Trwa ładowanie...

Pandemia koronawirusa wpłynęła na dzieci. Badania wykazują, że co trzecie dziecko jest smutniejsze i bardziej zestresowane niż przed lockdownem

Badania przeprowadzone przez Public Health England wykazały, że dzieci bardzo mocno odczuły skutki izolacji. Jedna trzecia badanych przyznała, że odczuwa większy stres niż przed wybuchem pandemii. Jednak to nie jedyne wnioski brytyjskich naukowców.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Czy powrót dzieci do szkół jest bezpieczny?"

1. Lockdown a dzieci

Wprowadzenie środków ostrożności i obostrzeń, takich jak dystans czy pełne zamknięcie, wpływa niekorzystnie na potrzeby społeczne każdego człowieka niezależnie od wieku. Jednak jest to na tyle istotne, że trzeba wspólnymi siłami dążyć do jak największego ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, by móc wrócić do normalności.

Brytyjscy naukowcy z Public Health England skupili się na najmłodszych członkach społeczeństwa, badając, jak na nich wpłynął lockdown i obostrzenia związane z pandemią.

Badania wykazały, że jedna trzecia dzieci w wieku od 5 do 18 lat przyznaje, że wyszła z lockdownu bardziej zestresowana, smutna i niespokojna.

Dzieci są zestresowane przez pandemię
Dzieci są zestresowane przez pandemię (GettyImages)

Poddani badaniom zostali także rodzice. Około 69 proc. stwierdziło, że zachowanie ich dziecka zmieniło się od początku pandemii. 52 proc. przyznało, że dobrostan psychiczny ich dzieci znajduje się na szczycie listy ich największych zmartwień podczas pandemii koronawirusa. 22 proc. badanych rodziców stwierdziło, że brak wiedzy, jakie działania podjąć, uniemożliwił im wspieranie dobrego samopoczucia psychicznego dzieci.

2. Zdrowie psychiczne dzieci

Badania PHE wyprzedziły kampanię przygotowaną przez Every Mind Matters, zachęcającą rodziców do zwracania uwagi na oznaki zaburzeń psychicznych wśród dzieci. Organizacja postanowiła udostępnić wskazówki, jak wspierać rodziny w tym trudnym czasie.

Porady promują obecność przy dziecku, aby wysłuchać obaw i zachęcić najmłodszych do dzielenia się swoimi uczuciami. Rodzice są również zachęcani do wspierania pozytywnych zachowań swoich dzieci, w tym regularnych rutynowych czynności przed snem, zdrowego odżywiania i aktywności.

Eksperci wyróżnili najlepsze sposoby na zaspokojenie potrzeb dziecka w zakresie zdrowia psychicznego. Zwracają uwagę m.in. na regularne rozmowy z dziećmi o ich uczuciach, by nie bały się o nich mówić, angażowanie się w ich życie i sprawy, które są dla nich ważne. Ważne też jest, by być pozytywnym wzorem do naśladowania w kwestii dobrych nawyków (w tym rutynowych działań przed snem, zdrowego odżywiania i aktywności) i wzmacniać zainteresowania dzieci.

Dzieci i młodzież muszą czuć się doceniane i mieć świadomość, że mogą się zwrócić do opiekunów, w każdej trudnej sprawie.

"Relacje rodziców i opiekunów ze swoimi dziećmi są wyjątkowe i chcemy zapewnić im wsparcie, którego potrzebują. Słuchanie ich i zachęcanie ich do wyjaśniania, jak się czują, może mieć rzeczywisty wpływ na to, jak dzieci i młodzież radzą sobie z wyzwaniami życiowymi. Może również pomóc im rozwinąć skuteczne umiejętności radzenia sobie z emocjami"- Dr Yvonne Doyle, dyrektor medyczny PHE.

Również minister zdrowia psychicznego Nadine Dorries zauważyła, że skutki pandemii mogą być bardzo trudne dla najmłodszych:

"Efekty izolacji dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży są trudne i niezwykle ważne jest, abyśmy nadal robili wszystko, co w naszej mocy, aby je chronić i zapobiegać długoterminowym skutkom".

Profesor Prathiba Chitsabesan z NHS England dodała:

"Rodzice, opiekunowie, nauczyciele i uczniowie powinni być również pewni, że NHS była i będzie obecna dla każdego, kto ma obawy dotyczące ich zdrowia psychicznego, czy to za pośrednictwem całodobowych linii wsparcia kryzysowego, konsultacje wideo i telefoniczne lub spotkania osobiste".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.