Trwa ładowanie...

Kolorowanka – kotek i inne zwierzątka. Dlaczego są dobre dla przedszkolaków?

 Agnieszka Gotówka
08.08.2021 21:36
Kolorowanka – kotek i inne zwierzątka. Dlaczego są dobre dla przedszkolaków?
Kolorowanka – kotek i inne zwierzątka. Dlaczego są dobre dla przedszkolaków? (https://pixabay.com/)

Kolorowanka – kotek, piesek, a może przyjaźnie wyglądające lwiątko? Dziewczynki i chłopcy uwielbiają rysować. Interesuje ich otaczający świat. Bardzo chętnie go poznają, stąd kolorowanie zwierząt to dla nich ciekawe zajęcie.

spis treści

1. Kolorowanka – kotek i inne zwierzęta domowe

Kolorowanie to dla dzieci ogromna radość. Pamiętajmy jednak, że to też bardzo cenna lekcja dla kilkulatków i zabawa, która powinna zajmować dzieci jak najczęściej. Dlaczego?

Dzieci to żywioł. Uwielbiają być w ruchu. Ale przecież kiedy pójdą do szkoły, będzie się od nich wymagało koncentracji i skupienia. Kolorowanie to świetna nauka cierpliwości i sposób na zabawę w ciszy.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

Kolorowanie to wbrew pozorom wcale nieproste zadanie. Wypełnienie kolorem ograniczonych przestrzeni nie zawsze się udaje. Dziecko będzie wyjeżdżało za linie, nie zawsze też rysunek będzie dobrze się prezentował. Ale to w niczym nie przeszkadza! Liczy się dobra zabawa i podejmowane próby wykonania pierwszych prac.

Przeczytaj również:

Kolorując, dzieci uczą się też kolorów i utrwalają wiedzę w tym zakresie. Ale nie protestujemy, jeśli nasza pociecha zechce pokolorować kotka na różowo lub niebiesko. Pierwsze rysunki dziecka są bardzo twórcze, kreatywne. Pozwalają też na podejmowanie pierwszych samodzielnych decyzji.

Kolorowanie to też doskonałe ćwiczenie sprawności manualnej. Rozwija ponadto motorykę małą, czyli usprawnia palce i dłonie. To jeden z najlepszych treningów przed pierwszymi krokami w pisaniu. Dziecko powinno jak najczęściej rysować również dlatego, że pogłębia w ten sposób wiedzę o otaczającym go świecie. Uczy się kształtów, kolorów, utrwala pamięć.

2. Jak motywować dziecko do kolorowania?

Są dzieci, których do kolorowania namawiać nie trzeba. Bardzo to lubią i chętnie sięgają po różne rysunki, które mogą uzupełnić kredkami lub farbami. Ale są i takie maluchy, które nie przepadają za tego rodzaju zabawą. I o ile na pewno nie należy kilkulatka zmuszać do kolorowania, o tyle można spróbować go do tego zachęcić. W jaki sposób?

Przeczytaj również:

Dobrym pomysłem jest wybranie obrazka, który będzie współgrał z zainteresowaniami dziecka. Jeśli lubi domowe zwierzątka, kolorowanka kotek lub piesek sprawdzą się idealne. Jeśli jednak woli samochodziki, zaproponujmy dziecku do pokolorowania rysunek z pojazdami.

Pamiętajmy też, aby docenić każdą pracę dziecka, nawet jeśli kolory będą wyjeżdżały za linie lub nie będą odpowiednio dobrane. Nieustanne krytykowanie i uwagi o staranności jedynie osłabią pewność siebie dziecka i zniechęcą do dalszych prób.

Kolorowanka to też ciekawy pomysł na prezent, zwłaszcza jeśli dziecko nie przepada za wykonywaniem laurek. To wreszcie doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu. Wbrew pozorom kolorowanie lubią nie tylko dzieci, ale i dorośli, bo pozwala pozbyć się stresu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze