Trwa ładowanie...

Kontrole zabawek z kulkami magnetycznymi. Wyniki są fatalne

Lekarze coraz częściej ostrzegają przed kupowaniem dzieciom kulek magnetycznych. Powodem są liczne wypadki, w których to maluchy połykają niebezpieczne przedmioty. Przyciąganie magnesów może bowiem doprowadzić do perforacji jelit, a nawet śmierci. Inspektorzy handlowi postanowili sprawdzić normy bezpieczeństwa tych zabawek. Wyniki okazały się zatrważające.

Zobacz film: "Dr Szułdrzyński: Możemy zabezpieczyć dzieci przed koronawirusem, jeśli sami się zaszczepimy"

spis treści

1. Połknięcie kulek magnetycznych

W marcu informowaliśmy o nieszczęśliwym wypadku podczas zabawy. 4-letnia dziewczynka trafiła do Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach ze względu na połknięcie przez nią kilku kulek magnetycznych. Niestety silne przyciąganie magnesów i umiejscowienie ich w jelitach, spowodowało, że dziecko wymagało leczenia operacyjnego.

"Kulki przechodząc przez jelito, uszkodziły je i doprowadziły do dużego spustoszenia" – tłumaczył dr Krzysztof Solecki, ordynator oddziału chirurgii dziecięcej.

Gliwice. Dziecko połknęło magnetyczne kulki. 4-latkę uratowali lekarze
Gliwice. Dziecko połknęło magnetyczne kulki. 4-latkę uratowali lekarze (Facebook)

Dzięki szybkiej reakcji chirurgów, małą pacjentkę udało się uratować. Jednak to nie pierwszy taki przypadek. Niedawno lekarze z Krakowa wyjęli z brzucha małego chłopca 50 takich kulek. Specjaliści apelują. by rodzice zwracali szczególną uwagę na zabawki, którymi bawią się ich dzieci.

"Maluch bezwiednie wkłada je do buzi w trakcie zabawy, a potem kończy się to fatalnie. Mieliśmy już wcześniej na oddziale chłopca, który był operowany z tego samego powodu. Niech te historie będą przestrogą dla rodziców i wskazówką, aby bardzo uważnie przyglądać się rzeczom, którymi bawią się nasze dzieci" – apeluje dr Solecki.

Kulki magnetyczne
Kulki magnetyczne (Facebook)

2. Kontrole zabawek

Inspektoraty Inspekcji Handlowej m.in. z Krakowa, Łodzi, Warszawy i Wrocławia prowadzą badania na temat bezpieczeństwa kulek magnetycznych. Magnesy powinny mieć niską siłę wzajemnego przyciągania, a tymczasem wyniki wykazały, że zabawki te przekraczają normy nawet pięciokrotnie.

"Kulki magnetyczne służą do zabawy, a ze względu na swój wygląd i kształt są dla dzieci bardzo atrakcyjne – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. - Maluchy z ciekawości sprawdzają ich działanie np. w uchu czy nosie, a co gorsza – w ustach. Może się to skończyć tragedią. Podejmujemy działania zmierzające do wyeliminowania niebezpiecznych produktów z rynku. Musimy jednak w sposób szczególny czuwać nad bezpieczeństwem dzieci, dlatego prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, a najlepiej o wyeliminowanie z zabawek dzieci przedmiotów mogących stwarzać szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia najmłodszych konsumentów".

Ze względu na to, że magnesy wytwarzają silne pole magnetyczne, kulki mogą przyciągać się przez ściany przewodu pokarmowego i powodować m.in. niedrożność. Kluczowe znaczenie ma w tym wypadku czas, im szybciej dziecko trafi do lekarza, tym większa szansa na uniknięcie inwazyjnych zabiegów.

Zabawki niezgodne z normami są wycofywane z obrotu. Jeśli przedsiębiorca nie zrealizuje prawidłowo wycofania produktu, UOKiK podejmie interwencję i doprowadzi do wyeliminowania niebezpiecznych produktów z rynku. Rodzice, którzy zauważą niewłaściwe oznakowanie zabawek, powinni natychmiast zgłosić ten fakt do Inspekcji Handlowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.