Trwa ładowanie...

Krzysztof Ibisz zdradził szczegóły porodu. Ma ważną radę dla mężczyzn

 Maciej Rugała
Maciej Rugała 18.01.2023 09:46
Popularna ikona telewizyjnego ekranu radzi przyszłym ojcom
Popularna ikona telewizyjnego ekranu radzi przyszłym ojcom (Getty Images / Instagram @krzysztof_ibisz_official)

Jeden z najbardziej roznoznawalnych i lubianych prezenterów telewizyjnych powitał niedawno na świecie trzecie dziecko - syna Borys. Z tej okazji postanowił podzielić się garścią rad dla przyszłych ojców, którzy rozważają swoją obecność przy porodzie.

Krzysztof Ibisz jest bardzo zaangażowanym ojcem
Krzysztof Ibisz jest bardzo zaangażowanym ojcem (Instagram @krzysztof_ibisz_official)
spis treści

1. Krzysztof Ibisz radzi przyszłym ojcom

Znanej ikonie telewizji i jego o 27 lat młodszej partnerce, Joannie Kudzbalskiej, urodził się syn. Mężczyzna od początku był bardzo zaangażowany w sprawy ciąży i nie szczędził słów podkreślających, jak bardzo ważna jest obecność ojca podczas "stanu błogosławionego" jak i samego porodu.

- Byliśmy razem w tym całym procesie. To jest najtrudniejsza i najpiękniejsza chwila, mam wrażenie, dla kobiety. Ale i dla mężczyzny, który, jeżeli towarzyszy w tym całym procesie, to też jest bardzo trudne i bardzo piękne. Ja się czuję bardzo dobrze - tłumaczy Krzysztof Ibisz w rozmowie z Party.pl.

Niegasnąca od prawie trzech dekad gwiazda telewizji dodaje także, że to, jakie zaangażowanie będą mieli ojcowie podczas ciąży, zaprocentuje w przyszłych relacjach z dzieckiem.

- To jest coś niesamowitego. Mógłbym polecić panom, by towarzyszyli swoim partnerkom. Bo to chodzi o to, by towarzyszyć w tym wszystkim: oddychać ze swoją partnerką, masować ją, wspierać… Ja byłem przy wszystkich porodach i mam wrażenie, że ten kontakt z dzieckiem może być jeszcze lepszy. Nie przegapcie panowie tego momentu! - opowiada mężczyzna.

2. Czym jest poród rodzinny?

O porodzie rodzinnym decyduje ciężarna kobieta. Najczęstszym wsparciem jest podczas niego partner rodzącej, często też rodzącej towarzyszy matka, siostra czy najbliższa przyjaciółka.

Poród rodzinny najczęściej odbywa się w specjalnej sali do porodów rodzinnych. Przypomina ona zwyczajny, przyjazny pokój - wszelkie narzędzia potrzebne personelowi medycznemu są ukryte, aby nie niepokoić matki.

Dziecko jest odbierane przez położną, ale to zaufana osoba przejmuje obowiązek dbania o komfort psychiczny po porodzie i wsparcie w jego trakcie. Rodzenie to proces wyczerpujący nie tylko fizycznie, ale też emocjonalnie, dlatego tak ważne jest, aby stworzyć matce dziecka maksymalnie bezpieczne, spokojne i pełne wzajemnego zaufania warunki.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze