Łagodny poród zmniejsza ryzyko depresji poporodowej

Badania sugeruję, że kobiety, które mają łagodne bóle podczas porodu, są mniej narażone na wystąpienie depresji poporodowej.

"Zmniejszenie bólu podczas porodu jest związane ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia depresji poporodowej" - powiedziała liderka badań dr Grace Lim, dyrektor anestezjologii położniczej w Szpitalu Magee-Womens w Centrum Medycznym Uniwersytetu w Pittsburghu.

Polecane wideo:

Depresja poporodowa jest częstym schorzeniem, dotyka jednej na osiem kobiet po urodzeniu dziecka. Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób może przejawiać się płaczem, uczuciem gniewu i lęku o to, że nie jest się dobrą matką.

Lim powiedziała, że należy podkreślić, że nowe badanie znalazło tylko związek między łagodzeniem bólu podczas porodu a brakiem depresji poporodowej. To nie wskazuje na związek przyczynowo-skutkowy.

Mimo to, można to wyjaśnić w jeden sposób, że kontrolowanie bólu może pomóc zmniejszyć stan zapalny, a stany zapalne są powiązane z depresją.

Lim podkreśla, że kobiety, które rodzą w wielkim bólu, a następnie zostają od niego uwolnione, jak w znieczuleniu zewnątrzoponowym, są również w stanie lepiej poradzić sobie z porodem.

"Być może pozwala im to poczuć się lepiej odpoczywać przez kilka pierwszych dni po porodzie i lepiej przygotować się do dbania o noworodka" - powiedziała Lim. To z kolei może przyczynić się do zmniejszenia objawów depresji.

Na potrzeby badania, Lim i jej współpracownicy analizowali przypadki 201 kobiet, które otrzymały znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu. Kobiety odpowiedziały na pytania na temat bólu i objawów depresji sześć tygodni po porodzie.

Naukowcy odkryli powiązanie między łagodzeniem bólu i ryzykiem depresji. Osoby, które otrzymały znieczulenie podczas porodu miały niższe wyniki w skali, którą mierzy się depresję po porodzie.

Związek jest zauważalny nawet po uwzględnieniu takich czynników jak historia lęku lub depresji, sposobu porodu lub innych współistniejących chorób.

Naukowcy nie twierdzą, że wszystkie kobiety powinny dostać znieczulenie zewnątrzoponowe. Lim zaznacza, że znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu "jest bardzo osobistą decyzją".

Symptomy depresji poporodowej

Osobom niedoświadczonym bardzo trudno odróżnić syndrom baby blues od depresji poporodowej. Baby blues to okresowe obniżenie samopoczucia kobiety pod wpływem...

„Nowe odkrycia nie są zaskakujące, ponieważ inne badania wykazały podobny związek” - powiedziała dr Crystal Clark, adiunkt psychiatrii i nauk behawioralnych na Wydziale Medycyny Feinberga Uniwersytetu Northwestern w Chicago.

Jednak nowe badania uwzględniły wiele czynników, które mogłyby wpływać na ryzyko i potwierdziły poprzednie wyniki.

Clark tłumaczy kobietom, aby jeśli to tylko możliwe kontynuowały w ciąży zdrowe nawyki żywieniowe i aby zorganizować sobie pomoc, gdy dziecko pojawi się na świecie. "Jednym z głównych czynników ryzyka, jest sytuacja, w której kobieta czuje, że nie ma wystarczającego wsparcia" - powiedziała.

Znieczulenie zewnątrzoponowe – fakty i mity

Poród jest jednym z najbardziej wyczerpujących i bolesnych przeżyć kobiety. Dlatego, aby złagodzić ból, wiele szpitali oferuje znieczulenie zewnątrzoponowe....

Jeśli rodzice mają taką finansową możliwość, to Clark sugeruje, że można również skorzystać z pomocy niani. Radzi również, że młodzi rodzice, powinni się skupić na zapewnieniu sobie solidnej dawki snu, niezależnie od tego, jak trudne, by to było.

Lim zaplanowała przedstawienie wyników badania w środę na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Anestezjologów w Chicago. Badania prezentowane na spotkaniach są powszechnie uważane jako wstępne do czasu publikacji w recenzowanym czasopiśmie medycznym.

Komentarze
Artykuły Newsy - ciąża i poród
Newsy - ciąża i poród

Mężczyzna, który zaszedł w ciążę

Mężczyzna, który zaszedł w ciążę

Mężczyzna urodzi dziecko Mężczyzna w ciąży? Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach staje się to w pewien sposób rzeczywistością. Dzięki (...) znalezieniu dawcy nasienia, Hayden Cross jest obecnie w czwartym miesiącu ciąży....

Newsy - ciąża i poród

Z zarodka zamrożonego przez 16 lat na świat przyszło zdrowe dziecko

 Z zarodka zamrożonego przez 16 lat na świat przyszło zdrowe dziecko

Dzięki zamrożeniu kilkanaście temu zarodka, 46-letnia Chinka mogła dzisiaj stać się mamą. Podczas zabiegu in vitro do jej organizmu został przetransferowany zarodek, który był zamrożony przez 16 lat. Zdrowy chłopiec przyszedł na świat na początku lutego...

Newsy - ciąża i poród

Urodziła dwie pary bliźniąt pomimo stosowania antykoncepcji

Urodziła dwie pary bliźniąt pomimo stosowania antykoncepcji

po sobie dwie różne metody antykoncepcyjne, które zawiodły. Miały uchronić przed zapłodnieniem, a w rezultacie Emma zaszła w dwie ciąże mnogie. Emma (...) zaskoczona tym, że zaszłam w ciążę. Brałam tabletki już spory...

Newsy - ciąża i poród

Pharrell Williams i jego żona Helen Lasichanh powitali trojaczki

ani imion maluchów, powiedzieli jednak, że cała rodzina jest "szczęśliwa i zdrowa" po narodzinach. Helen pierwszy raz pokazała się w ciąży (...) . Jednak gdy przyjrzał się swojemu życiu, to uświadomił sobie, że chce zmiany, podjął...

Newsy - ciąża i poród

Pierwsze zdjęcia Natalii Kukulskiej po porodzie

Pierwsze zdjęcia Natalii Kukulskiej po porodzie

Natalia Kukulska po raz trzeci została mamą. 5 stycznia br. powitała na świecie córeczkę Laurę. Czy macierzyństwo jej służy? Oceńcie sami! Piosenkarka postanowiła pochwalić się prezentami, które dostała z okazji narodzin córeczki na swoim Instagramie....