Trwa ładowanie...

Pieniny - topografia, szczyty, największe atrakcje

Avatar placeholder
14.02.2021 18:50
Pieniny to jedno z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce
Pieniny to jedno z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce (Getty Images)

To jedne z najpopularniejszych i najpiękniejszych pasm górskich w Polsce. Turyści uwielbiają je nie tylko ze względu na florę i faunę, która się tam znajduje, ale także klimat i malownicze szlaki górskie. Co warto wiedzieć, zanim wybierzemy się w Pieniny?

spis treści

1. Pieniny - topografia

Pieniny to pasmo górskie znajdujące się w łańcuchu Karpat. Położone są na granicy Polski i Słowacji. Od północy graniczą z Gorcami i Beskidem Sądeckim, od południa z pasmem Magury Spiskiej, a na zachodzie z Kotliną Orawsko-Nowatorską i Pogórzem Spisko-Gubałowskim.

Pieniny, które rozciągają się na długości około 30 km, możemy podzielić na 3 części:

  • Pieniny Spiskie, które znajdują się między doliną Białki a Dunajcem pod Niedzicą. Tu za największy szczyt uznajemy Żar, choć niektórzy błędnie podają, że jest to Branisko. Żar znajduje się na wysokości 879 m n.p.m.
Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"
  • Pieniny Środkowe (inaczej Właściwe) rozciągają się od Niedzicy do Przełomu Dunajca, który znajduje się pomiędzy Szczawnicą (w granicach Polski) a Sromowcami Niżnymi. To tu znajduje się najsłynniejszy szczyt Pienin - Trzy Korony (982 m n.p.m.). Tu zaliczamy też znajdującą się już po słowackiej stronie Grupę Golicy. Niektórzy topografowie twierdzą, że to czwarta część Pienin, a inni zaliczają ją do Małych Pienin.
  • Małe Pieniny - tu znajduje się najwyższy szczyt całych Pienin - to Wysoka (1050 m n.p.m.).

2. Co warto zobaczyć w Pieninach? Flora, Fauna i rezerwaty przyrody

Pieniny kuszą zróżnicowaną szatą roślinną. Czy wiesz, że występuje tu ponad 1100 gatunków roślin naczyniowych? Najwięcej jest ich w Pieninach Centralnych. Charakterystyczne jest tu występowanie lasów, łąk kośnych, skałek. Podłoże, poza wapieniami, budują piaskowce, łupki, mułowce, iłowce, a także skały wulkaniczne wylewne (bazalty i andezyty). W lasach, które stanowią prawie 70 proc. Pienin, znajdziemy głównie jodły, buki, sosny i świerki, lipy i modrzewie.

Rezerwaty przyrody w Pieninach to: rezerwat przyrody Biała Woda, Przełom Białki pod Krempachami, Wąwóz Homole, Wysokie Skałki i Zaskalskie-Bodnarówka.

Różnorodność Pienin zapewnia także bogata fauna - występuje tu ok. 14 tys. gatunków zwierząt. Najwięcej wśród nich jest bezkręgowców. Spotkamy tu np. niepylaka apollo - to jeden z największych motyli w Polsce, którego nie spotkamy nigdzie indziej w naszym kraju. Oprócz tego znajdziemy tu wiele płazów (żaby, ropuchy, salamandry plamiste, traszki, kumaki), gadów (jaszczurki, węże, żmije, zaskrońce i padalce, jak i ciekawych ptaków leśnych, wodnych i polnych.

Wśród ssaków w Pieninach przeważają gryzonie oraz nietoperze. Ale spotkamy tu też większe zwierzęta, jak sarny, jelenie, dziki, rysie, żbiki, wilki i niedźwiedzie.

3. Szlaki turystyczne w Pieninach

W Pieninach wyróżniamy następujące szlaki turystyczne:

  • Czorsztyn – Majerz – Przełęcz Osice – Przełęcz Sańba – Macelak – Przełęcz Trzy Kopce – Łączana – Przełęcz Szopka – Trzy Korony – Ostry Wierch – Zamkowa Góra – Bajków Groń (początek Sokolej Perci) – Czerteż – Czertezik – Sokolica – przeprawa przez Dunajec (koniec Sokolej Perci) – Schronisko PTTK „Orlica” – Szafranówka – Łaźne Skały – Durbaszka – przełęcz Kapralowa Wysoka – Przełęcz Rozdziela
  • Krościenko nad Dunajcem – Bajków Groń – Przełęcz Szopka – Wąwóz Szopczański – Schronisko PTTK „Trzy Korony” – Sromowce Niżne
  • Czertezik – Krościenko nad Dunajcem – Kapliczka św. Kingi – Przełęcz Sosnów
  • Sromowce Wyżne – Przełęcz Trzy Kopce
  • Schronisko PTTK „Trzy Korony” – Wyżni Łazek – Polana Kosarzyska (dojście do szlaku niebieskiego)
  • Schronisko PTTK „Orlica” – Droga Pienińska – Czerwony Klasztor (SVK)
  • Szczawnica – Palenica – Szafranówka
  • Szlachtowa – Huściawa – dawne turystyczne przejście graniczne Szlachtowa-Veľký Lipník
  • Jaworki – Wąwóz Homole – Polana pod Wysoką – dawne turystyczne przejście graniczne Jaworki-Stráňany

Przed wycieczką w Pieniny warto najpierw zapoznać się z miejscowymi atrakcjami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze