Korzystna zmiana dla rodziców w kodeksie pracy. Więcej czasu na opiekę
Wkrótce w życie wejdą nowe przepisy dotyczące urlopu opiekuńczego. Dyrektywa work life balance zakłada, że rodzice będą mogli liczyć na dodatkowe dni na opiekę nad dzieckiem. Co jeszcze się zmieni?
1. Dłuższy urlop opiekuńczy
W czerwcu 2019 roku przyjęto dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), która dotyczy wprowadzenia równowagi między kobietami i mężczyznami, by obie grupy mogły łączyć życie zawodowe z prywatnym tzw. work life balance.
Obecnie Kodeks pracy przewiduje, że w ramach opieki na dziecko rodzic lub opiekun ma do wykorzystania 16 godzin (dwa dni) w danym roku kalendarzowym. Urlop ten jest płatny, a niewykorzystany przepada, ponieważ nie przechodzi na kolejny rok.
Jednak po unijnych zmianach zasady się zmienią. W Kodeksie pracy zostanie dodany rozdział Ia, dotyczący urlopu opiekuńczego. Według niego pracownik będzie miał prawo do wykorzystania pięciu dni w roku kalendarzowym na opiekę nad dzieckiem.
Nie wiadomo jednak, czy dyrektywa work life balance zakłada, że urlop opiekuńczy będzie płatny czy też nie. O tym zadecyduje polski rząd.
2. Wniosek o urlop opiekuńczy
Jak uzyskać urlop opiekuńczy na dziecko? Należy złożyć wniosek o urlop w terminie trzech dni przed jego rozpoczęciem. Wniosek może być w formie papierowej bądź elektronicznej i musi zawierać:
- imię i nazwisko osoby, która wymaga opieki
- przyczynę konieczności zapewnienia opieki
- stopień pokrewieństwa
Co ciekawe, nie tylko dzieci są wymienione w unijnej dyrektywie. Pracownik będzie mógł uzyskać urlop także na rodziców, małżonka, czy partnera. Zgodnie z unijnymi wytycznymi w Polsce przepisy mają wejść w życie do sierpnia 2022 roku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl