Trwa ładowanie...

Sudety – szczyty, pasma górskie i największe atrakcje

Avatar placeholder
11.02.2021 17:27
Sudety – szczyty, pasma górskie i największe atrakcje
Sudety – szczyty, pasma górskie i największe atrakcje (GettyImages)

Sudety - to łańcuch górski znajdujący się głównie w południowo-zachodniej Polsce oraz północnych Czechach i w niewielkiej części Niemiec. To też piękne krajobrazy, szlaki i masa zabytków. Jakie szczyty znajdują się w Sudetach i co warto zobaczyć będąc w tym regionie?

spis treści

1. Gdzie leżą Sudety?

Sudety to łańcuch górski mieszczący się na terenie południowo-zachodniej części Polski i w północnej części Czech. Niewielki fragment gór jest także na terenie Niemiec. Najwyższym szczytem w Sudetach jest Śnieżka, o wysokości 1603 metrów n.p.m.

W okolicach Śnieżki temperatura utrzymuje się w okolicach 0° C lub lekko ponad. Jest wietrznie, zdarzają się wiatry huraganowe, częste zamglenia - nawet przez większość roku. Śnieg zazwyczaj jest od października i utrzymuje się do maja. Można tu spotkać iście alpejską roślinność, występującą w wyższych górach.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"
Góry - geneza i rodzaje
Góry - geneza i rodzaje

Góry to wypukłe formy ukształtowania terenu o wysokości co najmniej 300 metrów n.p.m. Ze względu na

przeczytaj artykuł

2. Szczyty w Sudetach

Sudety wyróżniają się wyjątkowo pięknymi krajobrazami, różnorodnymi i ciekawymi szlakami. Większość szlaków jest raczej łatwych lub średnio trudnych, dzięki temu są to góry bardzo chętnie odwiedzane przez turystów.

Zwolennicy łatwiejszych tras będą zachwyceni wędrówkami po Górach Stołowych. Bardziej wymagający piechurzy mogą wybrać trudniejsze trasy w Karkonoszach.

Do najwyższych szczytów w tym regionie zalicza się:

  • Śnieżkę o wysokości 1603 metrów n.p.m.;
  • Łączną Górę – 1555 metrów;
  • Studzienną Górę – 1554 metrów;
  • Wielki Szyszak – 1509 metrów.

Poniżej 1500 m. wymienia się takie szczyty, jak:

  • Pradziad – 1491 metrów;
  • Smogornia – 1491 metrów;
  • Łabski Szczyt – 1471 metrów;
  • Vysoká hole – 1465 metrów;
  • Petrovy kameny – 1446 metrów;
  • Mały Szyszak – 1439 metrów;
  • Kocioł – 1435 metrów;
  • Śnieżnik – 1425 metrów.

3. Pasma górskie w Sudetach

Sudety dzieli się są na Zachodnie, Środkowe, Wschodnie i część, którą nazywa się Przedgórzem Sudeckim.

W ramach Sudetów Zachodnich wymienia się takie pasma górskie, jak: Pogórze Łużyckie – cz. Šluknovská pahorkatina, zaś odnosząc się do strony niemieckiej Lužická vrchovina, Góry Łużyckie – cz. Lužické hory, Ještedsko- cz. kozákovský hřbet, Kotlina Żytawska – cz. Žitavská pánev, Góry Izerskie – cz. Jizerské hory, Pogórze Izerskie – czeskie Frýdlantská pahorkatina (w odniesieniu do polskiej strony Jizerské podhůří), Karkonosze – cz. Krkonoše, Podgórze Karkonoskie – cz. Krkonošské podhůří (potocznie także Podkrkonoší), Rudawy Janowickie, Kotlina Jeleniogórska, Góry Kaczawskie – Kačavské hory i Pogórze Kaczawskie.

W ramach Sudetów Środkowych wymienia się takie pasma górskie, jak: Kotlina Kamiennogórska, Žacléřská vrchovina (Jestřebí hory), Góry Kamienne – Vraní hory i Javoří hory, Góry Wałbrzyskie – Valbřišské hory, Pogórze Wałbrzyskie lub Bolkowsko-Wałbrzyskie, Obniżenie Ścinawki (Kotlina Broumovska) – Broumovská kotlina, Obniżenie Nowej Rudy, Góry Stołowe – Stolové hory, Góry Sowie – Soví hory, Góry Bardzkie, Kotlina Kłodzka – Kladská kotlina, Góry Orlickie i Bystrzyckie – Orlické hory, Pogórze Orlickie – Podorlická pahorkatina (potocznie także Podorlicko) i Rów Górnej Nysy – Kladská kotlina.

Sudety Wschodnie to: Góry Złote i Bialskie – Rychlebské hory, Masyw Śnieżnika – Králický Snìžník, Mohelnická brázda, Zábřežská vrchovina, Hanušovická vrchovina, Wysoki Jesionik – Hrubý Jeseník, Góry Opawskie – Zlatohorská vrchovina i Niski Jesionik – Nizký Jeseník.

Do Przedgórza Sudeckiego zalicza się pasma górskie: Wzgórza Strzegomskie, Równina Świdnicka, Masyw Ślęży, Obniżenie Podsudeckie, Kotlina Dzierżoniowska, Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie, Obniżenie Otmuchowskie – Vidnavská nižína, Przedgórze Žulovskie (Paczkowskie) – Žulovská pahorkatina.

Co powinno zaniepokoić w rozwoju dziecka w wieku szkolnym? (WIDEO)
Co powinno zaniepokoić w rozwoju dziecka w wieku szkolnym? (WIDEO)

Gdy nasze dziecko idzie do szkoły mamy wiele obaw. Wiele wątpliwości ma również nasz pierwszoklasista.

przeczytaj artykuł

4. Atrakcje w Sudetach

Na terenie Sudetów znajduje się wiele zabytków - w tym twierdze, pałace, zamki. Najpopularniejszym jest Książ, ale także Chojnik, Bolków czy Twierdza Srebrnogórska.

W Karpaczu warto odwiedzić wyjątkową Świątynię Wang, wykonaną z drewna w XII wieku. Została wybudowana w południowej Norwegii, ale w XIX poddana była rozbiórce, by trafić do Berlina. Zamiast tego trafiła do Karpacza.

W Sudetach jest wiele innych, wartych obejrzenia atrakcji - jak choćby największa jaskinia Sudetów - Jaskinia Niedźwiedzia. 360-metrowa trasa przeznaczona dla turystów biegnie przed środkowe piętro tej baśniowej jaskini.

Dodatkowo można odwiedzić mnóstwo małych wiosek, jak np. Międzygórze z drewnianymi i kamienno-drewnianymi domami w tyrolskim stylu, rozmaitych muzeów, czy też zajrzeć do parku miniatur. Region doceniają zwolennicy wspinaczki górskiej, amatorzy jazdy rowerem, narciarze, miłośnicy spływów kajakowych, paralotniarstwa oraz wędkarstwa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze