Trwa ładowanie...

Kontrole zabawek z kulkami magnetycznymi. Wyniki są fatalne

 Maria Krasicka
06.04.2021 13:46
Kulki magnetyczne są niebezpieczne
Kulki magnetyczne są niebezpieczne (Facebook)

Lekarze coraz częściej ostrzegają przed kupowaniem dzieciom kulek magnetycznych. Powodem są liczne wypadki, w których to maluchy połykają niebezpieczne przedmioty. Przyciąganie magnesów może bowiem doprowadzić do perforacji jelit, a nawet śmierci. Inspektorzy handlowi postanowili sprawdzić normy bezpieczeństwa tych zabawek. Wyniki okazały się zatrważające.

spis treści

1. Połknięcie kulek magnetycznych

W marcu informowaliśmy o nieszczęśliwym wypadku podczas zabawy. 4-letnia dziewczynka trafiła do Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach ze względu na połknięcie przez nią kilku kulek magnetycznych. Niestety silne przyciąganie magnesów i umiejscowienie ich w jelitach, spowodowało, że dziecko wymagało leczenia operacyjnego.

"Kulki przechodząc przez jelito, uszkodziły je i doprowadziły do dużego spustoszenia" – tłumaczył dr Krzysztof Solecki, ordynator oddziału chirurgii dziecięcej.

Gliwice. Dziecko połknęło magnetyczne kulki. 4-latkę uratowali lekarze
Gliwice. Dziecko połknęło magnetyczne kulki. 4-latkę uratowali lekarze (Facebook)
Zobacz film: "Dr Szułdrzyński: Możemy zabezpieczyć dzieci przed koronawirusem, jeśli sami się zaszczepimy"

Dzięki szybkiej reakcji chirurgów, małą pacjentkę udało się uratować. Jednak to nie pierwszy taki przypadek. Niedawno lekarze z Krakowa wyjęli z brzucha małego chłopca 50 takich kulek. Specjaliści apelują. by rodzice zwracali szczególną uwagę na zabawki, którymi bawią się ich dzieci.

"Maluch bezwiednie wkłada je do buzi w trakcie zabawy, a potem kończy się to fatalnie. Mieliśmy już wcześniej na oddziale chłopca, który był operowany z tego samego powodu. Niech te historie będą przestrogą dla rodziców i wskazówką, aby bardzo uważnie przyglądać się rzeczom, którymi bawią się nasze dzieci" – apeluje dr Solecki.

Kulki magnetyczne
Kulki magnetyczne (Facebook)

2. Kontrole zabawek

Inspektoraty Inspekcji Handlowej m.in. z Krakowa, Łodzi, Warszawy i Wrocławia prowadzą badania na temat bezpieczeństwa kulek magnetycznych. Magnesy powinny mieć niską siłę wzajemnego przyciągania, a tymczasem wyniki wykazały, że zabawki te przekraczają normy nawet pięciokrotnie.

"Kulki magnetyczne służą do zabawy, a ze względu na swój wygląd i kształt są dla dzieci bardzo atrakcyjne – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. - Maluchy z ciekawości sprawdzają ich działanie np. w uchu czy nosie, a co gorsza – w ustach. Może się to skończyć tragedią. Podejmujemy działania zmierzające do wyeliminowania niebezpiecznych produktów z rynku. Musimy jednak w sposób szczególny czuwać nad bezpieczeństwem dzieci, dlatego prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, a najlepiej o wyeliminowanie z zabawek dzieci przedmiotów mogących stwarzać szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia najmłodszych konsumentów".

Ze względu na to, że magnesy wytwarzają silne pole magnetyczne, kulki mogą przyciągać się przez ściany przewodu pokarmowego i powodować m.in. niedrożność. Kluczowe znaczenie ma w tym wypadku czas, im szybciej dziecko trafi do lekarza, tym większa szansa na uniknięcie inwazyjnych zabiegów.

Zabawki niezgodne z normami są wycofywane z obrotu. Jeśli przedsiębiorca nie zrealizuje prawidłowo wycofania produktu, UOKiK podejmie interwencję i doprowadzi do wyeliminowania niebezpiecznych produktów z rynku. Rodzice, którzy zauważą niewłaściwe oznakowanie zabawek, powinni natychmiast zgłosić ten fakt do Inspekcji Handlowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze