Trwa ładowanie...

Komunia 2024. Ile dać do koperty?

Avatar placeholder
02.04.2024 18:53
Komunia 2024. Ile do koperty?
Komunia 2024. Ile do koperty? (East News)

Zbliża się sezon na Pierwsze Komunie Święte 2024, a im bliżej terminu, tym częściej pada pytanie: ile włożyć do koperty? Mimo iż nie ma tu dobrych ani złych odpowiedzi, to ludzie i tak starają się znaleźć złoty środek. Jesteście ciekawi, o jakich kwotach mówi się w 2024 roku najczęściej?

spis treści

1. Pierwsza Komunia Święta

Pierwsza Komunia Święta to dla katolików wielkie wydarzenie, które nie tylko ma głębokie znaczenie religijne, ale także jest wyjątkowym momentem rodzinnym.

Katolicy wierzą, że to moment, w którym dziecko przyjmuje symbolicznie Chrystusa do serca w postaci Eucharystii po raz pierwszy. Dla wielu dzieci jest to pierwszy poważny krok w życiu duchowym, co czyni tę uroczystość jeszcze bardziej emocjonującą.

2. Ile do koperty na komunię?

Zobacz film: "5-latka sparaliżowana po ukąszeniu kleszcza"

Temat prezentów komunijnych bywa problematyczny. Zaproszeni na ważną uroczystość goście często nie mają pojęcia, co kupić dziecku, dlatego decydują się na wręczenie koperty z pieniędzmi. I tu pojawia się dylemat. Ile włożyć do koperty?

To pytanie co roku trapi wielu gości, którzy zwykle szukają porady w sieci. I choć najczęściej pojawia się odpowiedź "tyle, na ile cię stać" lub "tyle, ile uznasz za stosowne", to nie ucisza dyskusji.

Jedną z zasad, jaką kieruje się większość gości, jest stopień pokrewieństwa. Przyjęło się też, że rodzice chrzestni dają najbardziej okazałe prezenty. Pieniędzy dziecku często nie szczędzą także dziadkowie oraz najbliższa rodzina. Dalsi krewni oraz przyjaciele i znajomi wręczają mniejsze kwoty.

Niektórzy zastanawiają się, czy jeśli po otrzymaniu zaproszenia na komunię nie zdecydują się na uczestniczenie w przyjęciu, to czy wypada i tak dać dziecku podarunek. Internauci są zdania, że symboliczny prezent jest mile widziany, ale nie jest to koniecznością.

3. Internauci podają kwoty

Na jednej z facebookowych grup oprócz odpowiedzi: "tyle, na ile cię stać", która występuje w zdecydowanej większości, pojawiły się także konkretne kwoty. Rodzice dzieci pierwszokomunijnych zdradzają, ile pieniędzy w kopercie znalazło ich potomstwo. Zestawienie przygotował "Fakt":

"Ja miałam komunię właśnie w minioną niedzielę, od chrzestnego córka dostała 1000 zł, a od chrzestnej złoty łańcuszek z aniołkiem, słuchawki bezprzewodowe i bombonierkę";

"Teraz miałam komunię córek (...)chrzestny i chrzestna po 1500 w kopertę włożyli, a nie są bardzo majętni";

"Ja miałam komunię syna, od chrzestnej dostał 1000 zł, a od chrzestnego 3000, to zależy, na ile kogo stać";

"Syn w zeszłym roku miał komunię, od chrzestnego dostał 1500 zł, a od chrzestnej 1000 zł";

"To zależy. U nas się przyjęło, że chrzestny daje rower. Koszt takiego dość dobrego, który dziecku posłuży, to ok. 2000 zł. Natomiast osobiście uważam, że każdy daje, na ile kogo stać. Chociaż w dzisiejszych czasach coraz ciężej o bezinteresowne dziecko i rodziców" - piszą internauci.

Niektórzy są zdziwieni takimi kwotami.

"1000 to dostałam od chrzestnego na ślub 6 lat temu, a teraz tyle na komunię, co za czasy" - piszą.

Faktem jednak jest, że większość osób wspominała o kwotach 1-3 tys. od chrzestnych, natomiast w przypadku dalszej rodziny padały kwoty wynoszące ok. 500 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze