Trwa ładowanie...

Koronawirus. "Skutki pandemii wyrządzają więcej szkód niż sama choroba". Dzieci i ciężarne ofiarami COVID-19

 Katarzyna Gałązkiewicz
05.10.2020 19:53
Dzieci i ciężarne ofiarami COVID-19
Dzieci i ciężarne ofiarami COVID-19 (123 rf)

Z badań opublikowanych przez UNICEF wynika, że zakłócenia w opiece medycznej wywołane koronawirusem SARS-CoV-2 mogą zagrozić życiu milionów dzieci na całym świecie. - Coraz wyraźniej widać, że skutki pandemii wyrządzają więcej szkód niż sama choroba - mówi dr Monika Kacprzak, rzeczniczka prasowa UNICEF Polska.

1. Badanie UNICEF

Jak poinformował UNICEF w ciągu ostatnich 30 lat, opieka medyczna odegrała ogromną rolę w ratowaniu życia milionów dzieci. Niestety, pandemia koronawirusa doprowadziła do tego, że kraje na całym świecie doświadczają zakłóceń w usługach zdrowotnych dla dzieci i matek. Dr Monika Kacprzak, ekspertka UNICEF Polska w rozmowie z WP Parenting przypuszcza, że lata postępu w opiece medycznej mogą zostać zaprzepaszczone przez skutki wywołane pandemią koronawirusa.

- Według naszych danych w latach 90. ubiegłego wieku każdego dnia umierały 34 tys. dzieci. Te dzieci umierały na choroby, którym potrafimy zapobiegać, przez szczepienia czy leczenie. Są to m.in. zapalenie płuc, malaria, odra czy tężec. W ciągu tych ostatnich 30 lat dostęp do opieki medycznej bardzo się poprawił i to sprawiło, że w ubiegłym roku osiągnęliśmy rekordowo niską liczbę dzieci, które każdego dnia umierały na te choroby - było to 14 tysięcy - poinformowała dr Kacprzak.

Rzeczniczka obawia się, że zauważalna od lat tendencja spadkowa dotycząca śmiertelności dzieci, może zostać zakłócona przez skutki wywołane pandemią COVID-19.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Dr Rakowski o możliwych scenariuszach na jesień"

- Teraz, patrząc na sytuację związaną z pandemią koronawirusa, wynika, że dostęp do opieki medycznej drastycznie się pogorszył. Z przeprowadzonego przez nas badania, w którym wzięło udział niemal 100 państw wynika, że niemal ¾ z nich zgłosiło zakłócenia w dostępie do badań kontrolnych i do szczepień. Ponad 60 proc. krajów zgłosiło zakłócenia w opiece prenatalnej i okołoporodowej. Wiemy, że w czasie pandemii kobiety o wiele rzadziej przychodziły do lekarza - zarówno same, jak i z dziećmi, czy będąc w ciąży. Możemy zatem domniemywać, że te lata postępu w opiece medycznej po prostu zostaną zaprzepaszczone - alarmuje ekspertka.

Dzieci i ciężarne ofiarami COVID-19
Dzieci i ciężarne ofiarami COVID-19 (123 rf)

Zdaniem Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF, aby uruchomić ponownie globalny system zdrowia, potrzebne są pilne inwestycje.

"Kiedy dzieciom odmawia się dostępu do usług medycznych z powodu przeciążenia systemu, a kobiety boją się rodzić w szpitalu z obawy przed infekcją, one również mogą stać się ofiarami COVID-19. Bez pilnych inwestycji w ponowne uruchomienie globalnego systemu zdrowia, miliony dzieci poniżej piątego roku życia, zwłaszcza noworodki, mogą umrzeć" - czytamy w raporcie.

2. Przyczyny zakłóceń w świadczeniach medycznych

Z odpowiedzi z krajów, które wzięły udział w ankietach UNICEF wynika, że najczęstszymi przyczynami zakłóceń w świadczeniu opieki zdrowotnej były: ograniczenia w transporcie, zawieszenie lub zamknięcie placówek medycznych trudności finansowe.

Nie bez znaczenia pozostawał też lęk rodziców przed przyjściem do ośrodka medycznego w obawie przed zakażeniem, a także fakt, że wielu pracowników medycznych zrezygnowało z pracy lub do niej nie przychodziło ze strachu przed wirusem oraz brakiem podstawowych środków ochrony w placówkach medycznych, tj. rękawiczki czy maseczki.

Jak informuje dr Monika Kacprzak, do krajów najbardziej dotkniętych zakłóceniami w opiece medycznej należą: Afganistan, Boliwia, Kamerun, Republika Środkowoafrykańska, Libia, Madagaskar, Pakistan, Sudan i Jemen.

Ekspertka zaznacza jednak, że problemy z opieką zdrowotną nie ominęły Europy - pojawiły się w szczególnie dotkniętych przez pandemię krajach, np. we Włoszech czy krajach bałkańskich. Zakłócenia nie występują tam jednak na tak dużą skalę, jak w państwach Afryki.

3. Kiedy będzie można zweryfikować wpływ pandemii na śmiertelność dzieci?

"Te raporty i ankiety podkreślają potrzebę podjęcia pilnych działań w celu przywrócenia opieki okołoporodowej na odpowiednim poziomie, w tym pracy wykwalifikowanych pracowników ochrony zdrowia, którzy zajmą się matką i dzieckiem po narodzinach. Ważna jest również praca z rodzicami, aby złagodzić ich lęk i strach" - czytamy w raporcie.

Dr Monika Kacprzak dodaje, że badanie zostało wykonane w celu weryfikacji wpływu pandemii na systemy opieki medycznej przede wszystkim w krajach rozwijających się.

- Jest to tak naprawę jedno z pierwszych takich badań i postaramy się to badanie kontynuować w przyszłym roku, żeby móc zobaczyć czy faktycznie te zakłócenia w opiece medycznej udało się zniwelować, czy jednak potrzebne są większe działania naszej organizacji humanitarnej, ale też rządów państw, które powinny się tym zająć. Na pewno będziemy się przyglądać sprawie i ją weryfikować - podsumowuje dr Kacprzak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze