Książki dla sześciolatka, które ułatwią naukę czytania
Książki dla sześciolatka, o ile będą odpowiednio wybrane, pozwolą wejść dziecku do literackiego świata. Mogą też pomóc mu szlifować naukę czytania. Istotny jest jednak wybór odpowiednich książek, bo choć jest ich na rynku czytelniczym bardzo dużo, nie wszystkie nadają się do stawiania pierwszych czytelniczych kroków.
1. Książki dla sześciolatka a nauka czytania
Sześciolatek powinien już umieć samodzielnie przeczytać proste zdania. Pamiętajmy jednak, że trening czyni mistrza i warto zrobić wszystko, aby nasza pociecha jak najczęściej sięgała po książkę. I to najlepiej taką, którą sama wybierze i która nie zniechęci jej do dalszego poznawania literatury. Stąd ważne jest, aby miała odpowiednio dużą czcionkę, kolorowe ilustracje, które pomogą w odbiorze tekstu, a także – co najważniejsze – ciekawą treść.
Pamiętajmy też, by ćwiczyć czytanie nie tylko z literaturą, ale też wykonując codzienne czynności. Możemy np. poprosić dziecko w sklepie, by przeczytało etykietę jakiegoś produktu. Jeśli nasz sześciolatek ma młodsze rodzeństwo, może czytać im bajki przed snem. To nie tylko świetny trening czytania, ale też możliwość nawiązania bliższych relacji z bratem lub siostrą.
A które z książek dostępnych na rynku czytelniczym będą odpowiednie dla sześciolatka? Oto nasze krótkie zestawienie.
Przeczytaj także:
1.1. Seria "Czytam sobie"
W tej serii dostępne są książki na trzech poziomach:
- poziom 1 – książka napisana jest prostym językiem, zawiera maksymalnie 150-200 słów oraz pomaga przyswajać podział słów na głoski; odbiór treści ułatwia duża czcionka i barwne ilustracje,
- poziom 2 – na tym etapie książki pisane są dłuższymi i bardziej złożonymi zdaniami, pojawiają się też dialogi,
- poziom 3 – opowiadania dla dzieci, które radzą już sobie z samodzielną lekturą; książki na tym poziomie liczą 2500-2800 słów, a umieszczone w nich ilustracje są w kolorze czarno-białym (by nie rozpraszać młodego czytelnika); zrozumienie trudniejszych słów ułatwia słownik.
W serii "Czytam sobie" znajdziemy ciekawe opowiadania, które zachęcą dziecko do samodzielnej lektury. Wśród dostępnych tytułów są m.in.: "Basia i kask", "Awantura w śmietniku", "Cuda z mleka. Pankracy na tropie bakterii", "Baba Jaga w Ameryce", "Bitwa Warszawska 1920, czyli Cud nad Wisłą", "Apollo 11. O pierwszej podróży na Księżyc".
1.2. Seria „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”
To prawdziwa gratka dla młodych miłośników książek. Seria była wielokrotnie nagradzana, a młodzi czytelnicy (i ich rodzice!) z niecierpliwością oczekują kolejnych tomów przygód Lassego i Mai ze szwedzkiego miasteczka Valleby. Dzieci chodzą do tej samej klasy i razem podejmują się rozwiązywania trudnych zagadek.
Seria „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” to przykład literatury, która trzyma w napięciu. Przy tych książkach trudno się nudzić. Dzieci same chętnie sięgają po kolejne tomy. Odbiór ułatwia duża czcionka, duża ilość charakterystycznych ilustracji (czarno-białych lub kolorowych) oraz ciekawa i trzymająca w napięciu akcja.
1.3. Seria "Książkożercy"
To kolejna z serii podzielona na etapy, który ułatwia dobór odpowiedniej lektury w zależności od stopnia zaawansowania umiejętności czytania.
Książki wydane są w sposób ułatwiający naukę czytania: czcionka jest duża, a im wyższy poziom, tym większa ilość tekstu i trudniejsze wyrazy. Do tego bardzo ciekawy dobór treści oraz pytania sprawdzające rozumienie tekstu. To wszystko sprawia, że dzieci chętnie sięgają po tytuły z serii, m.in. "Inka ze Srebrnej Groty" czy "Koko uczy się migać".