Trwa ładowanie...

Rakotwórcze substancje w przyborach szkolnych

Amerykańska grupa badawcza Public Interest Research Group Education Fund sprawdziła, co znajduje się w przyborach szkolnych. Wyniki są zaskakujące i zatrważające. W niektórych znaleziono tak niebezpieczne substancje jak m.in. benzen i azbest.

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

1. Niebezpieczne kredki

Typowe materiały szkolne i biurowe, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników. W kredkach, markerach i segregatorach, znaleziono substancje toksyczne. Zestaw kredek marki Playskool, zawierał ślady azbestu. Prawdopodobnie jego źródłem jest talk, wykorzystywany w procesie produkcyjnym. Azbest wprowadzony do układu pokarmowego lub oddechowego, może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Skutkiem kontaktu z azbestem mogą być nowotwory płuc, opłucnej, osierdzia i otrzewnej.

W oświadczeniu dla CNN producent kredek zapewnił o dążeniu do wyjaśnienia sytuacji. Rzecznik prasowy sieci handlowej Dollar Tree, odpowiedzialnej za dystrybucję kredek z azbestem, również zapowiedział weryfikację i ścisłą kontrolę towaru.

Zobacz też: Fluor - szkodzi czy pomaga?

2. Rakotwórcze markery

Markery suchościeralne marki Expo, kupione za pośrednictwem Amazona, okazały się również potencjalnie niebezpieczne. Znaleziono w nich grupę szkodliwych substancji, określanych w skrócie mianem BTEX. Są to, kolejno: benzen, toluen (czyli metylobenzen), etylobenzen i ksylen. Benzen i jego pochodne, są stosowane głównie jako rozpuszczalniki. Kontakt z nimi powoduje podrażnienie oczu. Działają również szkodliwie na układ oddechowy. Uważa się, że mogą mieć negatywny wpływ na wątrobę, nerki, układ odpornościowy. Benzen to silna trucizna przemysłowa, o udowodnionym działaniu rakotwórczym.

Rzecznicy Expo twierdzą, że ich markery zostały sprawdzone przez niezależne ośrodki badawcze i uznane za bezpieczne i nietoksyczne.

Podobne nieprawidłowości w składzie wykazały również markery Board Dudes. Amazon i Mattel, firmy odpowiedzialne za ich produkcję, nie ustosunkowały się do doniesień o szkodliwości markerów.

Zobacz też: Czy mleko szkodzi?

3. Toksyczne segregatory

Toksyny wykryto także w segregatorach. Niebieskie segregatory, również do nabycia w sieci Dollar Tree, mają w składzie ślady soli i estrów kwasu ftalowego. Wykazano związki tych chemikaliów z rozwojem astmy u dzieci, nawet w sytuacji, gdy to matka w ciąży miała styczność z tymi substancjami. Zauważono również uszkodzenia układu nerwowego, niższe IQ i problemy rozwojowe u dzieci, których ciężarne matki doświadczyły kontaktu z ftalanami. Niektórzy sugerują wpływ tych środków na rozwój otyłości u dzieci, zaś u mężczyzn mogą powodować niepłodność.

Public Interest Research Group Education Fund apeluje do rodziców i nauczycieli o zachowanie rozsądku i ostrożności przy kompletowaniu wyprawki szkolnej, na nadchodzący rok szkolny. Badacze podkreślają również konieczność stałej kontroli ośrodków naukowych nad bezpieczeństwem składu materiałów szkolnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.