymaga ze strony kobiety żadnego wysiłku. Umożliwia odciągnięcie pokarmu z piersi i podanie go dziecku lub przechowanie go na później w lodówce. Jak wybrać dobry laktator elektryczny i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

spis treści

1. Co jest laktator?

Laktator, inaczej odciągacz pokarmu, to niewielkie urządzenie, które umożliwia kobietom karmiącym piersią odciąganie pokarmu. Jest szczególnie przydatne wtedy, gdy nie dziecko nie może z jakiegoś powodu samodzielnie ssać, gdy młoda mama wraca do pracy i jest nieobecna dłuższy czas w domu, lub planuje dłuższą nieobecność.

Laktator jest przydatny również, gdy chcemy kobietę odciążyć w nocnym karmieniu - po odciągnięciu pokarmu może przespać całą noc, głodne dziecko zaś może nakarmić inny domownik. Może się także okazać przydatny, jeśli kobieta cierpi z powodu nawału pokarmu - zbyt dużych ilości mleka, którego nie jest w stanie w całości przyjąć dziecko.

Jak laktator wpływa na laktację? Sprawdź!
Jak laktator wpływa na laktację? Sprawdź!

Według WHO i Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej mleko matki jest najlepszym pokarmem dla noworodków

przeczytaj artykuł
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Na rynku możemy dostać laktatory ręczne oraz elektryczne. W przypadku wersji ręcznej mechanizm polega na ręcznym naciskaniu specjalnej pompki lub gruszki, która zasysa powietrze i pomaga odciągnąć pokarm. Jest to dobry wybór, jeśli zamierzamy używać go sporadyczne. Jeśli natomiast zamierzamy używać go regularnie, dużo lepszą decyzją będzie zakup laktatora elektrycznego.

2. Jak zasilane są laktatory elektryczne?

Na rynku możemy zetknąć się laktatorami zasilanymi akumulatorowo, sieciowo lub bateriami. Najpopularniejsze i najbardziej dostępne są laktatory zasilane na baterie.

3. W jaki sposób korzystać z laktatora elektrycznego?

Sposób korzystania z tego urządzenia jest bardzo prosty. Wystarczy przyłożyć lejek do piersi i włączyć laktator. Możemy regulować prędkość ssania zgodnie z własnymi preferencjami. Mleko z piersi pobierane jest automatycznie przez urządzenie do butelki.

Laktator ręczny
Laktator ręczny

Laktator ręczny to urządzenie służące do odciągania pokarmu. Wiele kobiet decyduje się na stosowanie

przeczytaj artykuł

4. Jak wybrać dobry laktator elektryczny?

Przymierzając się do zakupu tego urządzenia, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, takich jak:

  • wspomniany wyżej rodzaj zasilania;
  • moc laktatora - od niej zależy efektywność odciągania pokarmu;
  • ilość faz odciągania - na rynku dostępne są laktatory, które naśladują sposób picia mleka przez niemowlę: faza pierwsza - stymulowanie piersi do wypływu pokarmu i faza druga - odsysanie go;
  • ilość cykli na minutę - inaczej prędkość ssania (parametr oznaczony jest skrótem cpm), w tym miejscu warto przemyśleć, czy z urządzenia korzystać będziemy stale czy od czasu do czasu;
  • dodatkowe funkcje - takie jak wyświetlacz ukazujący siłę ssania i ilość cykli; niektóre modele są wyposażone w zegar z budzikiem, które pozwalają na zaplanowanie kolejnego odciągania i nieprzegapienie go;
  • dodatkowe akcesoria pomocnicze - takie jak nakładki masujące, sterylizator do laktatora i butelki, wkładki laktacyjne czy podstawki pod laktator.

Warto zwrócić uwagę również, czy nasz model posiada części zapasowe, które w razie awarii pozwolą nam na dłuższe korzystanie z urządzenia bez konieczności dodatkowych zakupów.

5. Jakie są wady laktatorów elektrycznych?

Obok wielu zalet korzystania z laktatorów elektrycznych, urządzenia te posiadają również jedną wadę, o której warto wspomnieć - potrafią pracować dość głośno, co szczególnie dobrze można zaobserwować w przypadku ustawienia dużej prędkości ssania. Niektórzy mogą dźwięk ten obierać jako hałas, jednak większość użytkowniczek nie zwraca na dźwięki te uwagi.

6. Ile kosztuje laktator elektryczny?

Cena laktatora elektrycznego jest zależna od wielu czynników: od funkcji dodatkowych, akcesoriów, czy też od danej marki. Laktatory elektryczne jednofazowe to koszt od 40 do 600 zł, za dwufazowe zaś zapłacimy od 110 do nawet 1000 zł.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze