Książki dla niemowląt

Wydaje się, że kupowanie książek niemowlętom nie ma sensu. Nic bardziej mylnego. Dla prawidłowego rozwoju malucha, konieczna jest właściwa stymulacja różnego rodzaju zmysłów. Czytanie książeczek nawet niemowlętom przyczynia się do budowania więzi z dzieckiem. Maluch, słuchając dźwięku głosu rodzica, przyzwyczaja się do rytmu, intonacji i tempa wypowiadanych słów, co jest niezwykle cenne z uwagi na właściwy rozwój mowy dziecka.

„Oczami maluszka”

Proponuję sięgnąć po ciekawą serię książeczek „Oczami maluszka”. Każda z trzech książeczek (banan, widelec, ślimak) ilustrowana jest czarno-białymi obrazkami, specjalnie dobranymi z myślą o najmłodszych. Ilustracje przedstawiają przedmioty z najbliższego otoczenia dziecka, stwarzając rodzicom okazję do snucia opowieści o otaczającym dziecko świecie. Niemowlęta uwielbiają proste, kontrastowe wzory, dlatego też seria „Oczami maluszka” jest odpowiedzią na potrzeby tych najmłodszych dzieci, opracowana zgodnie z wytycznymi najnowszej psychologii rozwoju dziecka. Świat widziany oczami maluszka jest dwuwymiarowy, bez głębi, jakby przypominał obraz widziany przez zamarzniętą szybę, dlatego seria książeczek o tym samym tytule wspomaga prawidłowy rozwój dziecka, odpowiadając sposobowi, w jaki dziecko postrzega świat.

Polecane wideo:

Doskonałym książkowym początkiem, który wprowadzi brzdąca w świat książek są książeczki dla maluszków, w których znajdują się obrazki ulubionych zabawek czy zwierzątek. Każda z tego typu książeczek okraszona jest wesołymi rymowankami, jak na przykład „Dobrze radzi Mysia, przytul się do swego misia”. W tej serii ukazały się książeczki: „Baw się z nami Zabawkami”, „Baw się z nami Pojazdami” i „Baw się z nami Zwierzątkami”.

„Puchatkowy burczybrzuszek” to historia przygód Misia, który odkrył, że przestało mu burczeć w brzuszku. To tzw. książka bajkoczytacz, czyli absolutna nowość na rynku wydawniczym. Nowoczesna forma sprawia, że dziecko nabiera nawyku samodzielnego obcowania z literaturą i stopniowo także umiejętność czytania. Chociaż najwięcej frajdy będą mieć starsze dzieci, warto zacząć interesować nią już sześciomiesięczne bobasy. Jest to połączenie książki z prostym w obsłudze mechanizmem: dziecko, przewracając strony, ogląda obrazki, śledzi tekst i słucha czytanej głośno historii. Dzięki temu ma możliwość sprawdzenia, czy w prawidłowy sposób rozpoznaje kolejne wyrazy składające się na tekst. Bajkoczytacz łączy zabawę i naukę, sprawdzi się u wzrokowców i u słuchowców - pobudza wyobraźnię i zachęca do samodzielnego czytania. Bajkoczytacz dostępny jest w sprzedaży z pierwszym tomem serii pt. „Puchatkowy burczybrzuszek”. Bibliotekę bajkoczytacza uzupełnia siedem kolejnych tytułów („Puchatek i wielka wichura”, „Kopciuszek”, „Auta”, „101 Dalmatyńczyków”, „Gdzie jest Nemo?”, „Król Lew”, „Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków”) wraz z nagraniami gotowymi do odsłuchania.

Kolejna wartościowa pozycja to „Usypianki”, czyli piosenki na dziecięce masażyki do usypiania. Piosenki zamieszczone w tej książce to bardzo spokojne i relaksujące kołysanki-usypianki, które przenosząc dzieci w świat nastrojowej muzyki, często ubarwionej autentycznymi odgłosami łąki i lasu, pomagają im spokojnie zasnąć. Bohaterami utworów są nie tylko maluszki, ale także zwierzątka czy krasnoludki, które tworzą baśniowy świat. Każda z 15 usypianek posiada również opis masażu, który należy wykonać na plecach dziecka podczas słuchania lub śpiewania piosenki. Powinien być bardzo delikatny. Składa się on najczęściej z ruchów głaszczących, delikatnego pukania naśladującego na przykład spadające kropelki deszczu czy lekkich dotyków sugerujących stąpanie misia czy jeżyka. W połączeniu z muzyką wycisza, a w rezultacie pozwala maluchom spokojnie zasnąć.

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Świeżo upieczeni rodzice czasami nieświadomie popełniają błędy, które mogą rzutować zarówno na rozwój, jak i prawidłowe funkcjonowanie malucha. Czy wiesz,...

„Bee, mee i kukuryku”

Zabawa w naśladowanie dźwięków wydawanych przez zwierzęta pozwala dzieciom ćwiczyć podstawy zrozumiałej mowy. Dlatego z pomocą serii książeczek o zwierzątkach, zachęcajmy je do powtarzania dźwięków. Na wesoło, dla zabawy, nie oczekując, że muszą to zrobić bezbłędnie. Książeczkę „Bee, mee i kukuryku” można wykorzystywać do zabawy z dziećmi już od dziesiątego miesiąca życia. Autorka nie zapomniała jednak o starszym rodzeństwie. Kiedy maleństwo uczy się mówić, starszy brat lub siostra mogą już uczyć się czytać. Bawcie się razem ze swoimi dziećmi, bo ta śliczna książeczka na pewno dostarczy wiele radości.

Każda książeczka o Maksie to pełne dramatyzmu zdarzenie z życia małego chłopca. Towarzyszy mu piesek, który raz pomaga Maksowi wyjść z opresji, raz mu się psoci, a innym razem rozrabia razem z nim. W trudnych momentach pojawia się mama, która wie kiedy utulić, a kiedy skarcić. Maks ma swój charakterek i jak każde dziecko potrafi się złościć i dochodzić swoich racji. Pełne humoru i szelmowskiego uroku ilustracje spełniają warunek prostoty i przejrzystości koniecznej dla odbioru ich przez dziecko, a jednocześnie potrafią po mistrzowsku pokazać dziecięce uczucia i nastroje. Tekst Barbro Lindgren - w zamyśle jak najprostszy, bo jak najbliższy językowi dziecka - to dobry punkt wyjścia do aktywnego czytania i oglądania książeczek z dziećmi.

Specjalnie z myślą o niemowlętach powstały mięciutkie, bogate kolorystycznie, fakturowo i dźwiękowo książeczki. Nie warto jednak ograniczać się jedynie to nich. Niemowlęctwo to okres przejściowy i ani się obejrzysz, a maluch zacznie wypowiadać pierwsze słowa. Przydadzą mu się wtedy solidne podstawy doboru słów właściwych do okoliczności oraz możliwość naśladowania różnego rodzaju dźwięków.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Zabawki dla niemowlaka
Zabawki dla niemowlaka

Zabawki interaktywne i ich pozytywny wpływ na niemowlę

Wielu rodziców o zakupie zabawki interaktywnej myśli już w chwili kompletowania wyprawki. Czym są tego rodzaju produkty i jaki mają wpływ (...) na rozwijające się niemowlę? Zabawki interaktywne w ostatnich latach biją...

Zabawki dla niemowlaka

Maty edukacyjne dla niemowląt

bobasy wyciągają rączki w kierunku wiszących pluszaków, by je chwycić. Kiedy zabawki z czasem znudzą się dziecku, można je wymieniać na inne. Dlaczego (...) zabezpieczającego płotka - mata staje się minikojcem. Na pałąkach przywieszone...

Zabawki dla niemowlaka

Co w prezencie dla malca?

Wybierasz się w odwiedziny lub na urodziny do znajomych czy rodziny z małym dzieckiem i zastanawiasz się, jaki prezent wybrać? Pomyśl o praktycznej zabawce, takiej jak Ubranko-otulanko zaprojektowane przez Anię Dereszowską. Niejedni wujkowie, dziadkowie...

Zabawki dla niemowlaka

Muzyka dla niemowląt

Muzyka dla niemowląt

dla niemowlaka będą łagodne dźwięki o dość wysokiej częstotliwości, harmonii, z melodyjnymi, wyrazistymi tematami, koniecznie w tonacjach durowych

Zabawki dla niemowlaka

Misie popularne w Polsce

Misie popularne w Polsce

Miś - uniwersalna zabawka Miś to zabawka, która jest ponadczasowa i uniwersalna. Pasuje zarówno dla chłopców jak i dziewczynek, a nawet na prezent dla dorosłej osoby.

Zabawki dla niemowlaka

Prawda o pluszowym misiu

Prawda o pluszowym misiu

Pluszowy miś Pluszowe misie to nieodłączne towarzysze zabaw dzieci na całym świecie.

Zabawki dla niemowlaka

Zabawki dla niemowlaka - grzechotki

Zabawki dla niemowlaka - grzechotki

Wybór zabawek dla dzieci jest ogromny i nietrudno jest pogubić się w ich gąszczu. Producenci prześcigają się w wymyślaniu wzorów, faktur i kolorów, które w zawrotnym tempie zmieniają się pod wpływem następujących trendów.

Zabawki dla niemowlaka

Pluszowy miś

Pluszowy miś

Pluszowy miś i jego historia Pluszowy miś to nieodłączny towarzysz małych dzieci, a czasem nawet i dorosłych osób. Ludzie często nie zdają sobie sprawy, jaka jest jego historia, więc warto się z nią zapoznać.

Zabawki dla niemowlaka

Gumowe kaczki do kąpieli

Gumowe kaczki do kąpieli

Gumowe kaczuszki do kąpieli to jedne z najpopularniejszych zabawek dla dzieci.