Trwa ładowanie...

Łagodny poród zmniejsza ryzyko depresji poporodowej

Avatar placeholder
28.10.2016 21:29
Łagodny poród zmniejsza ryzyko depresji poporodowej
Łagodny poród zmniejsza ryzyko depresji poporodowej

Badania sugeruję, że kobiety, które mają łagodne bóle podczas porodu, są mniej narażone na wystąpienie depresji poporodowej.

"Zmniejszenie bólu podczas porodu jest związane ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia depresji poporodowej" - powiedziała liderka badań dr Grace Lim, dyrektor anestezjologii położniczej w Szpitalu Magee-Womens w Centrum Medycznym Uniwersytetu w Pittsburghu.

Depresja poporodowa jest częstym schorzeniem, dotyka jednej na osiem kobiet po urodzeniu dziecka. Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób może przejawiać się płaczem, uczuciem gniewu i lęku o to, że nie jest się dobrą matką.

Lim powiedziała, że należy podkreślić, że nowe badanie znalazło tylko związek między łagodzeniem bólu podczas porodu a brakiem depresji poporodowej. To nie wskazuje na związek przyczynowo-skutkowy.

Zobacz film: "Oddychaj czysto - webcast z dr hab. n. med. Wojciechem Feleszko"
Depresja poporodowa to problem wielu młodych matek
Depresja poporodowa to problem wielu młodych matek (123rf)

Mimo to, można to wyjaśnić w jeden sposób, że kontrolowanie bólu może pomóc zmniejszyć stan zapalny, a stany zapalne są powiązane z depresją.

Lim podkreśla, że kobiety, które rodzą w wielkim bólu, a następnie zostają od niego uwolnione, jak w znieczuleniu zewnątrzoponowym, są również w stanie lepiej poradzić sobie z porodem.

"Być może pozwala im to poczuć się lepiej odpoczywać przez kilka pierwszych dni po porodzie i lepiej przygotować się do dbania o noworodka" - powiedziała Lim. To z kolei może przyczynić się do zmniejszenia objawów depresji.

ZOBACZ TAKŻE:

Na potrzeby badania, Lim i jej współpracownicy analizowali przypadki 201 kobiet, które otrzymały znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu. Kobiety odpowiedziały na pytania na temat bólu i objawów depresji sześć tygodni po porodzie.

Naukowcy odkryli powiązanie między łagodzeniem bólu i ryzykiem depresji. Osoby, które otrzymały znieczulenie podczas porodu miały niższe wyniki w skali, którą mierzy się depresję po porodzie.

Związek jest zauważalny nawet po uwzględnieniu takich czynników jak historia lęku lub depresji, sposobu porodu lub innych współistniejących chorób.

Naukowcy nie twierdzą, że wszystkie kobiety powinny dostać znieczulenie zewnątrzoponowe. Lim zaznacza, że znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu "jest bardzo osobistą decyzją".

Symptomy depresji poporodowej
Symptomy depresji poporodowej

Osobom niedoświadczonym bardzo trudno odróżnić syndrom baby blues od depresji poporodowej. Baby blues

zobacz galerię

„Nowe odkrycia nie są zaskakujące, ponieważ inne badania wykazały podobny związek” - powiedziała dr Crystal Clark, adiunkt psychiatrii i nauk behawioralnych na Wydziale Medycyny Feinberga Uniwersytetu Northwestern w Chicago.

Jednak nowe badania uwzględniły wiele czynników, które mogłyby wpływać na ryzyko i potwierdziły poprzednie wyniki.

Clark tłumaczy kobietom, aby jeśli to tylko możliwe kontynuowały w ciąży zdrowe nawyki żywieniowe i aby zorganizować sobie pomoc, gdy dziecko pojawi się na świecie. "Jednym z głównych czynników ryzyka, jest sytuacja, w której kobieta czuje, że nie ma wystarczającego wsparcia" - powiedziała.

Znieczulenie zewnątrzoponowe – fakty i mity
Znieczulenie zewnątrzoponowe – fakty i mity [11 zdjęć]

Poród jest jednym z najbardziej wyczerpujących i bolesnych przeżyć kobiety. Dlatego, aby złagodzić ból,

zobacz galerię

Jeśli rodzice mają taką finansową możliwość, to Clark sugeruje, że można również skorzystać z pomocy niani. Radzi również, że młodzi rodzice, powinni się skupić na zapewnieniu sobie solidnej dawki snu, niezależnie od tego, jak trudne, by to było.

Lim zaplanowała przedstawienie wyników badania w środę na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Anestezjologów w Chicago. Badania prezentowane na spotkaniach są powszechnie uważane jako wstępne do czasu publikacji w recenzowanym czasopiśmie medycznym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze