Kotliny podkarpackie. Położenie i środowisko
Kotliny otoczone są wzniesieniami. W Polsce leżą między wyżynami i górami, a największa z nich – Kotlina Sandomierska – położona jest między Wyżyną Małopolską i Wyżyną Lubelską a Karpatami. Jaki klimat panuje w kotlinach? Jakie mają znaczenie dla turystyki? I dlaczego warto odwiedzić Kłodzko? Odpowiadamy.
1. Co to jest kotlina?
Kotlina to wklęsła forma terenu otoczona ze wszystkich stron wzniesieniami. Jej klimat jest cieplejszy niż otaczajacych je podgórzy, a gleby bardziej żyzne, co sprzyja rozwojowi rolnictwa na tych terenach.
Polskie kotliny dostarczają też wielu naturalnych złóż, m.in. węgla kamiennego (Kotlina Oświęcimska), soli kamiennej (Wieliczka i Bochnia), siarki (Tarnobrzeg, Grzybów).
2. Kłodzko. Co warto zobaczyć?
Jedną z najbardziej znanych kotlin w Polsce jest Kotlina Kłodzka. Jest to kraina geograficzna w Sudetach otoczona przez Góry Bardzkie, Wzgórza Włodzickie, Wzgórza Ścinawskie, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, Góry Złote i Masyw Śnieżnika.
Kotlina Kłodzka, nazywana błędnie ziemią kłodzką, to często wybierany kierunek turystyczny. Obowiązkowe punkty na turystycznej mapie tego regionu to:
- miasto Kłodzko, gdzie do zobaczenia jest m.in. Twierdza Kłodzko (system obronny z XVII i XVIII wieku), Muzeum Ziemi Kłodzkiej i późnogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny,
- Błędne Skały położone są między Kudową-Zdrojem a Karłowem, w pobliżu granicy z Czechami,
- Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest najdłuższą jaskinia w Sudetach (ok. 5 km) i uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Polsce,
- Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju zbudowana w latach 1776–1784 przez księdza Wacława Tomaszka, który w pobliżu kościoła odnalazł szczątki ofiar wojen (trzydziestoletniej, prusko-austriackiej i siedmioletniej) oraz chorób zakaźnych (epidemii cholery); w kaplicy znajduje się ponad 3 tys. ludzkich czaszek i kości,
- Ogród Japoński w Jarkowie.
Będąc w pobliżu Kłodzka, warto też odbyć spacer w chmurach. Niezapomniane widoki można podziwiać w czeskiej miejscowości Dolní Morava, ok. 15 km od granicy polsko-czeskiej. Znajduje się tam Sky Walk, czyli konstrukcja, która pozwala na spacer na wysokości 55 metrów.
Turystów do Kotliny Kłodzkiej przyciąga też Kopalnia Złota, która zlokalizowana jest w dawnej kopalni złota i arsenu. Znajdziemy ją w miejscowości Złoty Stok, najstarszym ośrodku górniczo-hutniczym w Polsce.
3. Góry Stołowe. Gdzie się zatrzymać?
Bazą wypadową dla turystów w Kotlinie Kłodzkiej jest urokliwa wieś Sienna i miasto Radków.
Wiele osób przybywa też do pensjonatów i hoteli w Dusznikach-Zdroju, Kudowie-Zdroju i Polanicy-Zdroju. Duża część szlaków turystycznych obejmuje też miejscowość Wambierzyce.
4. Krainy geograficzne Polski
Polska podzielona jest na pasy rzeźby terenu, a wewnątrz nich wydzielone zostały krainy geograficzne (na podstawie ukształtowania powierzchni).
Nasz kraj podzielony został na:
- pas pobrzeży,
- pas pojezierzy,
- pas nizin (Niziny Środkowopolskie),
- pas wyżyn (Wyżyny Polskie)
- pas kotlin (Kotliny Podkarpackie),
- pas gór (najwyższe pasmo górskie w Polsce to Tatry Wschodnie)
W pasie młodych gór fałdowania alpejskiego warte zobaczenia są: Dolina Chochołowska i Dolina Kościeliska, a także bieszczadzka Połonina Wetlińska. Bazą wypadową do wyjść w góry jest m.in. Beskid Żywiecki.
W pasie wyżyn turystów przyciąga Jura Krakowsko-Częstochowska.
Jesli wybieradzie się całą rodziną do Kotliny Kłodzkiej, warto połączyć przyjemne z pożytecznym i uzupełnić geograficzną wiedzę naszego dziecka. Dowiedzmy się jak najwięcej o miejscu, do którego jedziemy, np. jakie ma ukształtowanie terenu. Wspólnie zdecydujcie, które zabytki chcecie zobaczyć. Zapewniamy, że wiedza zdobyta w praktyce zostaje zapamiętana na długo.